Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Události

Dialyzační léčba v Ostravě - Vítkovicích funguje přes půl století

Ing. Lucie Kocourková

16. říjen 2013

Dialyzační střediska Aktuality B. Braun

Současné vysoce moderní Dialyzační středisko B. Braun Avitum Ostrava - Vítkovice ošetřuje pacienty s nemocnými ledvinami právě 10 let

Počátky světové hemodialyzační léčby se datují od roku 1945, první pracoviště v České republice vzniklo o 10 let později. Léčba pomocí umělé ledviny začala v Ostravě - Vítkovicích v roce 1962, která se tak po Praze a Hradci Králové stala třetím místem s dialyzačním střediskem v Česku. „Na ošetření sem dojížděli pacienti z celé Moravy i přilehlé části Slovenska. Středisko sloužilo také jako centrum pro všechny závažné intoxikace a metabolické poruchy, vyžadující imotělní očišťování krve,“
říká k historii léčby Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Vítkovické centrum se dokonce podílelo na vzniku léčebných postupů při otravě muchomůrkou zelenou. Tým místních lékařů ve spolupráci s mykotoxikologickou sekcí tehdejší Československé Akademie věd vypracoval pracovní postupy pro léčbu otrav muchomůrkou zelenou, kterými se řídili
od 70. let minulého století všichni zdravotníci v celé republice,“ doplňuje Roman Kantor, odpovědný člen lékařské rady B. Braun Avitum za Moravskoslezský kraj. Od otevření prvního dialyzačního střediska B. Braun Avitum v České republice uplynulo 19 let, dnes tato společnost provozuje 14 vysoce specializovaných dialyzačních středisek v Česku a dalších 10 na území Slovenska. Před deseti lety, v roce 2003, začalo psát svou historii také dialyzační středisko v Ostravě - Vítkovicích. Pacientům
nabídlo vyšší komfort, nejmodernější vybavení, větší intimitu při ošetření a zvýšil se i počet dialyzačních míst.

Pacienti se mohou dialyzovat i doma

Dialyzační středisko Ostrava - Vítkovice se zaměřuje jak na kvalitu poskytované péče, tak na kvalitu života pacientů. Místo klasické hemodialýzy je většina z nich ošetřována účinnější metodou - hemodiafiltrací. Máme přísná kritéria na kvalitu vody pro dialyzační ošetření. Sledujeme pečlivě laboratorní hodnoty a předepisujeme nejmodernější medikamenty, abychom nahradili co největší část selhaných ledvin a zároveň zabránili srdečním a dalším komplikacím. Disponujeme také peritoneálním dialyzačním programem, který umožňuje očištění krve v domácím prostředí. Pacienti jsou po důkladném zaškolení schopni se ošetřovat sami doma v průběhu spánku. Mají tak daleko více času na další aktivity,“ vyzdvihuje klady střediska Sylvie Schwarzová, vedoucí lékařka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Ostrava - Vítkovice.

Na dialýze pacient stráví téměř jednu dvanáctinu roku

Během deseti let prošlo Dialyzačním střediskem B. Braun Avitum Ostrava - Vítkovice bezmála 500 pacientů, z toho 30 v programu peritoneální (domácí) dialýzy. V současnosti má centrum k dispozici 15 míst, na kterých lékaři a zdravotní sestry týdně provedou více než 200 ošetření. „Dialyzační léčba bývá často doživotní záležitostí a klade vysoké nároky nejen na nemocného, ale i na jeho rodinu. Pacienti na hemodialýzu docházejí většinou třikrát týdně a procedura trvá čtyři až pět hodin. Za rok tak na středisku stráví více než 624 hodin, tedy celých 26 dní. Snažíme se proto stále zvyšovat komfort našich klientů v průběhu dialyzačního ošetření. Podáváme občerstvení a pacienti mohou také sledovat televizi, poslouchat rádio, číst si nebo využít bezplatný internet,“ shrnuje lékařka Schwarzová.

„Skupina B. Braun provozuje více než 80 dialyzačních středisek v 13 zemích Evropy. Medicína se vyvíjí a je třeba neustále sledovat nové trendy a možnosti. O pacienty na všech střediscích proto pečuje vysoce kvalifikovaný personál a pro léčebné výkony používáme špičkové dialyzační vybavení a techniku, které odráží nejnovější poznatky moderní medicíny. Naším cílem je vyjít pacientům vstříc, vnímat jejich potřeby komplexně a kromě léčby zlepšovat i kvalitu jejich života obecně,“ doplňuje šéf české a slovenské sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek.


Dialýzy a transplantace v číslech

V České republice bylo v dialyzačních střediscích k 31. 12. 2012 léčeno celkem 6 261 pacientů, 432 pacientů bylo úspěšně odtransplantováno, 71 z nich přijalo orgán od žijícího dárce a 23 pacientů podstoupilo kombinovanou transplantaci slinivky a ledviny. 1033 dialyzovaných však v tomto roce zemřelo a do pravidelného programu bylo zahrnuto 1 703 nových pacientů.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník