Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Doteky umění: Tomáš Medek

Kateřina Tučková

25. srpen 2014

Doteky umění B. Braun pro život Aktuality B. Braun

Tento talentovaný sochař uspěl v nejedné soutěži. Mezi jeho největší úspěchy patří udělení 1. ceny v soutěži monumentální sochy ART is STEEL a 1. ceny ve výtvarné soutěži Sochy pro Brno. Dílo Tomáše Medka je zastoupeno v řadě soukromých i veřejných sbírek.

Narodil se v roce 1969, po Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně studoval v ateliéru sochařství Vladimíra Preclíka na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Od roku 1998 tam působí jako odborný asistent v ateliéru Michaela Gabriela, vede studio 3D tisku. V roce 1997 absolvoval stáž na Nova Scotia College of Art and Design v Halifaxu v Kanadě, v roce 2003 se mu podařilo získat grant Pollock-Krasner Foundation v New Yorku v USA. Mezi jeho největší úspěchy patří udělení 1. ceny v evropské soutěži monumentální sochy ART is STEEL a 1. ceny ve výtvarné soutěži Sochy pro Brno (obě 2007) - z ní vzešly žárovky umístěné na Malinovského náměstí nedaleko městského divadla, které bylo jako první veřejná budova v Habsburské monarchii díky T. A. Edisonovi osvětleno. Žárovky jsou míněny jako pocta vynálezci i této významné události. Dílo Tomáše Medka je zastoupeno v řadě soukromých i veřejných sbírek. Více informací o něm získáte na www.medek.cz

Tomáši, jak tě napadlo stát se sochařem a jaká k tomu vedla cesta?

Vždycky jsem chtěl být malířem, spoustu let jsem maloval, hlásil jsem se i na pražskou akademii na malbu, ale osud tomu chtěl jinak. Dokonce i můj učitel na střední umělecké škole mi říkal, že jsem rozený sochař, že mám vyvinutý cit pro prostorové vidění. Taky jsem uvažoval o studiu architektury, ale rozhodl jsem se pro sochařství a nelituji toho. Dle ohlasů vím, že mé převážně strukturální práce jsou pro mnohé architekty velmi inspirativní.

S jakými potížemi se jako sochař nejčastěji potýkáš?

Asi by se očekávalo, že odpovím, že se potýkám s potížemi technologickými, protože ve své tvorbě hodně využívám 3D technologie, ale myslím, že největší potíže jsou ve financování jednotlivých projektů. Sochařské projekty jsou hodně náročné na náklady (vstupy), které je potřeba do každého nového objektu investovat.

Co pro tebe znamenalo vítězství v mezinárodní soutěži Art is Steel a považuješ tuto realizaci za svou klíčovou? Nebo máš vřelejší vztah ještě k nějaké jiné?

Uroboros, tak se jmenuje socha, která vznikla díky soutěži Art is Steel. Je to moje zatím největší realizace a ještě k tomu v zahraničí. Byla to úžasná zkušenost, díky této příležitosti přišly i další nabídky, které se ale bohužel kvůli světové krizi nerealizovaly. Vřelý vztah mám i k jiným objektům a jsem moc rád, že vznikly - například se mi podařil zrealizovat asi největší 3D tisk u nás, možná i v Evropě, jedná se o 2,2 m velký objekt Twins, na kterém jsem pracoval téměř celý rok, ale výsledek vypadá fantasticky!

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník