Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Columbus UC - primární implantát při náhradě kolenního kloubu

28. Červen 2012

Columbus UC - primární implantát při náhradě kolenního kloubu

Columbus, úspěšný primární implantát používaný při náhradách kolenního kloubu, nabízí další provedení polyethylenové tibiální vložky (plata) a stává se jedním z mála kolenních systémů na trhu, které nabízejí kompletní portfolio polyethylenových plat - klasických (CR), stabilizovaných (PS a UC) a rotačních (RP a UCR).

 

Nová ultrakongruentní PE tibiální vložka je variantou tak zvaného stabilizovaného plata. Doposud byla k dispozici pouze varianta stabilizovaného plata se stabilizačním kýlem (PS varianta). K tomuto provedení je nezbytné použít rovněž stabilizovanou variantu femorální komponenty (tzv. femur PS), která oproti klasické femorální komponentě vyžaduje odstranění větší části stehenní kosti (femuru) u pacienta, a tím tuto kost oslabuje.

Varianta UC využívá odlišný stabilizační mechanismus, a umožňuje tak použít klasickou femorální komponentu, což je její hlavní výhoda a přínos pro operatéra i pacienta. Lékař může prostou výměnou klasické (CR či DD) PE tibiální vložky za vložku UC dosáhnout stabilizovaného provedení bez jakýchkoliv zásahů do femuru pacienta, pouze za použití standardní femorální komponenty.

Při náhradě kolenního kloubu je vždy nutné odstranit přední a často také zadní křížový vaz. Právě v těchto případech se používají stabilizované PE tibiální vložky, které nahrazují funkci obou zmíněných vazů.

Mechanismem stabilizace u varianty UC polyethylenové tibiální vložky je hluboké krojení polyethylenové vložky a vysoký přední okraj. Tento specifický tvar zajišťuje dostatečnou stabilitu kolenního kloubu v předozadním smyslu.

Další možností pro lékaře i pacienty je ultrakongruentní varianta polyethylenové tibiální vložky. Minimalizuje kostní ztráty a napomáhá správné funkci kolenního kloubu - což je pro operatéra elegantní a moderní řešení, které je zároveň šetrné pro pacienta.Aktuální nabídka polyethylenových plat pro kolenní náhradu Columbus:

  • varianta PE tibiální vložky (plata) CR (Cruciate Retaining)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) DD (Deep Dish)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) UC (Ultra Congruent)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) PS (Posterior Stabilised)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) RP (Rotating Platform)
  • varianta PE tibiální vložky (plata) UCR (Ultra Congruent Rotacionale)
Mgr. Tomáš Stibor
manažer divize Aesculap - ortopedie a traumatologie
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

20. srpna 2021 proběhla v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi operace kyčelního kloubu, při níž byl poprvé na území Česka a Slovenska použit systém augumentací Aesculap Structan®, který je určen k revizním operacím acetabula. Jak se s novým systémem manipuluje? Jaké jsou jeho výhody? Na tyto otázky nám odpověděl primář ortopedického oddělení v Klaudiánově nemocnici MUDr. Pavel Šedivý, který měl možnost systém vyzkoušet.

20.10.2021

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Z odborných studií je prokázáno, že výskyt SSI tvoří 38%1 všech infekcí v nemocničním prostředí a rozvine se až u 5 % podstupujících chirurgický zákrok.2 Tvoří tak jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).3

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory