Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Cirkulární staplery a lineární katry

Kristýna Dvořáková

23. duben 2015

Aktuality B. Braun

Společnost B. Braun v posledních letech masivně investuje do vývoje, výroby produktů pro chirurgické obory, případně do akvizic mladých progresivních firem. Novým směrem a oblastí zájmu jsou i mechanické sutury, takzvané staplery. Pro spolupráci byla vybrána úzce specializovaná společnost Touchstone International Medical Science, držitelka řady inovativních patentů, která má zkušenosti s vývojem a výrobou staplerů již patnáct let. V průběhu letošního roku tak díky této spolupráci uvede společnost B. Braun na náš trh několik nových typů staplerů, se kterými bychom vás rádi seznámili.

Cirkulární staplery

Cirkulární neboli intraluminální stapler je výrobek určený pro vytvoření různých typů intraluminálních anastomóz v trávicím traktu, tedy mechanických spojů v oblasti trávicí trubice. Je vhodný pro end-to-end, end-to-side, případně side-to-side techniku našití anastomózy. V nabídce jsou různé typy a velikosti cirkulárních staplerů, které si operatér vybere podle druhu tkáně a plánovaného chirurgického výkonu.

Standardní cirkulární staplery jsou označeny CSC, staplery se vzduchotěsným mechanismem pak CSC-A. Ty se liší jak šířkou kloboučku, tak velikostí následné anastomózy. Barevné odlišení kloboučku zamezuje možnosti záměny stapleru. Všechny typy cirkulárních staplerů umožňují regulovat výšku uzavřených svorek v rozmezí 1,0–2,5 mm podle tloušťky tkáně v anastomóze. Svorky SMTTM jsou vyrobené z homogenní slitiny titanu.

Unikátní systém rotační čepele

Cirkulární staplery společnosti Touchstone nabízejí několik originálních řešení. Nejvýznamnější je unikátní systém rotační čepele RBS Easy-cut® (viz obrázek), který umožňuje otáčení čepele při aplikaci (tzv. odpálení) stapleru o čtyřicet stupňů. Jedná se o mezinárodně patentovaný systém zajišťující hladký řez tkání.

Automatický zámek brání opakovanému nebo nechtěnému odpálení

Praktický je vestavěný zámek automaticky bránící opakovanému nebo nechtěnému použití. Stapler má pouze jednu rukojeť, jež je automaticky uzamčena. Teprve když dojde k potřebné a správné kompresi tkáně, je stapler připraven k aplikaci a rukojeť je odblokována. Po vyjetí svorek a jejich uzavření se rukojeť opět uzamyká, čímž je zabráněno dalšímu nechtěnému stisku. To je velmi důležité pro ochranu již vytvořené anastomózy.

Dvourychlostní nastavení otočného ovladače

Ovladač, pomocí nějž dochází ke stisku tkáně, nabízí přesné a spolehlivé dvourychlostní nastavení. V poslední fázi stisku se snižuje rychlost uzávěru, aby byla dobře kontrolována komprese tkáně před stiskem stapleru a aplikací svorek. Při otáčení ovladače po odpálení poskytne stapler jasně slyšitelné cvaknutí, takže operatér nemusí odečítat otáčky ovladače před odstraněním stapleru z vytvořené anastomózy.

Možnost sledování míry komprese tkáně

Okénko s indikátorem určuje, v jaké pozici se nachází klobouček stapleru. Pokud se dostává indikátor do druhé poloviny (případně poslední třetiny) zelené zóny, je vytvořena správná komprese tkáně a cirkulární stapler je nyní připraven k odpálení (viz obrázek). Otvory v kloboučku v přední části stapleru umožňují použití vlákna např. pro vložení nutriční sondy.

Navržen pro trávicí trakt

Trokar stapleru je navržen tak, aby snadno pronikal tkání trávicího traktu. Při napojení trokaru a kloboučku se ozve „kliknutí“ (signál pro operatéra) a poté se hřídel spojená s trokarem hladce a volně otáčí. V setu je také přiložen dlouhý zakřivený trokar s ergonomickým koncem úchopu, který usnadňuje přístup kloboučku do úzkého prostoru. Uplatní se hlavně pro potřeby miniinvazivní chirurgie, např. při ezofagektomii. Cirkulární staplery jsou určeny pro jednorázové použití, takže na závěr musí být standardně zlikvidovány.

Lineární katry se zásobníky

Lineární katry (LC) jsou určeny pro transekci, resekci, rekonstrukci a anastomózu orgánů v břišní a hrudní chirurgii. Lineární katry (na rozdíl od lineárních staplerů) tkáně nejen sešívají, ale obě sešité linie svorek zároveň oddělují vestavěným nožem.

Velikosti katrů

Společnost Touchstone vyrábí tři velikosti katrů s délkou linie svorek 60, 80 a 100 milimetrů. Pro každý typ lineárního katru jsou pak v nabídce zásobníky s různými velikostmi svorek. Modré zásobníky (výška zavřené svorky 3,8 mm) jsou určeny pro suturu střeva a zelené (výška svorky 4,5 mm) pro silnější tkáně (např. stěnu žaludku). Zlaté zásobníky (s výškou svorky 4,2 mm) může zvolit operatér u střední tloušťky tkáně.

Perfektní a konzistentní formace svorek

Lineární katr je koncipován tak, aby byla tkáň při kompresi rovnoměrně stlačena. To zajišťuje pákový systém BLC®. Jeho součástí je i čep na konci zásobníku, který kontroluje správné umístění tkáně mezi vidlicemi zásobníku a kovadliny před odpálením. Také systém TPC® zabraňuje sklouznutí tkáně díky vroubkovanému okraji zásobníku (viz obrázek). To vše je velmi důležité pro perfektní a konzistentní formaci svorek. Závěsné spojení rukojetí umožňuje operatérovi zavírat katr jednou rukou.

Vlastnosti nože

Součástí každého zásobníku je vždy nůž, takže je docíleno ostrého a precizně hladkého řezu tkáně. Také nemůže dojít ke křížové kontaminaci různých tkání při opakovaném použití u stejného pacienta. Ostří nože je chráněno, čímž se předchází poranění operatéra jak během odpálení, tak i po něm. Tento systém také zabraňuje odpálení prázdného zásobníku, kdy je již katr díky změně postavení nože zablokován.

Oboustranná odpalovací páka

Součástí katru je také oboustranná odpalovací páka. Umožňuje flexibilně umístit instrument podle potřeb operatéra a zajišťuje dobrou orientaci pro hladké odpálení.

Plovoucí zásobník

„Plovoucí zásobník“ zabraňuje náhodnému odpálení bez komprese tkáně. Obě strany vidlice se zásobníkem jsou označeny ukazatelem délky linie odpálení. Výsledná sutura přesahuje na obou stranách o 1,5 délky svorky linii řezu, čímž se zamezuje nežádoucímu krvácení z konce řezu tkáně.

Po odpálení se uvolní svorkami sešité tkáně uvolňovacím tlačítkem a zkontroluje se kvalita sutury tkáně. Lineární katr je jednorázově použitelný chirurgický nástroj, přesto lze v průběhu jedné operace až jedenáctkrát vyměnit zásobníky. Celkový počet odpálení každého katru může být tedy maximálně dvanáct. Také lineární katry jsou určeny pro jednorázové použití, takže na závěr musí být standardně zlikvidovány.

Uplatnění pro staplery a lineární katry Touchstone

Jsme přesvědčeni, že naše staplery najdou uplatnění při provádění celé řady operačních výkonů, při nichž usnadní a zrychlí práci operatérům a jejich přínos ocení ve svém důsledku i pacienti. V následujících měsících pro vás připravíme další skupinu staplerů, tentokrát pro řešení hemoroidů a rektálních prolapsů. Všechny zmiňované typy staplerů a katrů mají přiděleny kódy VZP.

Rychlost zásobování bude podporovat speciálně vytvořený konsignační sklad pro staplery vybudovaný v rámci skladových prostor B. Braun Medical v České republice. Poprvé jste se mohli s našimi staplery setkat v rámci kongresu Bedrnův den, konaného ve dnech 15. – 17. dubna 2015.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník