Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Cellistypt® - lokální resorbovatelné hemostatikum pro chirurgické účely

Hana Klikarová

5. květen 2014

Hemostáza

Ne nadarmo se stal Cellistypt® (původním názvem Okcel) produktem měsíce. Oblíbili si ho mnozí chirurgové a nechybí téměř na žádném operačním sále. U vás snad ještě ano?

Díky prodejním úspěchům Okcelu v České republice a na Slovensku převzal začátkem letošního roku koncern B. Braun výrobky pardubické firmy Synthesia k celosvětové distribuci, čímž došlo ke změně názvu z původního Okcel na Cellistypt®.

Cellistypt® je vstřebatelný hemostatický prostředek z oxidované celulózy, která je známá jako biologicky odbouratelný a vstřebateln biokompatibilní polymer bez nežádoucích účinků na tkáně organismu. Je vyrobený z přírodní bavlny té nejvyšší možné kvality. Nabízen je ve formě pleteniny (Cellistypt® a Cellistypt® D-K) nebo měkkého vrstveného materiálu - fibrilární vaty (Cellistypt® F) různých rozměrů.

Indikace

Produktová řada Cellistypt® o standardní hustotě pleteniny - prostředek podobný gáze - se používá u krvácení kapilárního, malého venózního, arteriálního difuzního a prosakování při otevřených či minimálně invazivních zákrocích. Hustě pletená forma Cellistypt® D-K s vyšší tloušťkou a lepší účinností slouží ke kontrole hemostázy u silnějšího kapilárního a žilního krvácení či krvácení z arteriol. Vláknitá verze Cellistypt® F se sníženou hmotností a extrémně vysokou flexibilitou se používá u silných plošných krvácení, pro zastavení žilního a parenchymatózního krvácení a prosakování. Je možná povrchová aplikace i na nepravidelně tvarovaná či obtížně přístupná místa. I malá část Cellistypt® F je snadno oddělitelná, vlákna nadále drží pohromadě, aniž by se nekontrolovaně uvolňovala do operačního pole.

Cellistypt® se může pro použití u endoskopických výkonů (a nejen u nich) stříhat na míru. Při laparoskopii se nestáčí z nástroje.

Mechanismus účinku

Po nasáknutí krví Cellistypt® nabobtná do rosolovité hmoty, která si však stále udržuje původní strukturu. Tento zdravotnický prostředek tak napomáhá tvorbě krevní sraženiny v počáteční fázi denaturace krevních proteinů. To vede k lokální hemostáze a kontrole krvácení. Pokud je tato hemostatická gáza použita v přiměřeně minimálním množství, vstřebává se prakticky bez reziduí.

Vlastnosti

Přídavným pozitivním účinkem k topické hemostáze jsou bakteriostatické a baktericidní vlastnosti hemostatika Cellistypt®. Nízké pH inhibuje růst a množení grampozitivních a gramnegativních mikroorganismů, aerobních i anaerobních bakterií. Tento efekt nízkého pH je nezávislý na účinku antibiotik, takže bakterie rezistentní na antibiotika jsou antimikrobiální aktivitou oxidované celulózy také zasaženy. Cellistypt® však nenahrazuje terapeutickou nebo profylaktickou antimikrobiální intervenci farmaky za účelem kontroly nebo prevence pooperačních infekcí a není určen ani jako náhrada této profylaxe.

Věříme, že výrobky řady Cellistypt® se díky svým aplikačním vlastnostem budou těšit stále vyšší oblibě v oblasti kontroly hemostázy a eliminace pooperačních komplikací při různorodých operačních zákrocích.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník