Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Eurospital 2008

1. Říjen 2008

Eurospital 2008

Ve stejném termínu jako český turnaj zdravotníků v malé kopané v Brně se konal již 16. ročník evropského turnaje zdravotnických pracovníků v malém fotbale Eurospital 2008 (5. 9. - 7. 9. 2008).

Jen pro připomenutí - jedná se o turnaj na malém hřišti (6 hráčů + brankář) a podmínkou pro start v týmu je zaměstnání hráčů ve zdravotnictví a věk nad třicet let. Po skotském Glasgow v minulém roce se místem konání turnaje stal severoněmecký Melsungen. Toto malé městečko se stalo hostitelem turnaje hlavně proto, že B. Braun převzal záštitu nad celým turnajem. Melsungen je hlavním administrativním a logistickým sídlem koncernu B. Braun a jsou zde některé výrobní závody, především supermoderní továrna na infúzní roztoky L.I.F.E.B. Braun byl tedy jediným sponzorem turnaje a mužstva měla možnost během pátku absolvovat zajímavou exkurzi do výrobních závodů koncernu.

Logo Eurospital 2008Turnaje se letos zúčastnilo čtrnáct evropských zemí. Na rozdíl od minulých let se již neúčastnilo Španělsko a Dánsko, nově do rodiny Eurospitalu přibyl team Slovinska z Univerzitního medicínského centra v Ljubljani. Němečtí pořadatelé po domluvě s výborem Eurospitalu doplnili turnaj vedle vítěze německého nemocničního mistrovství (Nemocnice Eberswalde) o další dvě německá mužstva (Protestantská nemocnice Bad Gandersheim a Univerzitní nemocnice Marburg), a zvýšili si tím šance na vítězství domácího mužstva.

Českou republiku již léta reprezentuje mužstvo Fakultní nemocnice Plzeň, které má jako jedno z mála na hráčské soupisce většinou lékaře, stejně jako kolegové ze Slovenska, kteří reprezentují nemocnici Cyrila a Metoda z Bratislavy-Petržalky. Turnaj byl rozlosován na prvním zahajovacím večeru v pátek 5. září za účasti Dr. Lugana, člena představenstva koncernu B. Braun. V sobotu pak byly zahájeny boje šestnácti týmů ve čtyřech skupinách po čtyřech o postup do čtvrtfinálových skupin. 

Kolegové z nemocnice Cyrila a Metoda v Bratislavě - budoucí pořadatelé EurospitaluKolegové z nemocnice Cyrila a Metoda v Bratislavě - budoucí pořadatelé EurospitaluHrálo se na slušně připravených travnatých hřištích takzvaného Freundschaftsinselu, což je název sportovního komplexu u řeky Fuldy, kde se také odehrává německý finálový turnaj nemocnic organizovaný koncernem B. Braun. Slavnostní výkop a krátký zahajovací projev měl Prof. Dr. h. c. Ludwig Georg Braun, předseda představenstva koncernu B. Braun a zároveň prezident německé obchodní a hospodářské komory.

Český tým, jehož základ již od první účasti v Holandsku v roce 1999 tvoří prakticky stejní lékaři a jehož věkový průměr je kolem padesáti let, musí každý rok bojovat se stále se omlazujícími týmy soupeřů. Přesto si díky zkušenostem a fotbalovým kvalitám dokázal v minulém roce vybojovat finále a také letos měl ambice na přední umístění. Ve skupině porazil Švédsko 2:0, prohrál s pozdějším vítězem celého turnaje nemocnicí Eberswalde (Německo) 0:3 a porazil Skotsko 2:0. Ve čtvrtfinálové skupině pak Plzeňáci remizovali se San Marinem (vítěz Eurospitalu 2007 - věkový průměr pětatřicet let) 1:1, prohráli s Itálií 0:2 a s dalším německým týmem (Marburg) 1:3. To je odsunulo pouze k boji o páté až šesté místo, kde porazili Belgii 2:0, a skončili tak celkově pátí.

Vyhlašování výsledků za přítomnosti člena představenstva koncernu B. Braun Dr. Grosseho (třetí zleva)Vyhlašování výsledků za přítomnosti člena představenstva koncernu B. Braun Dr. Grosseho (třetí zleva)Také slovenští kolegové z Petržalky museli čelit silným soupeřům a po vítězství na Eurospitalu v roce 2005 v rakouském Klagenfurtu obsadili letos až sedmé místo. Získali však cenu Fair play. Vítězství v turnaji si po právu odneslo německé mužstvo z nemocnice Eberswalde, které bylo fotbalově i fyzicky nejlepší. Ve finále ale porazilo Itálii až po penaltovém rozstřelu. Třetí místo obsadilo další německé mužstvo z nemocnice Marburg, čtvrtí byli Rakušané z nemocnice v Klagenfurtu.

Na závěrečném slavnostním večeru v pěkných prostorách takzvané Kulturfabrik, za účasti dalšího člena představenstva B. Braun Dr. Grosseho, byla oceněna všechna mužstva, vyhlášení vítězové a kolegové ze Slovenska v krátké prezentaci představili Slovensko a Bratislavu jako dalšího pořadatele turnaje Eurospital 2009.

Celkově letošní turnaj Eurospital v Melsungenu pokračoval v trendu z posledních let, tzn. že si udržel výbornou organizační a společenskou úroveň. Také se ho účastní stále kvalitnější a mladší mužstva. Ta mužstva, která hrají dlouhodobě se stárnoucími hráči a neomlazují své týmy, se i přes veškerou snahu a fotbalový um propadají v pořadí a jen mimořádné výkony a šťastná shoda okolností je mohou udržet ve hře o přední umístění. Navíc v Melsungenu, díky účasti tří německých týmů, dvojnásob platila známá definice fotbalu, že je to hra, kde hrají proti sobě dvě mužstva o jedenácti hráčích a vždy vyhrají Němci…

MUDr. Jiří Chvojka
obchodní a marketingový manažer
divize Aeculap - Vascular Systems

MUDr. Jiří Chvojka
divize Aesculap - vaskulární systémy
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun