Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Produkt měsíce

ECOMix Revolution je na teplické dialýze „doma“ už dva roky

Bc. Marie Machytková, DiS.

15. říjen 2021

Domácí dialýza ECOmix Revolution B. Braun pro život

Zatímco ve frýdecko-místecké nemocnici se s novým systémem výroby a distribuce koncentrátů teprve sžívají, na dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Teplicích už mají výhody zařízení ověřené v praxi. O zkušenosti s plně automatizovanou výrobou a distribucí kyselých koncentrátů se s námi podělil tamní vedoucí lékař MUDr. František Švára a vedoucí sestra Olga Roučková.

informaceoproduktechbraunoviny42021692021finalnahled.pdf (45.3 KB)
Vedoucí lékař nefrologické ambulance v Teplicích

Vedoucí lékař nefrologické ambulance v Teplicích

MUDr. František Švára

Studia na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (1. LF UK) ukončil v roce 1994. Pravidelně publikuje v tuzemských i mezinárodních nefrologických časopisech, jeho vědecká práce se zaměřuje na problematiku minerálové a kostní poruchy při chronickém onemocnění ledvin, renální anemie a cévního přístupu pro hemodialýzu. Dialyzační středisko v Teplicích vede od 1. 11. 2019.

Jak doktor Švára, tak sestra Roučková se shodují v tom, že ECOMix Revolution znamená pro zdravotnický personál především velkou úsporu energie a času: „Změna to je rozhodně k lepšímu, ušetří hodně fyzické práce, ale i skladových prostorů,“ konstatuje vedoucí sestra Olga Roučková s tím, že automatizovaný systém distribuce a výroby kyselých koncentrátů ušetří personálu dialyzačního střediska zhruba dvě hodiny denně. 

Olga Roučková

Olga Roučková do společnosti B. Braun nastoupila jako zdravotní sestra v roce 1994, kdy dialyzační středisko v Teplicích zahájilo provoz. Posledních deset let pracuje na pozici vedoucí sestry. Za ty roky práce už jí dialýza přirostla k srdci a z mnoha pacientů se stali její přátelé.

Prvotní investice přináší výraznou ekonomickou úsporu

Podle doktora Šváry zařízení od firmy B. Braun přináší také nesporné ekonomické výhody: „ECOMix sice představuje vstupní investici, na druhé straně je ale vlastní provoz ve srovnání s konvenčním způsobem distribuce dialyzačních koncentrátů v barelech výhodný. Investice do ECOMixu má tedy reálnou a naplánovatelnou návratnost.“ Vedoucí sestra mu dává za pravdu: „Po ekonomické stránce je ECOMix velmi výhodný, ušetří se na spotřebě koncentrátu. Spotřebuje se přesně tolik, kolik je potřeba na jedno dialyzační ošetření. Pokud pacient absolvuje kratší dialýzu, nic se nevylévá, a naopak pokud je dialýza delší, nemůže se stát, že by koncentrát došel a musel se otevírat nový kanystr. Problémem není ani změna druhu koncentrátu během dialyzačního ošetření. Jednoduše se jen změní požadovaný koncentrát v nastavení Dialogu iQ.“ 

Snadné ovládání a rychlé zaučení

Podle doktora Šváry nepředstavovalo zavedení ECOMixu pro personál nijak velkou výzvu. Žádné komplikace v instalaci zařízení nevidí ani sestra Roučková: „ECOMix má velmi snadné ovládání. Jeho součástí je míchací zařízení, čtyři zásobní tanky s automatickou regulací a systém distribuce koncentrátů, který je rozvádí na dialyzační sál přímo do dialyzačních panelů. Pou žíváme dva druhy koncentrátů, každý ve dvou zásobních tancích. Když dojde v průběhu dialýzy k vyprázdnění tanku, zařízení se automaticky přepne na druhý tank. V této chvíli začneme ředit nový koncentrát ze zdrojové kapsle ECOCart.“

Provozně výhodnější

Personál teplické dialýzy má navíc porovnání i s dialyzačním střediskem HDS Duchcov, kde zatím ECOMix Revolution instalovaný není: „Všichni považují centrální distribuci dialyzačního roztoku technologií ECOMix za provozně výhodnější,“ vysvětluje doktor Švára. Také vyzdvihuje fakt, že ECOMix představuje dobrou volbu z hlediska ekologie: „Zásobníky na ECOCart se vracejí a opakovaně se plní, takže se neprodukuje množství prázdných plastových kanystrů. Ve srovnání s běžnými koncentráty se výrazně snižuje i nutnost automobilové přepravy, což snižuje emise CO2.“ 

ECOMix a jeho výhody 

ECOmix

podle doktora Šváry a sestry Roučkové:

  • méně namáhavé práce pro sestry
  • více času na pacienty 
  • ekonomická úspora
  • ekologičtější provoz

 

Výrobní systém ECOMix Revolution je zdravotnický prostředek určený pro výrobu kyselých dialyzačních 
koncentrátů s použitím originálních zásobníků ECOCart Revolution nebo ECOCart ToGo dodávaných 
společností Intermedt (dále jen jako ECOCart). Umožňuje výrobu dialyzačních koncentrátů v rámci 
tolerancí daných normou EN ISO 13958. Jiné použití, zejména použití jiných médií, může vést 
k nebezpečným situacím a je třeba se ho zcela vyvarovat. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte 
návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického 
prostředku a další důležité informace. Podrobné informace o zdravotnickému prostředku naleznete 
rovněž na str. 1 letáku .Informace o inzerovaných produktech, který je přílohou tohoto časopisu. 
Dialog iQ je zdravotnický prostředek určený k provádění a monitorování léčby formou hemodialýzy 
u pacientů s akutním nebo chronickým selháním ledvin, použitelný v nemocnicích, zdravotnických 
zařízeních, při ambulantním ošetření s omezenou péčí nebo na jednotkách JIP. Podle konkrétního 
modelu přístroje lze provádět hemodialýzu, hemodiafiltraci, hemofiltraci, sekvenční ultrafiltraci 
nebo sekvenční ošetření. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento 
obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnického prostředku a další důležité 
informace. Podrobné informace o zdravotnickému prostředku naleznete na str. 1 letáku Informace 
o inzerovaných produktech, který je přílohou tohoto časopisu.  

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník