Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Když má člověk o čtyři kola víc, aneb B. Braun tour s Davidem začíná v Liberci

24. Květen 2013

Když má člověk o čtyři kola víc, aneb B. Braun tour s Davidem začíná v Liberci

Život na čtyřech kolech je sice složitý, ale i přes těžký handicap je možné si jej plnými doušky užít.

Právě s tímto poselstvím přijel na spinální jednotku v Liberci paralympijský medailista a patron projektu B. Braun pro život David Drahonínský.   

Během více než dvouhodinového programu se snažil zdejším pacientům dokázat, že když se chce, jde toho opravdu hodně. Dokonce i získávat olympijské medaile v lukostřelbě.

David Drahonínský, zlatý medailista z paralympiády v Pekingu a stříbrný z Londýna, ve spolupráci s projektem B. Braun pro život, navštíví se svou přednáškou během letošního roku spinální jednotky po celé České republice. Jeho tour započalo právě nyní a první zastávkou byl Liberec. S pacienty zdejší spinální jednotky David strávil příjemné dopoledne a během své téměř dvouhodinové přednášky jim představil nejen svůj životní příběh, ale seznámil je i se svou velkou vášní - lukostřelbou. Povídání
o životu na vozíku David doprovodil i o bohatou fotoprezentaci ze svých závodů a všechny přítomné neochudil ani o ukázku střelby na terč. A i když střílel ve stísněných podmínkách nemocniční chodby, všechny šípy neomylně našly svůj cíl. 

Ani na čtyřech kolech není nutné vzdávat se svých snů

„S projektem B. Braun pro život spolupracuji již třetím rokem a jsem velmi rád, že mám možnost být v kontaktu s lidmi, které potkal stejný osud jako mě a můžu jim předat své zkušenosti a vlít do žil trochu optimismu. Nesnažím se je přesvědčit, že všechno bude jednoduché, ale snažím se, aby pochopili, že není nutné vzdávat svoje sny. I na čtyřech kolech je možné prožít plnohodnotný život, jen je třeba najít správnou cestu,“ říká David Drahonínský, dvojnásobný paralympionik a patron projektu B. Braun pro život.

Motivace u pacientů s poraněním míchy je naprosto nezbytná. „Změna přichází náhle, většinou u úrazu z plného zdraví, a je šokující," popisuje primář spinální jednotky Krajské nemocnice v Liberci Jaroslav Šrám. „Člověk musí bojovat s osudem i když je to těžké i u zdravého člověka. Být vrcholovým sportovcem je úžasné, ale důležité je naučit se žít běžný život," zdůrazňuje zkušený lékař.

Potvrzuje to i vrchní sestra spinální jednotky Alena Kyrianová. „Člověk musí hledat nový pohled na život, nový smysl a kvalitu i po takovém neštěstí. Bez motivace a velké empatie okolí by to ale vůbec nešlo," říká. Na druhou stranu však varuje před přehnanou péči. „To nepomůže. Člověk si musí sám sáhnout na dno a vyzkoušet, kam sahají jeho nové možnosti," vzkazuje rodinám postižených.

Další akce v rámci „B. Braun tour s Davidem“ proběhla ve středu 29. května v Kladrubech. „Jsme rádi, že naše společná myšlenka padla na úrodnou půdu a pacientům se akce líbila. B. Braun vyrábí zdravotnické prostředky, které využívají i vozíčkáři, a pro nás je důležité napřímo slyšet co jim vyhovuje a co ne. Jsme pak schopni přicházet s inovovanými výrobky, které pacientům plně vyhovují a usnadní jim maximálně aktivní život,“ dodává Zdeněk Kojecký ze společnosti B. Braun Medical. 

Sportovní vozík musí padnout svému majiteli stejně jako běžci jeho boty

Součástí programu bylo i představení společnosti Ortoservis, která dodává a individuálně upravuje pomůcky pro tělesně postižené. Firma se specializuje především na dodávky vozíků, které plně přizpůsobuje požadavkům a přání zákazníků. Davidu Drahonínskému například firma Ortoservis dodala vozík, který úspěšnému sportovci umožňuje lépe napínat luk a bez problémů mířit. Cestu k dalším cenným kovům tak má David zase o kousek jednodušší.

„Vážíme si toho, že se naše firma mohla zapojit do podpory tak nadaného sportovce, jakým je právě David Drahonínský. Pomůcky pro tělesně handicapované dodáváme již od roku 1990 a za tu dobu jsme v tomto oboru nasbírali velké zkušenosti. Stejně tak, jako nemají všichni lidé stejné boty, je třeba každému člověku přizpůsobit i vozík či jinou zdravotní pomůcku. Naše firma si zakládá na tom, že dokážeme vyjít vstříc téměř všem požadavkům a vyrobit takový vozík, který umožní jeho majiteli pokračovat v aktivitách, které má rád,“ shrnuje Vladimír Sajler ze společnosti Ortoservis.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun