Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie: Článek

Excia T - odpověď na moderní trendy v ortopedii

Ondřej Štrojsa

30. květen 2016

Pacienti i lékaři v současné době očekávají, že kloubní náhrada splní veškeré jejich požadavky. Pacienti kladou důraz na její dlouhou životnost a možnost úplného návratu do osobního a mnohdy i pracovního života. Z lékařského hlediska je třeba, aby se náhrada maximálně přizpůsobila anatomickým a biomechanickým poměrům daného kloubu, a její implantace musí být možná mnohdy rozličnými přístupy. Jako odpověď na všechny tyto požadavky divize Aesculap firmy B. Braun uvedla na trh kyčelní dřík s názvem Excia T.

Excia T přichází na trh ve dvou variantách – v necementované a cementované verzi. Tvar dříku je přizpůsoben dutině stehenní kosti po resekci krčku, 15 mm nad malým trochanterem v úhlu 45°. Pro zvýšení stability dříku v trochanterickém masivu je dřík v proximální části opařen dvěma stabilizačními oblouky. Je možné volit mezi verzí standardní a lateralizovanou, což označuje CCD úhel krčku 135° a 128°. Kónus krčku je standardní velikosti 12/14. V obou verzích je možné osadit krček dříku hlavicemi průměrů 22, 28, 32, 36 a 40 mm.

Necementovaná Excia T

Pro dosažení co nejlepší integrity je dřík v proximální části opatřen titanovým nástřikem ISOSTAN. Podle potřeb operatéra je možné volit ze třinácti velikostí ( 8-20). Rozsah délek dříků je dán mezi 131,4 mm - 185,4 mm.

Cementovaná Excia T

Tento typ dříku nabízí šest velikostí (10, 12, 16, 18, 20). Každá velikost je oproti necementované variantě o 6 mm kratší a o 1 mm slabší. Z toho plyne, že označení implantátu je shodné s velikostí rašple. Lem cementu má v takovém případě tloušťku 1 mm. Pokud to operatér vyžaduje, je možné lem cementu zvětšit na 1,5 mm použitím o jedno číslo větší rašple, než je označení implantátu. Samostatnou součástí dříku je centralizér.

Operační technika

Resekce krčku se provádí pod úhlem 45° stupňů, 15 mm nad malým trochanterem. Pomocí načínacího dláta operatér vytvoří vstupní otvor do dřeňového kanálu blíže k velkému trochanteru. Následně použije jednotlivé rašple až do finální velikosti. Technika použití rašplí je velmi důležitá pro správné usazení implantátu. Dřeňová dutina nesmí být probroušena tahy rašple v několika různých směrech.

Excia T má velký potenciál stát se pro české i slovenské ortopedy kvalitním a spolehlivým nástrojem při řešení koxartrózy. Více informací: Excia.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník