Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Doteky umění: Tomáš Medek

25. Srpen 2014

Doteky umění: Tomáš Medek

Tento talentovaný sochař uspěl v nejedné soutěži. Mezi jeho největší úspěchy patří udělení 1. ceny v soutěži monumentální sochy ART is STEEL a 1. ceny ve výtvarné soutěži Sochy pro Brno. Dílo Tomáše Medka je zastoupeno v řadě soukromých i veřejných sbírek.

Narodil se v roce 1969, po Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně studoval v ateliéru sochařství Vladimíra Preclíka na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Od roku 1998 tam působí jako odborný asistent v ateliéru Michaela Gabriela, vede studio 3D tisku. V roce 1997 absolvoval stáž na Nova Scotia College of Art and Design v Halifaxu v Kanadě, v roce 2003 se mu podařilo získat grant Pollock-Krasner Foundation v New Yorku v USA. Mezi jeho největší úspěchy patří udělení 1. ceny v evropské soutěži monumentální sochy ART is STEEL a 1. ceny ve výtvarné soutěži Sochy pro Brno (obě 2007) - z ní vzešly žárovky umístěné na Malinovského náměstí nedaleko městského divadla, které bylo jako první veřejná budova v Habsburské monarchii díky T. A. Edisonovi osvětleno. Žárovky jsou míněny jako pocta vynálezci i této významné události. Dílo Tomáše Medka je zastoupeno v řadě soukromých i veřejných sbírek. Více informací o něm získáte na www.medek.cz

Tomáši, jak tě napadlo stát se sochařem a jaká k tomu vedla cesta?

Vždycky jsem chtěl být malířem, spoustu let jsem maloval, hlásil jsem se i na pražskou akademii na malbu, ale osud tomu chtěl jinak. Dokonce i můj učitel na střední umělecké škole mi říkal, že jsem rozený sochař, že mám vyvinutý cit pro prostorové vidění. Taky jsem uvažoval o studiu architektury, ale rozhodl jsem se pro sochařství a nelituji toho. Dle ohlasů vím, že mé převážně strukturální práce jsou pro mnohé architekty velmi inspirativní.

 

S jakými potížemi se jako sochař nejčastěji potýkáš?

Asi by se očekávalo, že odpovím, že se potýkám s potížemi technologickými, protože ve své tvorbě hodně využívám 3D technologie, ale myslím, že největší potíže jsou ve financování jednotlivých projektů. Sochařské projekty jsou hodně náročné na náklady (vstupy), které je potřeba do každého nového objektu investovat.

 

Co pro tebe znamenalo vítězství v mezinárodní soutěži Art is Steel a považuješ tuto realizaci za svou klíčovou? Nebo máš vřelejší vztah ještě k nějaké jiné?

Uroboros, tak se jmenuje socha, která vznikla díky soutěži Art is Steel. Je to moje zatím největší realizace a ještě k tomu v zahraničí. Byla to úžasná zkušenost, díky této příležitosti přišly i další nabídky, které se ale bohužel kvůli světové krizi nerealizovaly. Vřelý vztah mám i k jiným objektům a jsem moc rád, že vznikly -  například se mi podařil zrealizovat asi největší 3D tisk u nás, možná i v Evropě, jedná se o 2,2 m velký objekt Twins, na kterém jsem pracoval téměř celý rok, ale výsledek vypadá fantasticky!

 

 

Kateřina Tučková
autorka rubriky Doteky umění, spisovatelka, historička umění
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Jeho tvorba je úzce spjata s Brnem, zároveň ji však můžete najít po celé střední Evropě. Jeho malby jsou zastoupeny ve významných veřejných institucích i v privátních sbírkách. Představujeme vám Petra Kvíčalu.

 

25.09.2015
Lidé a společnost

Sport ho provází už od malička. Nejen on, ale i celá jeho rodina se řadí mezi aktivní sportovce. I když se vyčerpá na sjezdovce nebo během, je to pro něj hlavně relax. Profesor Matějovič se věnuje vnitřnímu lékařství a intenzivní péči a rukama mu projdou často pacienti v přímém ohrožení života.

01.04.2021
Lidé a společnost

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun