Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Enterální výživa v souladu s mezinárodními doporučeními

1. Říjen 2012

Enterální výživa v souladu s mezinárodními doporučeními

Klinická výživa je základním předpokladem komplexní zdravotnické péče. Hodnocení stavu výživy by mělo být součástí péče o hospitalizovaného pacienta i pacienta před plánovaným operačním výkonem. Dobrý stav výživy může mít na uzdravení i prognózu pacienta zásadní vliv.

 

Společnost B. Braun v současné době nabízí kompletní sortiment klinické výživy. Kromě širokého portfolia parenterální výživy doplňuje své zastoupení enterální výživy o produkty s přidanou hodnotou pro pacienty s různými nutričními potřebami.

Enterální výživa je charakterizována poskytováním živin prostřednictvím zažívacího traktu. Je považována za více fyziologickou vzhledem k lepšímu využití živin a podpoře střevních funkcí. Měla by tedy být využita vždy, pokud je to možné, tzn. pokud funguje trávicí trakt.

Pacienti s různými onemocněními potřebují odlišné formy nutriční podpory. Může se jednat o podporu perorální (sipping) nebo prostřednictvím sondy zavedené do trávicího traktu (sondová enterální výživa).

Sipping

Perorální nutriční doplňky, tzv. sipping, se podávají pacientům, u kterých není možné udržet dostatečný perorální příjem stravy a hrozí riziko podvýživy. Výhodou je možnost okamžitého použití bez přípravy, definované množství kalorií a živin a vysoká výživná hodnota.

Nutricomp® Drink Plus je vysocekalorická výživa určená k popíjení. Obsahuje vysokou biologickou hodnotu bílkovin díky vyvážené kombinaci různých zdrojů bílkovin, jako je kasein a sója, významný podíl MCT olejů (15   %) a rybího tuku jako zdroje omega-3 polynenasycených mastných kyselin (EPA a DHA: 0,05 g/100 ml),  zároveň neobsahuje laktózu, puriny nebo lepek. Je nabízena ve čtyřech zajímavých příchutích (čokoláda, vanilka, jahoda a banán). Jako doplněk běžné stravy může významně zvýšit kalorickou hodnotu stravy pacientů a zabránit podvýživě. Přípravek lze také předepsat na recept do domácí péče.

Sondová enterální výživa

Pacientům, u nichž se nedaří zajistit dostatečný příjem živin perorální cestou ani pomocí sippingu,  hrozí velmi rychle riziko podvýživy. Sondová enterální výživa řady Nutricomp® může této skupině pacientů pomoci k doplnění stravy nebo posloužit jako jediný zdroj výživy po dlouhou dobu. Podává se obvykle nasogastrickou nebo nasojejunální sondou nebo gastrostomií.

Přípravky Nutricomp® Standard, Nutricomp® Standard Fibre, Nutricomp® Energy, Nutricomp® Energy Fibre jsou polymerní vzorce, které obsahují neporušené živiny s vysokou molekulovou hmotností (polymerní bílkoviny, polysacharidy a triglyceridy) a odpovídají nutričně normální homogenizované stravě. Podle potřeb pacientů mohou být s vlákninou nebo bez vlákniny.

Tyto přípravky obsahují tuky z různých zdrojů, jako jsou MCT, ryby, sója, řepka a slunečnice. Oleje obsažené v řadě Nutricomp® poskytují vyvážený profil mastných kyselin, omega-3 mastných kyselin z rybího tuku a MCT oleje pro lepší vstřebávání tuků a rychlé zásobování energií.

  

Specifické přípravky 

Nutricomp® Standard Fibre D, Nutricomp® Hepa a  Nutricomp® Immun jsou určeny pro pacienty s konkrétním onemocněním. Nutricomp® Standard Fibre Diabetes je shodný pro pacienty s diabetem nebo intolerancí glukózy, s velmi nízkým obsahem fruktózy (0,006 g/100   ml) a naopak s vysokým množstvím rybího oleje (EPA a DHA: 0,18 g/100 ml).

Přípravek Nutricomp® Hepa je určen pro pacienty s onemocněním jater. Je obohacený o BCAA (aminokyseliny s rozvětveným řetězcem) pro stimulaci proteinového metabolismu a bohatý na MCT tuky (50%) pro usnadnění vstřebávání živin.

Unikátní přípravek Nutricomp® Immun je určen pro pacienty na jednotkách intenzivní péče, s poruchami imunitních funkcí, v sepsi, metabolickém stresu apod. Obsahuje 7   % rybího oleje (EPA + DHA: 0,07g / 100 ml) pro zachování imunitních funkcí, vysoké množství bílkovin (6,7   g   /   100   ml) a je bohatý na glutamin
(2,01 g / 100 ml = 30 g / 1 500 ml) jako substrát pro rychle dělící se buňky z gastrointestinálního traktu. Díky přídavku antioxidantů zabraňuje oxidačnímu stresu a obsahuje nízké množství tuku. Zároveň je bohatý na MCT (42 %), díky čemuž dochází ke snazšímu vstřebávání živin.

 

Pro pacienty se speciálními nároky na nutriční podporu připravujeme Nutricomp® Intensiv. Jedná se o přípravek s nízkým obsahem sacharidů obohacený o MCT tuky vhodný pro pacienty s respiračním selháním a posttraumatickým metabolickým stavem. Pro pacienty s poruchami lipidového trávení bude vhodný Nutricomp® MCT.

Řada přípravků Nutricomp® bude doplněna také o zástupce oligomerní výživy Nutricomp® Peptid. Jedná se o přípravek určený pro pacienty s malabsorpcí, poruchami trávení živin, s onemocněním slinivky břišní a v situacích, kdy je třeba podávat výživu do tenkého střeva.

 

Přípravky Nutricomp® jsou dodávány v 500ml nebo 1 000ml vacích vyrobených z vysoce kvalitní třívrstvé fólie sloužící k ochraně živin. Vak není třeba odvzdušňovat, snadno se otevírá a skladuje. Je kompatibilní se všemi aplikacemi řady multispikes Nutricomp®.

 

Kompletní portfolio pro podávání enterální výživy doplňuje sortiment polyuretanových nasogastrických a duodenálních sond, aplikačních setů a enterálních pump

 

Kategorie Standardní enterální výživa bez vlákniny Výživa s vlákninou Vysokoenergetická a vysokoproteinová výživa bez vlákniny Vysokoenergetická a vysokoproteinová výživa s vlákninou Enterální výživa pro pacienty s intolerancí glukózy s vlákninou
Produkt Nutricomp® Standard  Nutricomp® Standard Fibre Nutricomp® Energy Nutricomp® Energy Fibre Nutricomp® Standard Fibre D
EPA (g/100 ml) 0,03 0,04 0,13

0,13

0,109
DHA (g/100 ml) 0,02 0,03 0,08 0,08 0,046
TOTAL EPA a DHA (g/100ml) 0,05 0,07 0,21 0,21 0,155
TOTAL EPA A DHA (g/den) 1,000 1,400 3,150 3,150 3,000

 

 

Jitka Pecháčková
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Aesculap Akademie představuje nový koncept vzdělávacích kurzů z oblasti nutriční péče v pavilonu B. Braun Dialog

13.05.2015
Aesculap Akademie

Léčba pacienta s onemocněním dolního trávicího traktu není jednoduchá a vyžaduje jeho informovanost, edukaci a spolupráci. Na chirurgické klinice FN Brno, ve spolupráci se společností B. Braun, začal před třemi lety projekt, který počítal s větším zapojením pacientů a současně si kladl za cíl zkrátit hospitalizaci, snížit počet komplikací a celkově léčbu optimalizovat. Tzv. optimalizace cesty pacienta k tomu využívá principů ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ale i dalších nástrojů a postupů. Brzy byla zjištěna potřeba vzniku nové pozice, do budoucna možná i profese – sestra provázející pacienta celou jeho léčbou, jeho rádce, jeho kontakt s nemocnicí a současně i důvěrník, tzv. ERAS sestra.

29.06.2020
Intenzivní péče

Vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) ve spolupráci s vrchní sestrou Interní hematologické a onkologické kliniky Mgr. Petrou Kouřilovou a Mgr. Veronikou Trečkovou, PhD., z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny rozhodlo o používání uzavřeného infuzního systému ve všech stacionářích a na lůžkovém oddělení onkologie, a to od června 2018. Zeptali jsme se, jak práci s uzavřeným infuzním systémem Cyto-Set® zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno hodnotí?

24.02.2020
Intenzivní péče