Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Intradermální stehy

16. Duben 2009

Intradermální stehy

Pokračující intradermální (intrakutánní) nevstřebatelný steh

Jestliže je v popředí úsilí o estetický výsledek ošetření rány, bude první volbou intradermální steh. Tato technika se používá pouze v místech minimálního napětí tkání, například tam, kde bylo toto napětí eliminováno sešitím hlubších vrstev. Steh je tvořen monofilním vláknem, které je vedeno uvnitř kůže, a žádná část stehu nevychází ven a zpět z okrajů rány. Hojící se plocha tkáně je tak zredukována na minimum. Po dokončení intradermálního stehu ještě ránu přelepíme stripy. Když je hojící se kůže dostatečně pevná, aby již sama udržela ránu uzavřenou, je třeba odstranit steh tahem za jeden z jeho konců. Hladký povrch monofilního vlákna zajistí, že tkání snadno pronikne.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno.

     

 

Pokračující intradermální vstřebatelný steh

 

Intradermální steh lze rovněž ušít vstřebatelným vláknem, které má tu výhodu (pro chirurga i pacienta), že další kontrola k odstranění stehů již není nutná, protože tkáně vlákno pomalu degradují.
 
Někteří chirurgové však tento steh nepoužívají, aby v ráně omezili na minimum množství cizorodého materiálu, který by mohl narušovat správný proces hojení. Po dokončení intradermálního stehu ještě ránu přelepíme stripy. Nezapomeňte, že intradermální steh lze použít jen tam, kde rána není v úrovni kůže pod napětím.
 
Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

     

     

     

Převzato z koncernového materiálu

 

Aktualizováno 15. 9. 2017

 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory