Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Columbus UC - primární implantát při náhradě kolenního kloubu

28. Červen 2012

Columbus UC - primární implantát při náhradě kolenního kloubu

Columbus, úspěšný primární implantát používaný při náhradách kolenního kloubu, nabízí další provedení polyethylenové tibiální vložky (plata) a stává se jedním z mála kolenních systémů na trhu, které nabízejí kompletní portfolio polyethylenových plat - klasických (CR), stabilizovaných (PS a UC) a rotačních (RP a UCR).

 

Nová ultrakongruentní PE tibiální vložka je variantou tak zvaného stabilizovaného plata. Doposud byla k dispozici pouze varianta stabilizovaného plata se stabilizačním kýlem (PS varianta). K tomuto provedení je nezbytné použít rovněž stabilizovanou variantu femorální komponenty (tzv. femur PS), která oproti klasické femorální komponentě vyžaduje odstranění větší části stehenní kosti (femuru) u pacienta, a tím tuto kost oslabuje.

Varianta UC využívá odlišný stabilizační mechanismus, a umožňuje tak použít klasickou femorální komponentu, což je její hlavní výhoda a přínos pro operatéra i pacienta. Lékař může prostou výměnou klasické (CR či DD) PE tibiální vložky za vložku UC dosáhnout stabilizovaného provedení bez jakýchkoliv zásahů do femuru pacienta, pouze za použití standardní femorální komponenty.

Při náhradě kolenního kloubu je vždy nutné odstranit přední a často také zadní křížový vaz. Právě v těchto případech se používají stabilizované PE tibiální vložky, které nahrazují funkci obou zmíněných vazů.

Mechanismem stabilizace u varianty UC polyethylenové tibiální vložky je hluboké krojení polyethylenové vložky a vysoký přední okraj. Tento specifický tvar zajišťuje dostatečnou stabilitu kolenního kloubu v předozadním smyslu.

Další možností pro lékaře i pacienty je ultrakongruentní varianta polyethylenové tibiální vložky. Minimalizuje kostní ztráty a napomáhá správné funkci kolenního kloubu - což je pro operatéra elegantní a moderní řešení, které je zároveň šetrné pro pacienta.Aktuální nabídka polyethylenových plat pro kolenní náhradu Columbus:

  • varianta PE tibiální vložky (plata) CR (Cruciate Retaining)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) DD (Deep Dish)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) UC (Ultra Congruent)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) PS (Posterior Stabilised)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) RP (Rotating Platform)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) UCR (Ultra Congruent Rotacionale)
Mgr. Tomáš Stibor
manažer divize Aesculap - ortopedie a traumatologie
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory