Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ortopedie:

Ani nevnímám, že mám v těle šroub

redakce Braunovin

1. Listopad 2008

Kloubní implantáty

Renata Haluzová z Brna s pýchou říká, že je velká cyklistka. Tato vášeň se ale čtyřicetileté techničce nedávno málem stala osudnou - při pádu ve velké rychlosti si začátkem září u Brněnské přehrady zlomila stehenní kost. Čekala na sanitku a přitom si představovala nohu v sádře, měsíce ozdravných procedur a bolestivých cviků. Tehdy netušila, že hned druhý den po úrazu bude moci zase chodit po svých.

Haluzová je první pacientkou v České republice, které chirurgové z Fakultní nemocnice Brno voperovali nový typ implantátu s názvem Targon FN, který zpevní zlomenou kost. V čem je Targon FN výjimečný? Pacient se s ním může bez omezení pohybovat téměř okamžitě, což neplatilo v případě dosud používaných implantátů. „Dříve byl běžný podstatně větší implantát, s nímž musel pacient rehabilitovat dlouhou dobu.

S novým titanovým se minimalizuje množství zavedeného kovu do těla, operace trvá jen hodinu, rána je menší, teleskopické šrouby jsou velice snášenlivé a přizpůsobené dynamickému pohybu, pacient leží v nemocnici kratší dobu a rychleji se vrátí do běžného života,“ vyjmenoval výhody přednosta Kliniky úrazové chirurgie Michal Mašek.

„Pacient musí být operován do šesti hodin od úrazu, tím se zamezí větším komplikacím,“ dodal Mašek. Když zraněná cyklistka ležela na operačním sále, vůbec nevěděla, že ji čeká operace, kterou v Česku nikdo předtím nedělal. „Dozvěděla jsem se to až na rehabilitaci. Přišlo mi, že ale ani sami fyzioterapeuti o tom nic víc nevěděli,“ popisuje s úsměvem Haluzová.

Zatímco dosud se na takové operaci musel podílet celý chirurgický tým, nyní ji zvládne pouze jeden lékař. Tím prvním v České republice byl Vítězslav Ruber. „Člověk musí dělat, co mu přijde pod ruku, a nesmí přemýšlet o tom, že je to poprvé,“ řekl Ruber. Díky této unikátní operaci se naši chirurgové zařadili mezi své německé a britské kolegy, v jejichž zemích se tímto způsobem operuje už zcela běžně.

Brněnští chirurgové uskuteční přibližně 230 operací zlomeniny horní části stehenní kosti ročně. Michal Mašek předpokládá, že v příštích letech implantují Targon FN až patnáctkrát. „Budeme velice pečliví, a až získáme více zkušeností s aplikací i materiálem, můžeme dělat takových operací dvakrát více,“ prohlásil Mašek s tím, že věří, že se metoda rozšíří do dalších českých i zahraničních nemocnic.

Téměř po třech týdnech od zákroku podpírá pacientku Renatu Haluzovou už jen jedna berle. „Vůbec nevnímám, že mám v těle nějaký šroub,“ pochvaluje si. „Pravidelně chodím na rehabilitace, jezdím na rotopedu a už přitáhnu koleno skoro úplně k hrudníku,“ pyšní se. Jediné, co jí titanové tělísko v noze připomíná, je pocit tahu na sval. To ji ale podle jejích slov rozhodně neodradí od toho, aby se dál věnovala výletům na kole.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník