Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Gravitační ventil ProGAV 2.0

17. Březen 2016

Gravitační ventil ProGAV 2.0

Programovatelný gravitační ventil proGAV k terapii hydrocefalu z dílny firmy Aesculap-Miethke se na světových trzích pohybuje již devátým rokem, v Čechách a na Slovensku pak rokem osmým. Pro tak úspěšný produkt je to již poměrně dlouhá doba, a tak se jeho konstrukční otec Christoph Miethke rozhodl, že nadešel čas k inovaci tohoto výrobku a k určitému technickému vylepšení, které vyústilo do nového programovatelného ventilu proGAV 2.0

Od nástupu na trh se ventil plně osvědčil a zejména v terapii normotenzního hydrocefalu se stal zlatým standardem. Celosvětově implantované stovky a tisíce kusů jsou nejlépe vypovídajícím měřítkem jeho kvalit. A tak po nasbírání dostatečného množství zkušeností, podnětů a připomínek jak od lékařů, tak od pacientů, konstruktéři přikročili ke změnám, které kvality ventilu posunou ještě o stupeň výše.

 

Vlněný reliéf

Základní poslání ventilu zůstalo shodné, tedy vytvořit programovatelný, jinak řečeno nastavitelný ventil s gravitační jednotkou, který bude sloužit účinnému zabránění předrenování pacienta v návaznosti na jeho aktuální polohu. Velikost a zpracování ventilu zůstaly také beze změn, materiálem konstrukce je tedy titanová slitina a rozměry jsou kompaktní.

 

Zásadním rozdílem je však vrchní stěna pouzdra ventilu. Dříve hladký titanový plech byl nahrazen vlněným reliéfem, ne náhodou připomínajícím vlněný plech. Tato drobná změna měla opravdu radikální dopad při procesu nastavování požadované hodnoty otevíracího tlaku ventilu. U předešlé generace ventilu proGAV se k nastavení a k přečtení, případně kontrole nastavené hodnoty používala barevně rozlišená programovací jednotka podobná perům. Především u nastavování požadované hodnoty u již implantovaného ventilu tak mohlo za určitých podmínek docházet k bolestivé reakci pacientů, kdy trn z nastavovacího pera musel uvolnit bezpečnostní pojistku ventilu tak, aby mohl být pomocí magnetů nastaven.

 

A právě výměna tvaru vrchní strany pouzdra z hladkého na vlnitý umožnila změnu konstrukce programovací jednotky. V našem případě „pero“ nahradila „kobliha“. Tedy, magnety nutné ke změně nastavení magnetického rotoru ventilu a tím pádem ke změně nastavené otevírací hodnoty ventilu se přesunuly do nově tvarovaného programovátka, nyní majícího tvar disku s otvorem uprostřed. Díky tomuto otvoru lze disk navléknout na prst, který tak nahradí v procesu programování kovový pin, kterým se uvolňovala bezpečnostní pojistka.

 

Komfort a zpětná kontrola funkčnosti

Při stisknutí stěny ventilu také dojde k hlasitému cvaknutí, které velice efektivně lékaři napovídá, že došlo k uvolnění pojistky a nastavení požadované hodnoty. Drobná změna v konstrukci ventilu má tedy velký dopad jak pro komfort užívání, tak pro zpětnou kontrolu funkčnosti a nastavení. Pro přečtení nastavené hodnoty nám nově slouží výklopný kompas, který se přikládá přes implantovaný ventil. Kompas má kruhový tvar, po obvodu se nachází stupnice v centimetrech vodního sloupce a jasně čitelná ručička nám přesně řekne aktuální hodnotu otevíracího tlaku ventilu.

 

Zároveň u nové generace ventilu proGAV 2.0 zůstaly zachovány všechny osvědčené funkční atributy z generace minulé, jako bezpečné vyšetření pacienta v MRI bez nechtěného přeprogramování ventilu magnetickým polem, precizní nastavení požadované hodnoty otevíracího tlaku ventilu po 1cm vodního sloupce atd.

 

Pevně věříme, a první pozitivní zkušenosti nám dávají za pravdu, že uvedené změny přispějí k ještě větší spokojenosti a funkčnosti s novým programovatelným gravitačním ventilem proGAV 2.0.

Více informací o problematice hydrocefalu

Více informací o produktu ProGAV

 

Daniel Pavlišta
divize Aesculap - neurochirurgie
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstává v sedm hodin ráno, luští křížovky, ráda čte životopisné romány, dbá na správnou životosprávu a hlavně už chodí. „Stalo se to před třemi lety, když se maminka chystala na rekreaci do Chorvatska. Všechno jí tehdy hrozně dlouho trvalo. Balila se celý týden, a přesto v den odjezdu měla na stole stále nezabalené věci,“ vzpomíná dcera Daniely Burešové (82) Hana. Její mamince tehdy diagnostikovali normotenzní hydrocefalus.

24.08.2018
Neurochirurgie

Jediná docentka neurochirurgie v Česku − drobná a milá blondýnka Eva Brichtová. Když poprvé v životě viděla lidský mozek, věděla, že neurochirurgie bude jejím osudem. Léčí lidi, aby se znovu mohli vrátit ke svým původním životům. Ráda poznává nová místa na zemi, fascinují ji vlny Atlantiku a nadevše miluje svého klokaního domácího miláčka Kiwiho.

31.07.2018
Neurochirurgie

Hydrocefalus je onemocnění charakterizované patologickým nahromaděním mozkomíšního moku (likvoru) v mozkových komorách. Vzniká v důsledku poruchy v dynamickém systému tvorby, proudění a vstřebávání mozkomíšního moku. Termín hydrocefalus vznikl spojením řeckých slov „hydro“ – voda a „kefalé“ – hlava a první zmínky o něm pocházejí z dob Hippokrata, Vesalia či Galéna. Teprve v roce 1768 je však hydrocefalus popsán jako nemoc Robertem Whyttem a bližší náhled na toto onemocnění ozřejmili Magendie a Luschka, kteří popsali jak kompletní anatomii likvorových cest, tak i tvorbu a tok mozkomíšního moku s jeho následným vstřebáváním.

13.07.2018
Neurochirurgie