Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Eurospital 2009 Bratislava

MUDr. Jiří Chvojka

9. Prosinec 2009

První zářijový víkend, ve stejném termínu jako brněnský Sportovní den pořádaný společností B. Braun, se v Bratislavě uskutečnil již 17. ročník evropského turnaje zdravotnických pracovníků v malém fotbale Eurospital.
Tohoto každoročního turnaje se od roku 1999 účastní tým Fakultní nemocnice Plzeň jako reprezentant České republiky a od roku 2003 tým Slovenska zastoupený nemocnicí Cyrila a Metoda v Petržalce. Právě slovenští kolegové měli čest, ale i těžký úkol letošní turnaj pořádat. Zúčastnilo se ho totiž čtrnáct evropských mužstev, dlouhodobých účastníků Eurospitalu. Jen pro připomenutí: hraje se podle pravidel malého fotbalu šest hráčů a brankář, hráči musí být starší třiceti let a zaměstnanci nějakého zdravotnického zařízení. Slovenští organizátoři přizvali k doplnění počtu týmů na celkových čtrnáct ještě jeden tým ze Slovenska z Kardiocentra v Nitře. Všichni účastníci byli ubytováni v příjemném hotelu Nivy, který nabízel krásné wellness centrum, jež po náročném turnaji přišlo velmi vhod.

Rozlosování do skupin proběhlo v pátek večer a doprovodil jej slavnostní program v atraktivním prostředí na lodi zakotvené na Dunaji. Součástí večera vedle losování a rautu byly ukázky slovenského folklóru, módní přehlídka spodního prádla, hlasitě aplaudována všemi mužskými účastníky, a tradiční diskotéka. Los do skupiny českému týmu přisoudil trochu symbolicky slovenský tým a bylo jasné,
že se na Eurospitalu odehraje předzápas večerního kvalifikačního zápasu na MS 2010 mezi Českou republikou a Slovenskem, který se konal také v Bratislavě. Další mužstva vylosovaná do skupiny
s českým a slovenským týmem byla ostrovní mužstva Skotska a Irska. Turnaj se odehrával na tréninkových hřištích v areálu bývalého známého ligového fotbalového oddílu Inter Bratislava, který již bohužel neexistuje. Zápasy probíhaly podle známého scénáře, kdy boje ve skupinách dopoledne určily postupující do finálových skupin a ti, kteří nepostoupili, hráli odpoledne jen o čestná umístění.

Zahájení turnaje byl přítomen i slovenský ministr zdravotnictví MUDr. Richard RašiSlavnostní zahájení i výkop obstaral ministr zdravotnictví
MUDr. Richard Raši a pak se již za pěkného polojasného počasí rozběhl kolotoč zápasů ve čtyřech skupinách. Fakultní nemocnice Plzeň ve skupině porazila Skotsko 1:0, prohrála
s pozdějším vítězem celého turnaje Irskem 1:2
a v rozhodujícím zápase nastoupila proti slovenským
kolegům z Petržalky. Plzeňáci potřebovali k postupu ze
skupiny vyhrát. Stejně jako české národní mužstvo ve večerním kvalifikačním souboji, který se jen pár hodin poté uskutečnil
na nedalekém stadionu Slovanu Bratislava. Zatímco večerní kvalifikace skončila nerozhodně 2:2, souboj o postup do finálových skupin Eurospitalu vyhráli slovenští kolegové 2:0.

Plzeňský tým pak odpoledne bojoval již jen ve skupině
o umístění, kde porazil Belgii 2:0, se Švédskem remizoval 0:0 a ještě jednou porazil Skotsko, tentokrát 2:0, a obsadil tak konečné 9. místo. Slovenský tým zdravotníků z Petržalky pod taktovkou kapitána
MUDr. Petera Švarce bojoval nakonec o 3.-4. místo, kdy se utkal s dodatečně povolaným druhým týmem Slovenska z Kardiocentra v Nitře a podlehl mu 0:1, a skončil tak čtvrtý.

Finálový zápas obstarala mužstva Irska a nováčka Eurospitalu ze Slovinska. Irové těsně zvítězili 1:0,
a stali se tak již podruhé v historii vítězi Eurospitalu. Finále řídil bývalý známý mezinárodní rozhodčí
Ing. Vojtěch Christov, a přispěl tak k vysoké sportovní úrovni turnaje. Nejenom sportovní,
ale i celková organizační a společenská úroveň turnaje Eurospital 2009 v Bratislavě byla velmi vysoká. S podporou řady sponzorů, mezi nimiž významnou úlohu hrála také firma B. Braun, a za pomoci agentury AGS, která zajišťovala celou organizaci turnaje, se kolegům zdravotníkům z nemocnice v Petržalce podařilo uspořádat jeden z nejlepších  turnajů v historii Eurospitalu.

Tečku za turnajem udělal slavnostní společenský  večer s vyhlášením vítězů a předáváním cen v hotelu Holiday Inn. Mužstvo lékařů Fakultní nemocnice Plzeň letos nedosáhlo výborných výsledků z posledních let, kdy na předloňském turnaji ve skotském Glasgow bojovali dokonce o titul ve finále turnaje, a letošní 9. místo bylo jejich druhé nejhorší umístění v historii. Chybělo trochu sportovního štěstí, také forma některých hráčů nebyla letos optimální a narůstající věkový průměr týmu se též nedá zastavit. Bohužel zatím se nedaří plzeňský tým doplnit mladšími kolegy, kteří by byli po fotbalové stránce přínosem,
a tak i příští rok v Dublinu bude český tým bojovat na Eurospitalu prakticky ve stejném základním hráčském složení, v jakém hraje již deset let, co se turnaje účastní.

Slovenští kolegové z Petržalky již turnaj Eurospital v roce 2005 v rakouském Klagenfurtu vyhráli a letos jejich sportovní ambice trochu ustoupily ambicím organizačním. Přesto dosáhli výborného umístění, které jim zaručuje nasazení do skupin při losování příští rok v Dublinu. Irský Dublin bude tedy již podruhé v historii hostit turnaj Eurospital, jenž se stal uznávanou a oblíbenou sportovní akcí zdravotníků z celé Evropy. Český i slovenský tým se staly již jeho pevnou a respektovanou součástí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník