Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Kontejnerový systém Aesculap

Mgr. Tomáš Hrouda, Ph.D.

28. Listopad 2011

Každá staniční sestra na operačním sále občas řeší podobný problém - jak sestavit síto s operačními nástroji, jak je do něj bezpečně uložit, jaký použít sterilizační obal...

Optimalizace nástrojových sít pro jednorázové obaly

Navíc nástroje nejsou opotřebovávány pouze během operace a procesu mytí a sterilizace, ale také během transportu. Optimální rozložení na sítě a zafixování nástrojů významně prodlužuje jejich životnost. Sestra proto musí přemýšlet i o vhodném použití fixačních řadičů a silikonových ježků, které přispívají k bezpečnému a přehlednému uložení nástrojového vybavení.

Vzhledem k tomu, že se nabídka pomůcek pro sterilizaci a transport nástrojů stále rozšiřuje a je těžké si udržet přehled, nabízí společnost B. Braun zajímavou službu, tzv. optimalizaci nástrojových sít. Optimalizaci provádí vyškolení a erudovaní pracovníci, kteří dokáží uspořit velké množství nástrojů i náklady na sterilizační obaly.

Spočívá v revizi sít, zejména počtu a frekvence použití nástrojů. Každá změna je konzultována s odpovědnou instrumentační sestrou, ptáme se na zvyklosti na pracovišti i jeho operatérů. Po eliminaci přebytečných nástrojů vybíráme fixační prvky a vhodně navrhneme jejich rozmístění. Součástí optimalizace je samozřejmě inventura nástrojů a soupis nových sít v tištěné i elektronické podobě.

Obaly

Dnes se již všeobecně ví, že pro častou, každodenní sterilizaci je ideální pevný obal, tedy kontejner. Spolehlivá ochrana před mechanickým poškozením, před průnikem mikroorganismů, vynikající manipulace i stohovatelnost činí z kontejneru obalový materiál první volby. Kontejner má totiž dlouhou životnost a téměř nulové provozní náklady a i přes vyšší počáteční investici je jednoznačně nejlevnější také v přepočtu na jeden sterilizační cyklus.

Jak ale postupovat, když některé nástrojové sety sterilizujeme jen jednou týdně a méně?

Zde máme na výběr - buď převáží výhody kontejneru z výše uvedených důvodů, ale vložená investice se vrátí až za více let, nebo sáhneme po jednorázovém obalu.

Při optimalizaci nástrojových sít se s touto situací setkáváme často. Mnohdy vítězí kontejner, protože jeho výhody při manipulaci jsou neoddiskutovatelné.

Sterilizační síta pro jednorázové obaly

Tam, kde ale není dostatek okamžitých finančních prostředků, doporučujeme kombinaci úložného síta a jednorázového obalu. Pro tento účel Aesculap představuje speciální řadu sít včetně fixačních prvků. Výhodou sít jsou zaoblené rohy eliminující riziko proříznutí obalu, jemná perforovaná struktura a velká ergonomická držadla. Všechna síta jsou uzpůsobena pro jednoduchou aplikaci fixačních prvků podle zvyklostí zákazníka. Síta jsou nabízena ve třech délkových a výškových velikostech včetně speciální velikosti DIN do mycích automatů.

Tradiční nástrojová a kontejnerová značka Aesculap tak rozšiřuje řadu svých úložných systémů. Nabízí našim zákazníkům další produkt, který zvyšuje komfort a hospodárnost práce s nástrojovým vybavením. Racionální optimalizací jako standardní službou dosáhnete úsporu v používání a následného nákupu kontejnerového systému Aesculap.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník