Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Komplexní péče – klíč k prevenci infekce v operační ráně

Daniela Netrdová

29. Červen 2022

Dezinfekce a hygiena Novosyn

Nejen události kolem onemocnění covid-19 nám ukázaly, jak důležité je dbát na preventivní opatření před možnou infekcí. Prevence infekce v operační ráně je samozřejmou součástí každého moderního zdravotnictví, které dodržuje vysokou úroveň hygieny a dezinfekce a je dnes naprostou součástí samotné zdravotní péče.

Jedním z důvodů, proč je nutné se věnovat tomuto tématu, je i to, že v poslední době celosvětově narůstá rezistence vůči antibiotikům. Proto je důležité zabývat se prevencí infekcí spojených se zdravotní péčí. „Bakteriální flóra je všude kolem nás. Je neviditelná a my ji nemůžeme zcela vyloučit. Bakterie se může vyskytnout ve vlasech, vousech nebo na řasách člověka a spadem může dojít k bakteriální infekci,“ říká primář ortopedického oddělení Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav MUDr. Pavel Šedivý.

Frekvence výskytu SSI v číslech

Incidence surgical site infections (SSI) – infekce v místě chirurgického výkonu vytvářející rozsáhlé pooperační komplikace – tvoří jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí.1 Výskyt SSI v Evropě je 157 případů na 100 000 obyvatel, s odhadem 800 000 případů za rok.2 Uvádí se, že SSI se rozvinou přibližně u 5 % pacientů podstupujících chirurgický zákrok a mohou vést až ke zdvojnásobení délky pobytu pacienta v nemocnici. SSI vedou ke zvýšení míry bolesti pacientů, celkového diskomfortu a mohou být příčinou dlouhodobého či trvalého zdravotního postižení. SSI generují náklady pro zdravotní systémy ve výši až 19 miliard eur.3 Zásadním problémem v prevenci rozvoje SSI je antibiotická rezistence. Podle předpokladů by pokračující růst rezistence mohl do roku 2050 vést k úmrtí 10 milionů lidí ročně a současně ke snížení hrubého domácího produktu o 2 až 3,5 %.

Antibakteriální šití Novosyn® a sterilní roztok LavaSurge® tak mohou být dalším krokem ke komplexním opatřením s cílem prevence infekce v operační ráně.

LavaSurge®

Sterilní roztok k přímému použití pro výplachy ran (včetně operačních) a prevenci infekce.

  • Čištění a výplach ran během operace.
  • Primární úplná náhrada kyčle nebo kolene.
  • Revize náhrady kyčle nebo kolene.
  • Totální náhrada ramene.
  • Rekonstrukce prsou.
  • Amputace končetin.


LavaSurge® je indikován k čištění a výplachu akutních a chronických neinfikovaných a infikovaných ran, k čištění a výplachu ran během operace a ke zvlhčení inkrustovaného krytí rány a obvazů před jejich odstraněním. „Obecně jej užíváme u operačních výkonů, kde očekáváme možnost výskytu komplikací. To je u primárních operací, kde je pacient zatížen určitým rizikem dalších chorob, které prodělal, například růže,“ shrnuje využití sterilního roztoku primář ortopedického oddělení MUDr. Pavel Šedivý.

Antibakteriální šití Novosyn®

Je určen k uzavření ran, které vyžadují suturu střednědobým vstřebatelným pleteným vláknem. Při použití vlákna Novosyn® CHD se snižuje riziko vzniku infekce v ráně. „Antibakteriální šití využíváme z důvodu vyšší bezpečnosti pacienta, a to zvlášť u problematických tkání, tkání hůře se hojících či špatně prokrvených, kdy můžeme očekávat určité komplikace s hojením. Také přítomnost lokálního antibiotika v místě sutury zvyšuje jednak pravděpodobnost plné sanace a za druhé snižujeme možnost rozšíření a růst bakteriálního agens v místě rány,“ komentuje ze své zkušenosti ortoped a primář MUDr. Pavel Šedivý.

1 WHO. Report on the burden of endemic Health Care – Associated Infection Worldwide. WHO, 2011.
2 Cassini A, Plachouras D, Eckmannas T, et al. Burden of Six Healthcare-Associated Infections on European Population Health: Estimating Incidence-Based Disability – Adjusted Life Years through a Population Prevalence – Based Modelling Study. PLoS Med. 2016;13(10):e1002150. doi:1Q 1371/ journal pmed. 1002150
3 Source WHO, Global Guidelines for the prevention of surgical stie infection.

 LavaSurge® je zdravotnický prostředek, sterilní roztok na výplach ran k okamžitému použití. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace. Novosyn® CHD je zdravotnickým prostředkem. Jedná se o sterilní vícevláknový pletený syntetický vstřebatelný materiál chirurgického šití vyráběný z kopolymeru se složením 90 % glykolidu a 10 % L-laktidu (PGLA 90/10). Jde o zdravotnický prostředek určený k použití v aplikacích, kde chirurgický zákrok vyžaduje použití syntetického, vstřebatelného pleteného šicího materiálu zejména v aproximaci nebo ligatuře měkkých tkání, zejména v oblasti gastrointestinálního traktu, v gynekologii, urologii a podvazování. Novosyn® CHD je potažen antibakteriální látkou chlorhexidin diacetát ke snížení rizika uchycení bakterií a kolonizace stehů bakteriemi. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnických prostředků a další důležité informace. Podrobné informace o zdravotnickém prostředku naleznete rovněž ZDE (LavaSurge) a ZDE (Novosyn CHD). 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník