Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Intradermální stehy

redakce Braunovin

16. duben 2009

Pokračující intradermální (intrakutánní) nevstřebatelný steh

Jestliže je v popředí úsilí o estetický výsledek ošetření rány, bude první volbou intradermální steh. Tato technika se používá pouze v místech minimálního napětí tkání, například tam, kde bylo toto napětí eliminováno sešitím hlubších vrstev. Steh je tvořen monofilním vláknem, které je vedeno uvnitř kůže, a žádná část stehu nevychází ven a zpět z okrajů rány. Hojící se plocha tkáně je tak zredukována na minimum. Po dokončení intradermálního stehu ještě ránu přelepíme stripy. Když je hojící se kůže dostatečně pevná, aby již sama udržela ránu uzavřenou, je třeba odstranit steh tahem za jeden z jeho konců. Hladký povrch monofilního vlákna zajistí, že tkání snadno pronikne.

Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li nevstřebatelné monofilní vlákno.

Pokračující intradermální vstřebatelný steh

Intradermální steh lze rovněž ušít vstřebatelným vláknem, které má tu výhodu (pro chirurga i pacienta), že další kontrola k odstranění stehů již není nutná, protože tkáně vlákno pomalu degradují.
Někteří chirurgové však tento steh nepoužívají, aby v ráně omezili na minimum množství cizorodého materiálu, který by mohl narušovat správný proces hojení. Po dokončení intradermálního stehu ještě ránu přelepíme stripy. Nezapomeňte, že intradermální steh lze použít jen tam, kde rána není v úrovni kůže pod napětím.
Tato technika šití přináší optimální výsledky, použijeme-li střednědobě vstřebatelné monofilní vlákno.

Převzato z koncernového materiálu

Aktualizováno 15. 9. 2017

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník