Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Fixace síťky u laparoskopické operace tříselné kýly pomocí lepidla Histoacryl® Pro Set MFX

MUDr. Josef Matloch

15. září 2014

První laparoskopická plastika tříselné kýly u nás byla provedena v říjnu 1992. Od té doby bylo odoperováno přes 6000 pacientů touto metodou.

První záznam z laparoskopické operace tříselné kýly provedl v roce 1989 Washington. Následně v roce 1990 provedli Ger, Schultz a Popp první laparoskopické plastiky s resekcí vaku a polypropylenovou ucpávkou kýlní branky nebo fixovanou záplatou z dura mater. V našem zařízení byla první laparoskopická plastika tříselné kýly provedena v říjnu 1992. Od tohoto data bylo odoperováno přes 6 000 pacientů touto metodou. Dominantní způsob provedení plastiky třísla byla metoda TAPP (TransAbdominal PrePeritoneal Approach).

U této metody je potřeba ve většině případů provést fixaci síťky. Síťka se fixuje na ligamentum Cooperi na stydké kosti a následně podle anatomických poměrů i na periferii a horním okraji. K fixaci síťky se používaly a používají kovové svorky, kovové skrutky, transparietální stehy, vstřebatelné skrutky, nověji se používají samofixační síťky a síťky je možno fixovat i lepidlem.

Použití kovových svorek a skrutek i transparietálních stehů je zatíženo komplikacemi charakteru poranění cévních a nervových struktur v oblasti třísla. U poranění cévních struktur se jedná vždy o akutní komplikaci, kterou je třeba vyřešit. U poranění nervu v oblasti třísla, který je poškozen cizím materiálem, většinou vznikají u pacientů problémy charakteru neuralgií, které mnohdy končí reoperací a nutnosti odstranění svorky nebo skrutky. Při fixaci síťky pomocí lepidla možnost vzniku této komplikace odpadá. V květnu tohoto roku jsme v našem zařízení začali používat k fixaci síťky systém Histoacryl® Pro Set MFX. Při fixaci síťky pomocí lepidla nevzniká nebezpečí poranění nervově cévních struktur.

Histoacryl® Pro Set MFX

Výhodou tohoto systému spatřujeme v jeho kompaktnosti. Systém se do dutiny břišní zavádí 5mm portem. Aplikace lepidla je snadná a cílená. Výhodu vidíme i v tom, že lepidlo je barevné, a tak je dobře viditelné jeho množství na síťce. Při aplikaci lepidla nevzniká nebezpečí poranění nervově cévních struktur. Zatím jsme lepidlo neměli možnost vyzkoušet na zalepení peritonea a provedení peritonealizace otevřeného třísla se zakrytím síťky, ale určitě to bude možné při příznivých anatomických poměrech v třísle. To znamená, že nebude zapotřebí provádět suturu peritonea.

Tento systém fixace se dá použít u většiny aplikovaných sítěk. Nám se nejvíce osvědčila síťka typu Premilene®, kterou si operatér sám upravuje podle charakteru a velikosti kýlní branky a třísla. Manipulace s aplikátorem je snadná a jeho výhodu spatřujeme i v dostatečném množství lepidla, které je rozděleno do dvou zásobníků. V neposlední řadě hraje významnou roli i cena celého setu, která je podstatně nižší než jednorázové systémy svorkové nebo skrutkové. Práce se systémem lepení je snadná a zvládne ji každý operační tým, který se touto problematikou zabývá.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník