Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Čtyři roky Fleet Care: Transformace operačních procesů v Nemocnici Šumperk

Ing. Lucie Kocourková

25. duben 2024

Fleet Care

Před čtyřmi lety začala spolupráce mezi Nemocnicí Šumperk a Skupinou B. Braun, která vedla k implementaci služby Fleet Care. „Nemocnice Šumperk ročně hospitalizuje více než 20 000 pacientů a ošetří více než 300 000 ambulantních pacientů. Před zavedením Fleet Care jsme se potýkali s problémy jako různorodost dodavatelů, nespolehlivost nástrojů a nepředvídatelnost nákladů,“ říká JUDr. Martin Polach, předseda představenstva Nemocnice Šumperk.
 

Operace jsou nyní kratší a bezpečnější

Množství, heterogenita a různá kvalita nástrojů, to byly největší důvody pro změnu. „Před příchodem Fleet Care nebylo efektivně řešeno množství chirurgických nástrojů, což vedlo k nadměrnému přidávání nových nástrojů bez zvážení jejich skutečného využití,“ zdůrazňuje Ing. Matěj Šťastný, biomedicínský inženýr Nemocnice Šumperk. Změnu pocítili i sami pacienti, operace jsou kratší a bezpečnější. „Problémy spojené s různorodostí a kvalitou nástrojů vedly ke komplikacím během operací a prodlužování doby zákroků,“ poznamenává otevřeně MUDr. Bohuslav Hudec, primář centrálních operačních sálů Nemocnice Šumperk.

Úspěchy a výhody implementace Fleet Care

Díky analýze instrumentária provedené B. Braun a implementaci Fleet Care do operačních sálů se podařilo Nemocnici Šumperk dosáhnout významných úspěchů. Redukce počtu nástrojů z 5 000 na 3 500 kusů přinesla zvýšení efektivity, úspory v personálních nákladech a zlepšení kvality péče. Po čtyřech letech působení Fleet Care se šumperská nemocnice navíc stala mezinárodním školicím a vzdělávacím centrem, což svědčí o nadnárodním úspěchu tohoto inovativního přístupu „Spolupráci se společností B. Braun v posledních letech považuji za velmi korektní, důvěryhodnou, spolehlivou a za ukázku toho, jak by měla fungovat spolupráce, kde zdraví, bezpečnost a kvalita nejsou pouhá slova,“ uzavírá za vedení Nemocnice Šumperk Martin Polach.

Fleet Care

Fleet Care je inovativní služba poskytující zapůjčené chirurgické nástroje a sterilizační kontejnery spolu s pravidelnou údržbou a servisem. Tato komplexní služba je šitá na míru potřebám a rozsahu chirurgických výkonů. Zahrnuje audit sterilizačních procesů, přípravu před sterilizací a optimalizovaný sklad chirurgických nástrojů. Zaměřuje se na dlouhodobou udržitelnost, kvalitu nástrojů a poskytuje autorizovanou servisní podporu, školení personálu a možnost rozšíření o další moduly, jako je dezinfekce a dekontaminace.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník