Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Hasiči cvičně evakuovali obyvatele Domova s úsměvem ve Slavkově u Brna

27. Květen 2019

Hasiči cvičně evakuovali obyvatele Domova s úsměvem ve Slavkově u Brna

Pro cvičnou evakuaci při požáru bylo v Domově s úsměvem ve Slavkově u Brna zvoleno třetí podlaží. Zde ve čtvrtek 23. května evakuovali obyvatele profesionální hasiči. Na své si přišli i zdravotníci dialyzačního střediska v multifunkčním zdravotnickém komplexu B. Braun Omnia, kteří si evakuaci vyzkoušeli, ale tentokrát již bez asistence hasičů. „Cílem cvičné evakuace objektu B. Braun Omnia bylo především zjistit, kde máme slabiny. Cvičení, při kterém jsme evakuovali celkem deset osob, nás rozhodně posunulo dál a upozornilo nás na rizikové momenty,“ popsal akci Martin Kuncek, ředitel společnosti B. Braun Avitum.

Precizní organizace: priorita při evakuaci zdravotně handicapovaných

13:30, 23. května, volá vedoucí sestra Domova s úsměvem hasičský záchranný sbor. Hasiči vyrážejí. Na místě je čeká reálný personál a deset odhodlaných figurantů, kteří jsou připraveni simulovat více či méně pohyblivé klienty Domova s úsměvem. Figuranti čekají na záchranu ve svých pokojích. Každý má na krku cedulku, která definuje konkrétní postižení jednotlivých klientů. Museli se tak vžít do rolí špatně slyšících, silně obézních či značně zmatených klientů. Byli zde i takoví, kteří předstírali pacienty bez horních či dolních končetin.

 

 

Při cvičné evakuaci vypomohli personálu studenti místní střední školy. Většina záchranných úkonů tak živě zobrazovala reálnou situaci. „Chtěli jsme si něco takového sami vyzkoušet. Vyklidit hořící budovu je náročný proces s mnoha úskalími. V případě evakuace zdravotnických, sociálních i jiných zařízení jsou klíčové automatické reakce. Opravdu platí, že známá nebezpečí jsou poloviční,“ říká Hana Juráčková, vedoucí správy budovy B. Braun Omnia. Evakuovat se nakonec včas povedlo všechny klienty. Personál i figuranti opustili budovu do 20 minut. „Máme pocit, že jsme nácvik zvládli dobře. Nyní přesně víme, která místa budovy jsou nejrizikovější,“ komentoval cvičení Michal Jurkovič, specialista správní sekce Skupiny B. Braun, který celou akci vedl.

 

 

Klíčové je včasné a správné odpojení pacientů od dialyzačního přístroje
Kromě evakuace klientů Domova s úsměvem si zdravotnický personál tentokrát už bez asistence hasičů vyzkoušel i evakuaci samotného dialyzačního střediska. Na jednotlivých přístrojích bylo v okamžiku „vypnutí“ požáru patnáct figurantů.
Oheň vyvolává v reálu těžkou stresovou situaci z ohrožení života. Jinak rozumně uvažující člověk se mnohdy chová nerozumně a může čelit i šokové reakci. „Při nácviku evakuace dialyzačního střediska bylo klíčové včas, správně, ale zároveň i velmi rychle odpojit figuranty od dialyzačních přístrojů a pak jim pomoci opustit budovu. I tady se nácvik povedl. První reakce zdravotníků byla velmi pozitivní. Jsem ráda, že si uvědomují potřebu být připraveni,“ řekla Jana Blaštíková, primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum ve Slavkově u Brna, po úspěšné evakuaci dialýzy.

 

 

Historické budovy mají své kouzlo, ale i řadu rizik
Domov s úsměvem i dialyzační středisko vznikly v budově původního Lázeňského domu, který byl v roce 1996 kolaudován. Je obklopen zelení a dostatek prostoru uvnitř i vně umožňuje klientům čerpat výhody celostní péče a komunitního života.

Ze simulačního cvičení vzešla jednoznačná rizika. „Největší problém představuje evakuace plně imobilních lidí. Tři dostupná evakuační schodiště jsou pro tyto klienty nepoužitelná a k dispozici je pouze jeden evakuační výtah. Situaci budeme řešit nákupem tzv. evakuačních podložek, které jsou pro rychlou evakuaci nejvhodnějším nástrojem,“ popisuje závěry cvičení Michal Jurkovič.

Po skončení cvičné akce bylo testováno rovněž odpojení a znovuspuštění elektrického proudu v celém objektu a proběhla schůzka všech zúčastněných klíčových zaměstnanců Skupiny B. Braun se zástupci Hasičské stanice Slavkov u Brna. „Dnešní den byl v naší budově první svého druhu. Musím říci, že nám přinesl řadu cenných zkušeností. Navíc i hasičské jednotky poznaly specifika našeho poměrně složitého objektu,“ uzavřela vedoucí správy budovy B. Braun Omnia Hana Juráčková.

 

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno