Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Challenger® stále na špičce - historie unikátního klipovače

19. Leden 2010

Challenger® stále na špičce - historie unikátního klipovače

Aesculap, divize koncernu B. Braun, vyvinula v letech 1992 až 1995 první klipaplikátor pro laparoskopické výkony, který umožňoval naložit na tkáň několik klipů za sebou, bez nutnosti zavedený nástroj vyjímat z těla. Od té doby prošel Challenger® třemi zásadními inovacemi, a i jeho poslední verze „Ti-P“ je nástrojem, který nemá na světovém trhu obdoby: představuje jedinečnou kombinaci resterilizovatelného klipovače a zásobníku klipů na jedno použití, která umožňuje sériové nakládání klipů (multifire technology) při zachování optimální bezpečnosti a kvality.

Od jednorázových nástrojů k resterilizovatelnému Challenger® aplikátoru svorek

Laparoskopická technika prodělala začátkem devadesátých let minulého století neuvěřitelně rychlý vývoj. Při většině miniinvazivních výkonů (např. operacích žlučníku) je nutno uzavírat krevní cévy nebo duté orgány. To se provádí pomocí klipů, nakládaných na tkáně. Víceklipové aplikátory pocházejí ze Spojených států a původně byly určeny k jednorázovému použití. Tyto drahé nástroje se po použití likvidovaly.

Divize Aesculap se pokusila najít východisko z této situace
a v roce 1992 sponzorovala na Aalenské univerzitě v Německu (Hochschule Aalen) pilotní studii zaměřenou na aplikátory klipů. Vývoj aplikátoru pro opakované použití byl v roce 1995 završen úspěchem a jeho výsledkem byl Challenger® Ti - multifire clip applicator (víceklipový aplikátor). Nástroj byl navíc opatřen vyměnitelným jednorázovým zásobníkem klipů umožňujícím aplikovat až dvanáct tkáňových klipů za sebou. Klipy jsou vyrobeny z titanu a jejich jehlanový vnitřní profil usnadňuje optimální stabilitu při sevření tkáně. Challenger® tak pomáhá chirurgům při každodenní snaze o maximální bezpečnost pacientů. Možnost opakovaného použití aplikátoru Challenger® přináší navíc nemocnicím nemalé úspory.

Challenger® Ti byl zářným příkladem mistrovského výrobku a inovace svého druhu: disponoval dvěma ovládacími pákami - jednou pro nabíjení klipů a druhou k aplikaci klipů - a dříkem o průměru 10 mm, který umožňoval používat klipy o velikosti M/L (medium/large - střední až velké).

Rok 2000

O pět let později divize Aesculap své portfolio dále rozšířila o dřík s 5mm průměrem, a nabídla tak možnost používat menší (small/medium - malé až střední) klipy. Chirurgové tak mohli volit mezi dvěma možnostmi, v závislosti na charakteru výkonu.

Klipovač Challenger® Ti-P poháněný stlačeným vzduchem z mikrobombičky2009: Globální inovace

V dubnu tohoto roku byl na trh uveden Challenger ® Ti-P, následovník aplikátoru Challenger ® Ti. Podobně jako tomu bylo
v případě titanových (Ti) klipů u jeho předchůdce, přináší i model Ti-P celosvětově unikátní řešení - pneumatický (P) systém, jenž klipy automaticky posouvá do čelistí nástroje pomocí stlačeného CO2 z výměnné bombičky. Technicky pokročilý systém usnadňuje ovládání nástroje (pouze jedna páka) a umožňuje provádět stejné výkony se zdokonalenou ergonomií.

Tržní potenciál

Objem celosvětového trhu s laparoskopickou víceklipovou technikou činí odhadem asi 150 milionů euro. Doposud bylo použito přibližně 1,8 milionu zásobníků Challenger®. Divize Aesculap koncernu B. Braun očekává, že Challenger® Ti-P aktuální prodej významně zvýší.

Převzato z koncernového časopisu Online 103/2009

 

Challenger® českýma očima

Dodnes považuji již první generaci klipovače Challenger® za důkaz neobyčejné zručnosti a jemnosti tuttlingenských specialistů. Nástroj v sobě obsahuje velmi jemnou mechaniku, která i při běžném zacházení na operačním sále a každodenní sterilizaci vydrží fungovat dlouhou řadu let. Přitom jsou v nástroji desítky mprovedení, navíc v různých délkách, čímž se jeho použití rozšířilo i na otevřenou operativu. Tento již klasický „primářský“ nástroj se letos nečekaně a zásadně proměnil - došlo k jeho inovaci. Rukojeť prošla designérským studiem za účelem zvýšení ergonomie, což se dle mého názoru jednoznačně podařilo. Protiskluzová rukojeť
a nyní již jen jedna ovládací páčka z něj dělají velmi moderní instrument. Nejzásadnější inovace se ale udála uvnitř rukojeti - byl do ní integrován mechanismus, který pracuje s energií stlačeného vzduchu.

Po odklopení krytu se zasune obyčejná malá bombička se stlačeným vzduchem, a to je vše. Po prvním zmáčknutí se vysune první klip a po každém dalším stisknutí se nejen stisknou branže a aplikuje se svorka, ale navíc ihned poté vyjede s mírným zasyčením další klip. Tak dojde jednak k výraznému urychlení svorkování cévy či jiné tkáně, ale zejména ke standardizaci síly určené k vysunutí klipu, a tím k naprosté eliminaci vypadaných či jinak špatně naložených klipů, s nimiž se setkáváme u jednoduchých klipovačů. Myslím, že tato revoluce
v ovládání je velmi přínosná a je významným příspěvkem pro bezproblémový průběh operací.
Nový Challenger® Ti-P je jednoznačným důkazem, že Aesculap stojí na absolutní světové špici výrobců chirurgických nástrojů a navíc stále přichází se zcela novými a originálními řešeními.

alých precizně opracovaných dílů, které jej pro mě osobně přibližují spíše hodinkám než chirurgickému nástroji. Kombinace jednorázového zásobníku a resterilizovatelného nástroje byla geniálním řešením problému, jak zajistit ideální pozici klipu před zasunutím mezi branže klipovače.

Postupem let se zásadně rozšířilo portfolio, nástroj se začal nabízet kromě průměru 10 mm i v 5mm provedení, navíc v různých délkách, čímž se jeho použití rozšířilo i na otevřenou operativu. Tento již klasický „primářský“ nástroj se letos nečekaně a zásadně proměnil - došlo k jeho inovaci. Rukojeť prošla designérským studiem za účelem zvýšení ergonomie, což se dle mého názoru jednoznačně podařilo. Protiskluzová rukojeť a nyní již jen jedna ovládací páčka z něj dělají velmi moderní instrument. Nejzásadnější inovace se ale udála uvnitř rukojeti - byl do ní integrován mechanismus, který pracuje s energií stlačeného vzduchu.

Po odklopení krytu se zasune obyčejná malá bombička se stlačeným vzduchem, a to je vše. Po prvním zmáčknutí se vysune první klip a po každém dalším stisknutí se nejen stisknou branže a aplikuje se svorka, ale navíc ihned poté vyjede s mírným zasyčením další klip. Tak dojde jednak k výraznému urychlení svorkování cévy či jiné tkáně, ale zejména ke standardizaci síly určené k vysunutí klipu, a tím k naprosté eliminaci vypadaných či jinak špatně naložených klipů, s nimiž se setkáváme u jednoduchých klipovačů. Myslím, že tato revoluce
v ovládání je velmi přínosná a je významným příspěvkem pro bezproblémový průběh operací. Nový Challenger® Ti-P je jednoznačným důkazem, že Aesculap stojí na absolutní světové špici výrobců chirurgických nástrojů
a navíc stále přichází se zcela novými a originálními řešeními.

MUDr. Alan Munteanu, obchodní a marketingový manažer divize Aesculap - chirurgie

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Za dobu své existence se kožní staplery plně etablovaly na pracovištích popáleninové medicíny. Dnes si už stěží dokážeme představit klinickou praxi bez nich. 

19.09.2022

Ročně se v nemocnicích o ostré předměty poraní stovky zdravotníků. Riziko poranění výrazně snižují právě jednorázové bezpečnostní skalpely s výsuvnou čepelí.

15.08.2022

Stabimed® není pouze název jednoho přípravku, ale celého systému péče o nástroje, jak termostabilní, tak termolabilní. Uživatelé tak mají k dispozici přípravky na flexibilní a rigidní endoskopy, které však stejně dobře vyhovují i standardním chirurgickým nástrojům a příslušenství.

09.05.2017
Dezinfekce a hygiena