Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Ani nevnímám, že mám v těle šroub

1. Listopad 2008

Ani nevnímám, že mám v těle šroub

Renata Haluzová z Brna s pýchou říká, že je velká cyklistka. Tato vášeň se ale čtyřicetileté techničce nedávno málem stala osudnou - při pádu ve velké rychlosti si začátkem září u Brněnské přehrady zlomila stehenní kost. Čekala na sanitku a přitom si představovala nohu v sádře, měsíce ozdravných procedur a bolestivých cviků. Tehdy netušila, že hned druhý den po úrazu bude moci zase chodit po svých.

Haluzová je první pacientkou v České republice, které chirurgové z Fakultní nemocnice Brno voperovali nový typ implantátu s názvem Targon FN, který zpevní zlomenou kost. V čem je Targon FN výjimečný? Pacient se s ním může bez omezení pohybovat téměř okamžitě, což neplatilo v případě dosud používaných implantátů. „Dříve byl běžný podstatně větší implantát, s nímž musel pacient rehabilitovat dlouhou dobu. S novým titanovým se minimalizuje množství zavedeného kovu do těla, operace trvá jen hodinu, rána je menší, teleskopické šrouby jsou velice snášenlivé a přizpůsobené dynamickému pohybu, pacient leží v nemocnici kratší dobu a rychleji se vrátí do běžného života,“ vyjmenoval výhody přednosta Kliniky úrazové chirurgie Michal Mašek.

Targon FN - nový implantát divize Aesculap koncernu B. Braun pro osteosyntézu zlomenin krčku stehenní kosti. Vyznačuje se minimální invazivitou a spolehlivostí ve smyslu stability a umožňuje rychlé hojení zlomenin.Targon FN - nový implantát divize Aesculap koncernu B. Braun pro osteosyntézu zlomenin krčku stehenní kosti. Vyznačuje se minimální invazivitou a spolehlivostí ve smyslu stability a umožňuje rychlé hojení zlomenin.„Pacient musí být operován do šesti hodin od úrazu, tím se zamezí větším komplikacím,“ dodal Mašek. Když zraněná cyklistka ležela na operačním sále, vůbec nevěděla, že ji čeká operace, kterou v Česku nikdo předtím nedělal.

„Dozvěděla jsem se to až na rehabilitaci. Přišlo mi, že ale ani sami fyzioterapeuti o tom nic víc nevěděli,“ popisuje s úsměvem Haluzová.

Zatímco dosud se na takové operaci musel podílet celý chirurgický tým, nyní ji zvládne pouze jeden lékař. Tím prvním v České republice byl Vítězslav Ruber. „Člověk musí dělat, co mu přijde pod ruku, a nesmí přemýšlet o tom, že je to poprvé,“ řekl Ruber. Díky této unikátní operaci se naši chirurgové zařadili mezi své německé a britské kolegy, v jejichž zemích se tímto způsobem operuje už zcela běžně.

Brněnští chirurgové uskuteční přibližně 230 operací zlomeniny horní části stehenní kosti ročně. Michal Mašek předpokládá, že v příštích letech implantují Targon FN až patnáctkrát. „Budeme velice pečliví, a až získáme více zkušeností s aplikací i materiálem, můžeme dělat takových operací dvakrát více,“ prohlásil Mašek s tím, že věří, že se metoda rozšíří do dalších českých i zahraničních nemocnic.

Téměř po třech týdnech od zákroku podpírá pacientku Renatu Haluzovou už jen jedna berle. „Vůbec nevnímám, že mám v těle nějaký šroub,“ pochvaluje si.

„Pravidelně chodím na rehabilitace, jezdím na rotopedu a už přitáhnu koleno skoro úplně k hrudníku,“ pyšní se. Jediné, co jí titanové tělísko v noze připomíná, je pocit tahu na sval. To ji ale podle jejích slov rozhodně neodradí od toho, aby se dál věnovala výletům na kole.

Převzato se souhlasem redakce z deníku
Mladá fronta Dnes, 1.10. 2008

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory

Po úspěšném uvedení na trh systému Ennovate® pro řešení degenerativních onemocnění a traumat páteře rozšířil Aesculap ve spolupráci s mezinárodními páteřními centry včetně České republiky platformu Ennovate® i do oblasti řešení deformit páteře. 

23.02.2021
Chirurgické obory

Střevo patří vedle plic a kůže k jednomu z největších imunitních orgánů v lidském těle. V našem těle plní mnoho důležitých funkcí a významně se podílí na celkové imunitě organismu. Jak ukazují poslední práce, je pravděpodobné, že například mikrobiální složení v zažívacím traktu má úzkou spojitost s některými onemocněními, včetně psychiatrických, anebo že vakuová terapie patří mezi jeden z největších posunů poslední doby v oblasti chirurgické léčby. Toto je jen část tématu, na které jsme se zaměřili v našem rozhovoru se zástupcem přednosty pro vědu a výzkum na Chirurgické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docentem Martinem Oliveriusem.

23.12.2020
Chirurgické obory