Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Co všechno jste chtěli vědět o stresové inkontinenci a báli jste se zeptat

redakce Braunovin

1. Duben 2008

Nechtěný únik moči trápí mnoho žen na celém světě. Přitom když najdou odvahu a svěří se odborníkovi, mohou být účinně léčeny - zavedením tzv. suburetrální pásky, která svojí pevností nahradí ochablé svalstvo pánevního dna.

Inkontinence moči je pro mnoho žen na celém světě problémem, který jim komplikuje život, vyvolává strach a stud a s kterým se zpočátku snaží vyrovnat a bojovat samy. Většinou nejsou ochotny se svěřit ani svému gynekologovi, snaží se tuto poruchu zatajit a řeší nechtěný únik moči používáním vložek či dalších speciálních inkontinenčních pomůcek. Ty ženy, které se se svým trápením svěří odborníkovi a podstoupí vyšetření, mohou být účinně léčeny. Mimo jiné způsoby léčby lze v indikovaných případech potíže se stresovou inkontinencí řešit pomocí jednoduché operace - zavedením tzv. suburetrální pásky.

Tato operační metoda léčby se provádí již řadu let. Po nezbytné sérii vyšetření, která jsou nutná ke stanovení správné diagnózy, se pacientka indikuje k operaci, přesněji malému zákroku.

Svaly pánevního dna zdravé ženy močovou trubici podpírají a udržují ji uzavřenou. Ochablé svalstvo tuto roli neplní a močová trubice při zvýšení nitrobřišního tlaku (odborně stresu, proto stresová inkontinence) nedokáže zabránit nechtěnému úniku moči. Při zákroku se pod močovou trubici umístí páska, která ji vrátí do původní polohy a svojí pevností nahradí pevné pánevní dno. Tímto zákrokem, který běžně trvá 15-30 minut se vyřeší drtivá většina potíží indikovaných pacientek. Za dobu, po kterou se pásky na celém světě implantují, vznikla celá řada operačních postupů. Dříve nejčastěji používaná metoda tzv. TVT, kdy se zaváděla páska kolem močového měchýře až pod kůži břicha, je v poslední době nahrazována metodou transobturátorovou, kdy páska prochází foramen obturatum. Tato metoda má oproti TVT tu výhodu, že je zde podstatně nižší riziko poranění močového měchýře.

Po implantaci, kdy páska je ponechána bez další fixace a je jen díky své struktuře fixována k okolním tkáním, je třeba omezit zvedání těžkých břemen na dobu tří až čtyř týdnů, stejně tak dlouhá se doporučuje pohlavní abstinence. Pásku není možné implantovat při lokální infekci a je kontraindikována u těhotných žen.

V současné době se stává tato operační metoda léčby již standardem. Její výhody jsou totiž zřejmé - pro pacientku téměř okamžité vymizení potíží, pro lékaře úspěšná léčba, pro pojišťovnu úspora výdajů za inkontinenční vložky či pleny.

Týká se to i mužů

Problém inkontinence moči je hlavně ženskou záležitostí, ale i muži, většinou po prosta­tektomii, mohou mít obdobné potíže. Výskyt mužské inkontinence je sice daleko vzácnější, nicméně i pro tento případ existuje řešení. Koncern B. Braun jako jeden z prvních výrobců přichází s páskou I-STOP® TOMS, která je určena k léčbě mužské inkontinence.

Pro operaci mužů má páska I-STOP® TOMS tvar dvou pásek vedle sebe, s můstkem uprostřed a spojením na obou koncích. I u mužů se I-STOP® TOMS zavádí transobturatorně, výkon je jen vzhledem k implantaci na perineu (hrázi) delší.

Páska I-STOP® si v krátké době od uvedení rychle získává svoje místo na českém trhu. Její bezchybná kvalita a příznivá cena ji činí velmi atraktivní pro jakékoli urogynekologické pracoviště. Věříme, že společně s mužskou páskou I-STOP® TOMS se stane v brzké době leaderem na poli řešení stresové inkontinence.

Marie Musilová
divize Aesculap

MUDr. Alan Munteanu
obchodní a marketingový
manažer divize Aesculap

Společnost B. Braun Medical dodává inkontinenční pásky na český a slovenský trh od roku 2005. Velice úspěšnou pásku UREAS H® doplnila v posledních měsících páska I-STOP®. Tato páska splňuje typické vlastnosti B. Braun produktů - je velmi kvalitní, dodávána s celou paletou jehel pro libovolnou metodu implantace a je cenově dostupná.

I-STOP® je stabilní páska vyrobená z monofilního vlákna ze 100% polypropylenu, s pletenou strukturou, kdy velikost pórů je 0,075 mm až 1,1 mm, které tak splňují parametry pro snadné vhojení do tkání. I-STOP® je flexibilní, zcela bez paměťového efektu. Je vybavena atraumatickými okraji a je velmi lehká (50g/m2). Spojení s jehlou je atraumatické a manipulace velmi snadná. Sterilní jednorázový set I-STOP® se skládá z pásky sterilizované etylenoxidem a jehel sterilizovaných gama zářením.

Odborníky ověřená inovace

Úspěšnost použití nového druhu pásky (I-STOP®) při léčbě ženské močové inkontinence byla prokázána studiemi publikovanými v renomovaných odborných titulech (European Urology a European Renal & Genito-Urinary Disease).

Na těchto studiích se podílel i Jean Sébastien Krauth, který se zúčastnil 2. jihlavské konference s názvem Poruchy pánevní statiky a urogynekologie (viz reportáž na straně 13).

Konkrétní publikované studie na vyžádání v redakci u autorky článku nebo na www.bbraun.cz/braunoviny.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník