Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče:

Enterální výživa v souladu s mezinárodními doporučeními

Jitka Pecháčková

1. Říjen 2012

Enterální výživa Nutrice
Klinická výživa je základním předpokladem komplexní zdravotnické péče. Hodnocení stavu výživy by mělo být součástí péče o hospitalizovaného pacienta i pacienta před plánovaným operačním výkonem. Dobrý stav výživy může mít na uzdravení i prognózu pacienta zásadní vliv.
 

Společnost B. Braun v současné době nabízí kompletní sortiment klinické výživy. Kromě širokého portfolia parenterální výživy doplňuje své zastoupení enterální výživy o produkty s přidanou hodnotou pro pacienty s různými nutričními potřebami.

Enterální výživa je charakterizována poskytováním živin prostřednictvím zažívacího traktu. Je považována za více fyziologickou vzhledem k lepšímu využití živin a podpoře střevních funkcí. Měla by tedy být využita vždy, pokud je to možné, tzn. pokud funguje trávicí trakt.

Pacienti s různými onemocněními potřebují odlišné formy nutriční podpory. Může se jednat o podporu perorální (sipping) nebo prostřednictvím sondy zavedené do trávicího traktu (sondová enterální výživa).

Sipping

Perorální nutriční doplňky, tzv. sipping, se podávají pacientům, u kterých není možné udržet dostatečný perorální příjem stravy a hrozí riziko podvýživy. Výhodou je možnost okamžitého použití bez přípravy, definované množství kalorií a živin a vysoká výživná hodnota.

Nutricomp® Drink Plus je vysocekalorická výživa určená k popíjení. Obsahuje vysokou biologickou hodnotu bílkovin díky vyvážené kombinaci různých zdrojů bílkovin, jako je kasein a sója, významný podíl MCT olejů (15   %) a rybího tuku jako zdroje omega-3 polynenasycených mastných kyselin (EPA a DHA: 0,05 g/100 ml),  zároveň neobsahuje laktózu, puriny nebo lepek. Je nabízena ve čtyřech zajímavých příchutích (čokoláda, vanilka, jahoda a banán). Jako doplněk běžné stravy může významně zvýšit kalorickou hodnotu stravy pacientů a zabránit podvýživě. Přípravek lze také předepsat na recept do domácí péče.

Sondová enterální výživa

Pacientům, u nichž se nedaří zajistit dostatečný příjem živin perorální cestou ani pomocí sippingu,  hrozí velmi rychle riziko podvýživy. Sondová enterální výživa řady Nutricomp® může této skupině pacientů pomoci k doplnění stravy nebo posloužit jako jediný zdroj výživy po dlouhou dobu. Podává se obvykle nasogastrickou nebo nasojejunální sondou nebo gastrostomií.

Přípravky Nutricomp® Standard, Nutricomp® Standard Fibre, Nutricomp® Energy, Nutricomp® Energy Fibre jsou polymerní vzorce, které obsahují neporušené živiny s vysokou molekulovou hmotností (polymerní bílkoviny, polysacharidy a triglyceridy) a odpovídají nutričně normální homogenizované stravě. Podle potřeb pacientů mohou být s vlákninou nebo bez vlákniny.

Tyto přípravky obsahují tuky z různých zdrojů, jako jsou MCT, ryby, sója, řepka a slunečnice. Oleje obsažené v řadě Nutricomp® poskytují vyvážený profil mastných kyselin, omega-3 mastných kyselin z rybího tuku a MCT oleje pro lepší vstřebávání tuků a rychlé zásobování energií.

  

Specifické přípravky 

Nutricomp® Standard Fibre D, Nutricomp® Hepa a  Nutricomp® Immun jsou určeny pro pacienty s konkrétním onemocněním. Nutricomp® Standard Fibre Diabetes je shodný pro pacienty s diabetem nebo intolerancí glukózy, s velmi nízkým obsahem fruktózy (0,006 g/100   ml) a naopak s vysokým množstvím rybího oleje (EPA a DHA: 0,18 g/100 ml).

Přípravek Nutricomp® Hepa je určen pro pacienty s onemocněním jater. Je obohacený o BCAA (aminokyseliny s rozvětveným řetězcem) pro stimulaci proteinového metabolismu a bohatý na MCT tuky (50%) pro usnadnění vstřebávání živin.

Unikátní přípravek Nutricomp® Immun je určen pro pacienty na jednotkách intenzivní péče, s poruchami imunitních funkcí, v sepsi, metabolickém stresu apod. Obsahuje 7   % rybího oleje (EPA + DHA: 0,07g / 100 ml) pro zachování imunitních funkcí, vysoké množství bílkovin (6,7   g   /   100   ml) a je bohatý na glutamin
(2,01 g / 100 ml = 30 g / 1 500 ml) jako substrát pro rychle dělící se buňky z gastrointestinálního traktu. Díky přídavku antioxidantů zabraňuje oxidačnímu stresu a obsahuje nízké množství tuku. Zároveň je bohatý na MCT (42 %), díky čemuž dochází ke snazšímu vstřebávání živin.

 

Pro pacienty se speciálními nároky na nutriční podporu připravujeme Nutricomp® Intensiv. Jedná se o přípravek s nízkým obsahem sacharidů obohacený o MCT tuky vhodný pro pacienty s respiračním selháním a posttraumatickým metabolickým stavem. Pro pacienty s poruchami lipidového trávení bude vhodný Nutricomp® MCT.

Řada přípravků Nutricomp® bude doplněna také o zástupce oligomerní výživy Nutricomp® Peptid. Jedná se o přípravek určený pro pacienty s malabsorpcí, poruchami trávení živin, s onemocněním slinivky břišní a v situacích, kdy je třeba podávat výživu do tenkého střeva.

 

Přípravky Nutricomp® jsou dodávány v 500ml nebo 1 000ml vacích vyrobených z vysoce kvalitní třívrstvé fólie sloužící k ochraně živin. Vak není třeba odvzdušňovat, snadno se otevírá a skladuje. Je kompatibilní se všemi aplikacemi řady multispikes Nutricomp®.

 

Kompletní portfolio pro podávání enterální výživy doplňuje sortiment polyuretanových nasogastrických a duodenálních sond, aplikačních setů a enterálních pump

 

Kategorie Standardní enterální výživa bez vlákniny Výživa s vlákninou Vysokoenergetická a vysokoproteinová výživa bez vlákniny Vysokoenergetická a vysokoproteinová výživa s vlákninou Enterální výživa pro pacienty s intolerancí glukózy s vlákninou
Produkt Nutricomp® Standard  Nutricomp® Standard Fibre Nutricomp® Energy Nutricomp® Energy Fibre Nutricomp® Standard Fibre D
EPA (g/100 ml) 0,03 0,04 0,13

0,13

0,109
DHA (g/100 ml) 0,02 0,03 0,08 0,08 0,046
TOTAL EPA a DHA (g/100ml) 0,05 0,07 0,21 0,21 0,155
TOTAL EPA A DHA (g/den) 1,000 1,400 3,150 3,150 3,000

 

 

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník