Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Elegantní řešení prolapsů

17. Leden 2017

Elegantní řešení prolapsů

Novou techniku operačního řešení v proktologii s použitím stapleru TST 36 jsme představili zájemcům na prolapsovém workshopu, který probíhal koncem listopadu loňského roku v prostorách Aesculap Akademie a ve Fakultní nemocnici Olomouc. V jeho čele stál prof. MUDr. Čestmír Neoral, CSc., přednosta I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Očima účastníka

MUDr. Radek Axman – Nemocnice České Budějovice, a.s.

 
Kdy jste se setkal poprvé se staplerem TST 36?
Teoretické informace jsem měl od obchodního zástupce B. Braun. Je to metoda, která je sice podobná stávající, ale vidím tam určité výhody. Metoda je určena pro jiná indikační určení.
Vyhovovala vám jeho prezentace formou workshopu?
Určitě je dobré vědět, jak to vypadá v praxi. Workshop byl prezentovaný velice pěkně, viděli jsme, k čemu slouží, jak se aplikuje, jak probíhá operace, jaká jsou teoretická východiska i výsledky metody.
Co říkáte na samotnou metodu?
Mě osobně to zaujalo a myslím si, že to své uplatnění najde. Teoreticky to vypadá hezky, ale jak člověk přesně neví, těžko se k tomu vyjádřit. Každý známe jiné alternativní řešení toho svého, všechno nové člověk vždy přijímá s určitou opatrností. Samozřejmě si nemyslím, že by to byla samospásná metoda, která vyřeší v uvozovkách veškeré problémy v proktologii, ale své indikace to má. Možnosti operačního řešení v proktologii někam určitě posouvá.
Kam?
To přesně ukáže až praxe. Časem si jistě najde všechny indikace, na něž ji lze použít a efekt na pacienta má. Určitě ne všechno bude ideální pro řešení právě staplerem TST 36, ale na nevelké rektální prolapsy, hemoroidy v určitých stupních je indikace jednoznačná, tam to své místo má. U hemoroidů jsem možná trochu skeptický. Když se mě zeptáte za půl roku nebo za rok, tak vám jistě řeknu více.

Proč jste se rozhodli uspořádat kolapsový workshop tady v prostorách výukového centra Aesculap Akademie?

V našem výukovém centru máme za cíl dvě věci. Za prvé přiblížit medikům praxi, aby měli více možností přiučit se praktickým dovednostem. Technika jde dopředu. Jako by dnes nikoho nenapadlo, že bude pilotovat třeba boeing, aniž by absolvoval výcvik na trenažeru. V medicíně a zejména v chirurgii by to mělo být stejné  létat s boeingem, aniž by měl dřív na simulátorech nalétáno, tak taková je medicína. Je to o manuální zručnosti, kterou mohou získat na simulátorech. A druhý cíl je organizovat právě kurzy pro ty, kteří se chirurgii věnují, představování novinek, které se v chirurgii zavádějí. A to je případ i staplerového kurzu, který prezentujeme zájemcům o rozšíření optativy tímto způsobem.

 

Proč  zrovna téma prolapsů a staplerů?

Protože to je způsob, který se dřív dělal operačně velice komplikovaně. Nyní se díky staplerům hemoroidy 4. stupně nebo prolapsy velice elegantně spraví. V minulosti se používalo několik způsobů, buď přes konečník nebo se operovaly z břicha kdy se rektum uvolnilo a zavěsilo trochu výš. Dnes existují staplery, které lépe řeší ošetření při nízké resekci rekta, kdy se takzvané psí uši vtáhnou dovnitř. Říká se tomu anastomóza střevo na střevo, beze svorek. Pokud je pahýl rekta je zaslepený svorkovou linií, stapler jde v určitém místě přes svorky, čili kov na kov, a to jsou místa, kde mohou vznikat píštěle. Toto právě tím eliminujeme.

 

Jaký průběh má tento workshop?

Prolapsový workshop jsme sestavovali tak, aby byl sofistikovaný. Zahrnuli jsme do něj tedy teoretický úvod, seznámení se s problematikou i klinickou praxi, kdy naši účastníci byli na sále, na němž jsme prováděli staplerovou resekci hemoroidů pomocí stapleru TST 36.

 

Workshop obrazem

 

Marie Polášková
Průměrně: 3.4 (5 hlasů)

Čtěte také

Společnost B. Braun rozšířila své portfolio vstřebatelných hemostatických prostředků z oxidované celulózy o nového benjamínka, který cílí primárně na laparoskopickou chirurgii.

30.04.2021
Aktuality z B. Braun

Robotická chirurgie, vycházející z nejslavnějšího českého slova bratří Čapků robot, se u nás dostala do povědomí široké veřejnosti v roce 2008 a od té doby urazila dlouhou cestu. Primář Chirurgického oddělení Nemocnice Nový Jičín a.s., člena skupiny AGEL, Matej Škrovina nám popsal, jak významnou roli v moderní medicíně hraje právě robotická chirurgie, která čím dál více usnadňuje práci lékařům, zvyšuje kvalitu operačního výkonu a urychluje uzdravení pacientů.

15.07.2020
Chirurgie

Lékaři Nemocnice Šumperk od konce února operují novými chirurgickými nástroji. Místo jejich koupě si nemocnice téměř 3 500 chirurgických nástrojů špičkové kvality jako první v Česku a ve střední Evropě pronajala od společnosti B. Braun Medical na šest let. Součástí řešení je prvotřídní autorizovaný servis či proškolení personálu.

20.04.2020
Chirurgie