Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Dokonale ostrý obraz

1. Září 2008

Dokonale ostrý obraz

Miniinvazivní endoskopické výkony jsou mimo jiné závislé na kvalitě zobrazení, které usnadňuje lékaři orientaci uvnitř dutých orgánů. Společnost B. Braun Medical uvedla na trh nový systém Aesculap PV440 - kameru a 23palcový monitor - pro snímání
a zobrazování ve formátu Full HD (High Definition).

Aesculap PV440Aesculap PV440Parametry Aesculap PV440, např. pětinásobně lepší rozlišení (1 920 x 1 080) než u doposud používaného standardu PAL, obnovovací frekvence 60 Hz, progresivní skenování či poměr stran obrazu 16 : 9 zlepšují nejen komfort lékařů při zákroku, ale současně zvyšují bezpečnost diagnostického či terapeutického výkonu.

Endoobjektiv kamery disponuje přibližovacím (zoom) a zaostřovacím prstencem. Na hlavě kamery je navíc umístěn také 2,5násobný optický transfokátor a klasický dvojnásobný digitální transfokátor. Při změně ohniskové vzdálenosti nemusí být obraz díky tzv. parafokálnímu zoom znovu zaostřován, tudíž při zvětšování zůstává neustále ostrý. Na kamerové hlavě se dále nacházejí dvě nová kontrolní tlačítka, pomocí nichž lze ovládat šest funkcí kamery - fotografování, nahrávání videosekvencí, volbu jasu, vyvážení bílé, digitální zoom a výběr jednotlivých modů. Možnost volit jas obrazu přímo na kameře, nikoli na monitoru, zajišťuje dokonalé přizpůsobení zobrazení světelným podmínkám na sále a nevede ke ztrátě kontrastu.

Širokoúhlý LCD monitor plně využije k zobrazení všech vlastností kamerového systému, tedy umožňuje reprodukovat snímky v plném rozlišení HD ve formátu 16 : 9. Navíc si zachovává kontrast i barevnou odchylku i při pozorovacím úhlu 178 stupňů. Dále nabízí funkci známou jako „obraz v obraze“. V jedné části monitoru lze pozorovat endoskopický zákrok a ve druhé např. snímek z CT či magnetické rezonance. Uživatel může volit mezi pěti různými poměry obou zobrazení. Aesculap dále nabízí unikátní řešení vyměnitelného kabelu mezi řídicí jednotkou a hlavou, na kterou se upíná endoskop. V případě poškození kabelu tudíž není potřeba posílat do servisního střediska celou kamerovou jednotku.

Převzato z týdeníku Medical Tribune, 15/2008

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory