Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Článek

Agresivní pacient je často opomíjené téma

Ing. Lucie Kocourková

14. září 2023

Aesculap Akademie Vzdělávání

V Česku dlouhodobě chybí program prevence zaměřený na agresivní pacienty nebo jejich příbuzné. Na začátku září to připomněl incident v nemocnici v Pelhřimově, kde agresivní pacient totálně zdemoloval vybavení pánských záchodů v blízkosti chirurgických ambulancí.

Agresor přišel do nemocnice v nočních hodinách a bez žádosti o ošetření začal poškozovat plastová sedadla v čekárně. Přestože ho personál vykázal mimo budovu, za chvíli se vrátil a agresi si vybil na pánských záchodech. Nikdo z lékařů ani pacientů nebyl zraněn. Policejní vyšetřování u muže neprokázalo vliv žádné návykové látky, ale ve špatném psychickém stavu byl převezen do zdravotnického zařízení. 

Nácvik zvládnutí agresivního pacienta
Nácvik zvládnutí agresivního pacienta, zdroj Aesculap Akademie

Výzkum potvrzuje obavy

Fyzické útoky jsou ve společnosti v posledních letech stále více citelné, neblahý trend zasahuje do různých profesí – řidiči hromadné dopravy, školství a výjimkou není ani zdravotnictví. Z unikátního výzkumu člena Pracovní skupiny bezpečnost personálu a zdravotnického záchranáře, vyplývá alarmující fakt, že terčem útoku ze strany pacientů nebo jejich doprovodu se stalo na 90 % zdravotníků! „S agresivitou pacientů je nutné začít něco dělat. S tím ale souvisí potřeba tento trend poznat. Proto jsem inicioval svůj výzkum," vysvětluje Mgr. Jaroslav Pekara, Ph.D. Fyzické násilí ze strany pacientů není to jediné, s čím se zdravotníci musí potýkat, verbální útoky jsou na denním pořádku. „Se slovními urážkami či výhružkami se na pracovišti setkalo bezmála 80 % dotazovaných zdravotníků,“ komentuje výsledky Jaroslav Pekara. Výjimkou ale nejsou ani útoky v bytech pacientů či na ulici, kde se odehrálo přes 35 % všech incidentů.

Vzděláváním proti agresivitě

Účinnou prevencí násilí je průběžné vzdělávání zdravotníků a sdílení zkušeností s lidmi, kteří násilné chování od pacientů zažili. Lektoři kurzů Aesculap Akademie se soustředí na chování zdravotníků, coby hlavní aspekt předcházení vzniku krizové situace. „Aesculap Akademie pořádá kurzy pro zdravotníky zaměřené na situace s násilnými pacienty. Jen v letošním roce jsme uspořádali již tři praktické workshopy. Výsledky průzkumu i reakce zdravotníků, kteří kurzy prošli ukazují, že jdeme správnou cestou," říká šéf Aesculap Akademie PhDr. Martin Kalina, Ph.D., MBA. Zdravotníci se zde učí, jak nedat pacientům nebo jejich příbuzným šanci eskalovat své chování až k agresivnímu výpadu nebo jak se zachovat v okamžiku, když k útoku dojde.

Hledání cesty proti násilí v nemocnicích

Průměr prevalence agresivních situací je celosvětově okolo 54 % na jedno zdravotnické zařízení, prevalence napříč studiemi se pohybuje od 7,5 % do 75,9 %. „Nemocniční oddělení se snaží incidenty řešit dostupnými omezovacími prostředky a školeními svých zaměstnanců. Navzdory tomu fungují mnohdy ve zdravotnických zařízeních externí bezpečnostní služby,” komentuje smutnou pozici zdravotníků Jarek Pekara. Obecnými příčinami výskytu agrese ve zdravotnických zařízeních jsou zejména laické představy o poskytování urgentní péče, které se rozcházejí s realitou, nízká společenská vážnost zdravotníků, odmítání zodpovědnosti za vlastní zdraví, nárůst psychiatricky nemocných, a hlavně vysoká tolerance ke škodlivému užívání návykových látek, zejména alkoholu. Chyby se díky ne zcela profesionální komunikaci stávají i na straně zdravotníků. „Česká republika si cestu k řešení tohoto fenoménu zatím hledá. Klíčové je tento problém nepřehlížet a k jeho řešení přistupovat aktivně,“ uzavírá Jarek Pekara.

Agresoři v českých nemocnicích

  • 2005 – zdravotní sestře probodl útočník plíci loveckým nožem
  • 2011 – poranění hlavy, hrudníku a břicha způsobil kopanci zdravotní sestře agresor v nemocnici ve Frýdku Místku
  • 2012 – lékařka nemocnice Karlovy Vary byla pobodána kuchyňským nožem v ordinaci v Nové Roli na Karlovarsku
  • 2014 – v pražské Ústřední vojenské nemocnici zasahovali policisté se samopaly, když na pohotovosti střílel muž z revolveru
  • 2015 – příborovým nožem způsobila pacientka zdravotní sestře na dvě desítky pohmožděnin v nemocnic v Chrudimi
  • 2019 – 7 mrtvých a 2 zraněné si vyžádal útok agresora ve FN Ostrava
  • 2019 – střílelo se v pražské nemocnici na Vinohradech. hospitalizovaný muž tam postřelil dva pacienty, poté ho zpacifikovaly sestry
  • 2022 – dva muži vyhrožovali vrátné a napadli ochranku nemocnice v Třinci, padl jeden výstřel
  • 2023 – muž zdemoloval toalety v pelhřimovské nemocnici

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník