Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie:

Audiovizuální systém Apollon

redakce Braunovin

13. březen 2017

Endoskopické kamery, přehledové stropní kamery nebo náhledové kamery v operačních světlech. Snímání práce operatérů i celého týmu na operačním sále se stalo v posledních letech součástí operačního výkonu stejně automatické jako používání skalpelu. Nasnímaný materiál nicméně mnohdy není efektivně využit. Řešení představuje audiovizuální systém Apollon, který se umí nejen připojit ke všem zmíněným modalitám, ale také umožňuje živě vysílat mimo operační sál.

Audiovizuální systém Apollon komplexně zabezpečuje sběr, zobrazení, živý přenos, záznam, parametrizaci, archivaci a zpracování audiovizuálních dat. Díky modularitě systému a intuitivnímu a snadnému ovládání jej může používat veškerý personál na operačním sále, kvalita obrazu a mobilní dostupnost videa poskytuje nemocnici nový rozměr výuky mediků, konzultace lékařů či možnosti analýzy a debriefingu výkonů. Zároveň nabízí jednoduchou adaptovatelnost na existující informační strukturu nemocnice bez nutnosti použití optických kabelů. Významně tak snižuje finanční zátěž při eventuální modernizaci přístrojového vybavení operačních nebo vyšetřovacích sálů a současně zachovává požadavky na kvalitu.

Apollon je český produkt, vyvíjený a vyráběný firmou Gatema. Systém je postaven na nejmodernějších technologiích a má zabudované vysoké bezpečnostní prvky. Při vývoji byly využity dlouholeté znalosti celého týmu z telemedicíny a současně k němu byli od počátku přizváni odborníci, lékaři i technici. Jejich poznatky přispívají ke zlepšení jednotlivých funkcí i použitelnosti celku k co nejlepším výsledkům.

Kvalitní záznam, živé streamování na mobily či tablety a jednoduchá postprodukce

Možnost sledovat živý audiovizuální přenos operace je funkce, kterou uvítají nejen samotní operatéři, kteří mohou efektivně konzultovat výkon s kolegy, medici, kteří se mohou učit, i pokud nemají přístup na operační sál nebo vedení kliniky, které může mít přehled o aktuálních výkonech.

Živý přenos obrazu i zvuku z operačního sálu na mobilní telefony či tablety ve vstupní kvalitě umožňuje jako jeden z mála audiovizuálních systémů Apollon díky základní jednotce apStreamer 2. Ta je umístěna na operačním sále a k jejímu ovládání slouží dotykový tablet. Připojením k jednotce se jednoznačně identifikuje konkrétní lékař jako uživatel, není tedy nutné řešit další přístupová práva. Videopřenos je navíc šifrovaný. Vysílání do nemocniční sítě je tak možné sledovat pouze pomocí SW aplikace systému Apollon.

Jednotku apStreamer 2 je možné připojit ke všem dnes standardním kamerovým jednotkám s výstupy SDI, DVI či Analog s plným zachováním kvality, barevnosti i rozlišení obrazu až ve Full HD rozlišení (1080p), včetně 3D obrazu z nejnovějších endoskopů a chirurgických robotů pro miniinvazivní operace.

Ovládání jednotky apStreamer 2 je snadné a intuitivní, vše je na jedné obrazovce ovládacího panelu s dotykovým displejem. Přitom je přístroj bezpečný, stabilní a odolný. Instalace je jednoduchá a uzpůsobená připojitelnosti k běžně používaným kamerovým jednotkám na zdravotnickém trhu. Jednotka apStreamer 2 je certifikovaný zdravotnický prostředek, s dezinfikovatelným povrchem a lze ji proto umístit přímo na operační sál.

Moderní technikou ke kvalitnější péči o pacienty

Možnost přenášet, zaznamenávat a uchovávat záznam dění na operačním sále lékařům usnadňuje cestu ke zkvalitnění péče o pacienty.

Záznamy mohou být libovolně parametrizovány ručně, či pacientská data načtena z Worklistu. Lékař pak může jednoduše vybrat videozáznamy respektive snímky operace a dle libosti je uložit do PACS systémů. Takto pořízené záznamy jsou poté součástí zdravotnické dokumentace pacientů nebo je možné je použít pro forenzní účely. Živý přenos komentovaného videosignálu z operačních sálů umožňuje operatérovi vzdálenou konzultaci s odborníkem v rámci nemocnice, a to v plné kvalitě obrazu.

Efektivní vzdělávání mediků

Přítomnost u operace, sledování operatéra při práci nebo odpovědi na jeho otázky patří k nejefektivnější, pro mediky zároveň nejzábavnějším způsobem výuky. Kapacita operačního sálu nicméně neumožňuje přítomnost více než několika jedinců, což zdaleka nedokáže pokrýt potřeby všech mediků. Kvalitní audiovizuální přenos tak může představovat pro lékaře i studenty vítanou změnu.

Apollon přenáší videosignály z probíhající operace s obousměrnou hlasovou konferencí do výukových místností (posluchárna, učebna, atp.) v rámci nemocnice ve stejné kvalitě a rozlišení jako má zdroj videosignálu. Na pracovní stanici je možné připravit sestřih důležitých částí ze záznamů operací pro následnou edukaci nebo prezentaci v rámci odborných seminářů a konferencí. Lékař tak získává silný a jednoduše ovladatelný nástroj pro výuku a zvyšování úrovně zdravotní péče.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník