Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Gynekologové ve FN Olomouc nově operují s Einstein Vision®

22. Září 2014

Gynekologové ve FN Olomouc nově operují s Einstein Vision®

Druhá generace 3D laparoskopu má ještě menší kamerové hlavy a inovovaný software umožňující rotaci

 Lékaři z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc operují s brýlemi, díky kterým vidí obraz operované oblasti trojrozměrně. Umožňuje jim to nová špičková technologie Einstein Vision® od společnosti B. Braun, kterou začali využívat jako první gynekologické pracoviště v zemi. Finance na pořízení přístroje darovala klinice Nadace AGROFERT na žádost mlékárenské společnosti OLMA, člena koncernu AGROFERT, která sídlí v Olomouci.

Laparoskopickou věž využijeme nejčastěji při složitých gynekologických výkonech, jako je řešení některých vývojových vad či odstranění zhoubných nádorů ženských orgánů,“ popsal prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D., přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc. 

Olomoucká fakultní nemocnice je už šestým zdravotnickým zařízením v České republice, kam byla nejnovější verze 3D laparoskopu Einstein Vision® dodána. Zároveň je ale prvním gynekologickým pracovištěm, které touto moderní technologií disponuje. Druhá generace Einstein Vision® má oproti té první menší rozměry kamerové hlavy a vylepšený software umožňující rotaci. Práce s ním je tak pro lékaře ještě snazší a uživatelsky jednodušší. Díky dvěma Full HD kamerám není obraz digitálně dopočítáván, a lékaři se tak mohou spolehnout na ostré a věrné zobrazení, které jim umožňuje provádět i operační výkony vysoce náročné na detaily, jako jsou například operace střev, prostaty, ledvin či gynekologické zákroky na děloze,“ řekl MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun.

Nemocnice mohla přístroj pořídit díky podpoře Nadace AGROFERT. Impuls ke spolupráci s FN Olomouc přišel do nadace ze společnosti OLMA. Rozhodně to ale není náš první společný projekt, spolupracujeme nejenom na aktivitách směřujících ke zlepšení kvality života lidí v regionu, ale pomáháme i znevýhodněným dětem v celé republice,“ uvedla Ing. Zuzana Tornikidis, MBC, ředitelka Nadace AGROFERT.

OLMA podporuje FN Olomouc dlouhodobě. Jménem všech zaměstnanců chci naší fakultní nemocnici
a především lékařskému týmu pod vedením přednosty profesora Radovana Pilky popřát jen zdařilé operace s pomocí přístrojů, které jsme zakoupili. Jsme si jisti, že naše investice je ve správných rukou a jsme pyšní na to, že jsme se mohli podílet na zkvalitnění lékařské péče pro ženy a maminky Olomouckého kraje,“ doplnila PhDr. Simona Sokolová, předsedkyně představenstva OLMA, a.s.

Nově s 3D technologií EinsteinVision operují také

v Thomayerově nemocnici v Praze

Také oddělení hrudní chirurgie Thomayerovy nemocnice uvedlo do provozu nejmodernější přístroj pro provádění operace plic metodou VATS lobektomie ve 3D. Toto oddělení provádí nejvíce takových operací v celé České republice a v metodě školí i odborníky z dalších nemocnic. Endoskopická operace je pro pacienta méně zatěžující než klasická. Operační nástroje se do hrudníku zavádějí pouze několika menšími vstupy. Nejčastěji se přístroj používá při operacích nádorů plic, výjimečná je pak operace tuberkulózy, kdy se přímo z plíce vyjme tuberkulózou postižená tkáň.  

 

v Univerzitní nemocnici v Bratislavě

3D technologie Einstein Vision byla zapůjčena na Urologické oddělení Univerzitní nemocnice v Bratislavě, kde s ní operovali Prof. MUDr. Peter Bujdák, CSc., a MUDr. Stanislav Žiaran, PhD. MUDr. Žiaran popsal své pozitivní zkušenosti se systémem EinsteinVision v pořadu Dobré ráno slovenské televize JOJ a pochvaloval si přesnější operace díky 3D technologii, které jsou ve výsledku pro pacienty bezpečnější a šetrnější. Také vyjádřil přání, aby EinsteinVision na tomto oddělení zůstal.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Z odborných studií je prokázáno, že výskyt SSI tvoří 38%1 všech infekcí v nemocničním prostředí a rozvine se až u 5 % podstupujících chirurgický zákrok.2 Tvoří tak jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).3

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory