Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Fleet management chirurgických nástrojů. Skupina B. Braun jako první ve střední Evropě půjčuje chirurgické nástroje

Ing. Lucie Kocourková

20. duben 2020

Fleet Care Aktuality B. Braun

Lékaři Nemocnice Šumperk od konce února operují novými chirurgickými nástroji. Místo jejich koupě si nemocnice téměř 3 500 chirurgických nástrojů špičkové kvality jako první v Česku a ve střední Evropě pronajala od společnosti B. Braun Medical na šest let. Součástí řešení je prvotřídní autorizovaný servis či proškolení personálu.

Fleet management je unikátní kombinací zapůjčení nových chirurgických nástrojů a kontejnerů s kontinuálním autorizovaným servisem a údržbou po dobu trvání kontraktu. Jedná se o komplexní službu šitou na míru podle rozsahu operačních výkonů dané nemocnice. Optimalizovaná je i pojistná zásoba nástrojů na centrální sterilizaci, včetně softwarového řešení na setování nástrojů a sledování počtu resterilizací kontejnerů, které vede k rovnoměrnému používání nástrojů. Součástí dodávky je také detailní zaškolení personálu nemocnice. Zásadní je, že se jedná o flexibilní, dlouhodobé řešení, nikoli o jednorázovou dodávku. Při změně počtu či skladby operačních výkonů se zrealizuje navýšení nebo naopak vyřazení některých nástrojů či celých nástrojových sít. Jednoznačně jde o změnu myšlení, kdy zákazník neřeší pouze a výhradně cenu nástrojů, ale dlouhodobost a udržitelnost v souvislosti s dalšími přidanými hodnotami, jako je servis či možnost rozšíření o další moduly služby, např. dezinfekce a další spotřební materiál.

Nemocnice Šumperk kompletně obměnila své operační nástroje

Jako první využila služby fleet managementu chirurgických nástrojů Nemocnice Šumperk. Své staré operační nástroje kompletně vyměnila a 3 483 kusů instrumentária si jako první nemocnice v Česku pronajala od jednoho dodavatele. „Jsme první nemocnicí v zemi, která se rozhodla jít cestou pronájmu operačních nástrojů. Důvodů je několik. Od optimalizace instrumentária a jeho špičkovou kvalitu přes významnou finanční úsporu až po kvalitní pravidelný autorizovaný servis, který nám firma po dobu pronájmu garantuje. Zajistí tak, že bez jakéhokoliv administrativního zatížení nemocnice a personálu budou mít naši operatéři nástroje vždy v perfektním stavu,“ říká předseda představenstva Nemocnice Šumperk JUDr. Martin Polach.

 

Flexibilní a dlouhodobé řešení přístupu k chirurgickým nástrojům

Zásadní pro nemocnici je, že se jedná o flexibilní a dlouhodobé řešení, nikoli o jednorázovou dodávku. „Při změně počtu či skladby operačních výkonů zrealizujeme navýšení či vyřazení jednotlivých nástrojů nebo celých operačních sít. Jedná se o zcela nový koncept. Nemocnice neřeší pouze a výhradně cenu nástrojů, ale i dlouhodobost a udržitelnost v souvislosti s dalšími přidanými hodnotami, jako je autorizovaný servis, odborné proškolení personálu a další služby na míru potřebám nemocnice,“ říká MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun.

České nemocnice si doposud operační nástroje výhradně vždy nakupovaly, v západní Evropě model pronájmu úspěšně funguje už několik let. Samotné dodávce nových nástrojů a chirurgických sít (ucelené sety nástrojů pro operaci) předcházela podrobná a náročná inventarizace. „Ukázalo se, že řada operačních nástrojů už podléhala opotřebení. Je jasné, že pokud s nástroji denně operujete mnoho let a vystavujete je náročnému sterilizačnímu procesu, svoji funkci na sále sice splní, ale na jejich kondici je to znát. Je to podobné jako se zahradnickým náčiním. S více než deset let starými zahradnickými nůžkami taky ustřihnete, co potřebujete, ale občas musíte střihnout několikrát a vyvinout třeba větší sílu, než když si koupíte nůžky nové, třeba ty nejlepší na trhu,“ vysvětluje biomedicínský inženýr šumperské nemocnice Ing. Matěj Šťastný. Jeho slova potvrzují i lékaři z ortopedického oddělení, kteří jako první začali s novými nástroji operovat. „Je to, jako když starší octavii vyměníte za mercedes,“ říká s nadsázkou manažer operačních oborů a bývalý primář ortopedie MUDr. Zdeněk Štěpán.

 

"Inventarizace" starých operačních nástrojů

Ukázalo se, že jich nemocnice nepotřebuje zdaleka tolik a řadu z nich už v chirurgických sítech lékaři třeba ani nevyužili. Celkem 5 144 kusů instrumentária kupovaného v minulosti nebo průběžně dokupovaného nemocnice nakonec vyměnila za 3 483 úplně nových nástrojů a zredukovala tak jejich počet o 40 procent. „Jsem rád, že naši lékaři i sestry nakonec přijali myšlenku, že v nemocnici nemusí být jedno obrovské chirurgické síto pro ‚všechny případy‘, ale že je dobré ho rozdělit, najít společné nástroje a následně specifikovat síta dodatková na specializované operace se specializovanými nástroji,“ dodává Matěj Šťastný. To, že budou mít lékaři neustále k dispozici operační nástroje ve špičkové kvalitě, zajistí i pojistná zásoba v příručním skladu na centrální sterilizaci. Díky ní bude moci nemocnice okamžitě vyměnit opotřebené nebo poškozené nástroje za nové.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník