Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie:

Degenerativní diskogenní choroba a její léčba dynamickým stabilizačním systémem

MUDr. Pavel Fiala

1. září 2008

O možnosti léčby degenerativní diskogenní choroby pomocí nového výrobku společnosti Paradigm Spine - dynamickým stabilizačním systémem.

Degenerativní diskogenní choroba (DDD) je definována jako diskogenní bolest zad s degenerací disku, která je potvrzena historií pacientových potíží a radiografickými vyšetřeními.

Degenerativní změny disku vedou ke:

 • Zvětšení rozsahu pohybu (ROM) (kvantita pohybu)
 • Rozšíření Neutrální zóny (NZ) (kvantita pohybu)
 • Změnám pevnosti segmentu (kvantita pohybu)
 • Nestabilitě v planární rovině (střihu) (kvalita pohybu)
 • Změnám v lokalizaci Centra rotace (COR, IAR) (kvalita pohybu)

DSS, produkt firmy Paradigm Spine, společnosti pana Guntmara Eisena (v nedávné minulosti známého z vývoje Prodisc)

Generátory bolesti a biomechanika segmentů páteře

Systém titanových implantátů DSS sestává ze tří složek

Systém titanových implantátů DSS sestává ze tří složek

Shrnutí: mechanicky míněná redukce bolesti

 • Snížení zátěže disku ® obnovení výšky meziobratlového prostoru ® snížení zátěže meziobratlového kloubního spojení
 • Redukce rozšíření neutrální zóny do normálních mezí ® stabilizace neutrální zóny, snížení svalového spasmu
 • Redukce rozsahu pohybu
 • Reduce nestability ve střihu
 • Obnovení nebo udržení pozice centra rotace ® Snížení zátěže facetových kloubů ® Snížení zátěže annulus fibrosus
 • Minimální kolaterální poškození při přístupových krocích

Hybridní koncept DSS: Kombinace rigidní/semirigidní komponenty, vlastní zpevnění pro individuální segment. Německá společnost Paradigm Spine, rozvojově podporovaná newyorskou finanční společností Viscogliosi Brother, vyvinula v roce 2007 nový produkt: DSS, dynamický stabilizační systém, který je určen pro kosterně dospělé pacienty s degenerativně diskovými patologiemi (DDD) od jednoho do tří segmentů ve sledovaném úseku L1 až S1, včetně postižení typu spondylolistézy 1. stupně.

Detaily a konstrukční technologická řešení jsou předmětem patentové ochrany a dosavadní klinická použití na několika německých pracovištích svědčí o překvapivých výsledcích plynoucích z konceptu implantátu. V zásadě lze říci, že konkurenční systémy nepřinášejí srovnatelné výhody, i když názory po dlouhodobějším sledování DSS po implantaci nejsou ještě k dispozici.

Systém DSS německé společnosti Paradigm Spine je v České a Slovenské republice exkluzivně distribuován společností B. Braun Medical. V České republice jsou registrovány ZÚM kody, takže na vybraných pracovištích je již nyní možné se systémem operovat. Oficiální začátek operačních aktivit připadá na 1. července 2008, kdy budou plně dostupné všechny titanové komponenty a instrumentária pro každého zákazníka na základě poptávky podle indikací.

Společnost B. Braun Medical může s definitivní platností oznámit, že portfolio distribuovaných páteřních implantátů je nyní konečně úplné.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník