Aesculap TRJ® - TROJA - nový přírůstek kyčelní endoprotetiky
MUDr. Ondřej Rejda
15. Únor 2011
K 1. lednu 2011 jsme v České republice a na Slovensku zaregistrovali nový přírůstek do rodiny kyčelních dříků Aesculap, který nese název Troja, respektive TRJ® (Trochanter Retaining Joint Replacement). A jaké jsou první dojmy?
Jedná se o titanový necementovaný kyčelní dřík Zweymüllerova typu (dříky tohoto typu patří ve světě kyčelní endoprotetiky k velice spolehlivým, a to jak u primoimplantací, tak také u revizních a rerevizních operací), jehož důležitou vlastností je šetrnost vůči velkému trochanteru a přilehlým měkkým tkáním.
Dřík TRJ® má dvoukuželový tvar s otryskaným povrchem bez nástřiku pro optimální osteointegraci. Excentrická distální špička dříku TRJ® zjednodušuje minimálně invazivní zavedení do femuru, a zabraňuje tak možnosti varózního postavení dříku. Je možnost výběru dvou variant dříku - TRJ® standard s CCD úhlem 131° nebo TRJ® lateralizovaná s CCD úhlem 123° a dodatečným offsetem 6 mm. Štíhlý design krčku TRJ® s kónusem 12/14 nabízí optimalizovaný rozsah pohybů kloubu v kombinaci s hlavicí a jamkou Aesculap. Dřík TRJ® lze kombinovat s necementovanými a cementovanými acetabulárními systémy. Modulární systém jamek Plasmacup® vedle artikulace velké hlavice 36 mm keramika - keramika s komponentami Biolox® delta umožňuje také artikulaci keramika - polyetylen či kov - polyetylen.
Nově vyvinutý koncept rašplí TRJ® s modulárně oddělenou trochanterickou rašplí podporuje bezpečné opracování kosti šetrné ke svalům a k trochanteru. Ozubení hlavních rašplí TRJ® nepřichází do styku s masivem trochanteru a abduktory, které na něj nasedají. Tlak na měkké části nebo proti masivu trochanteru tak odpadá. Modulárně oddělené trochanterické rašple TRJ® se uplatňují teprve na závěr, aby se proximálně-laterální kostní ložisko pod trochanterem se zavedenou hlavní rašplí připravilo bezpečně a přesně.
Kombinace systému TRJ® s přístupovými nástroji Aesculap MIOS® (Minimally Invasive Orthopaedic Solutions) zaručuje šetrnou a precizní implantační techniku pro běžné a méně invazivní operační přístupy ke kyčelnímu kloubu.
Hlavní rašple se zavádějí lehce mediálně, tak aby ozubení rašple před laterálně-proximálním vybráním nezařezávalo do masivu trochanteru. Tento postup podporuje ideální křivku zavedení hlavních rašplí, kdy se poté rašple vystředí v distální části femorální dřeňové dutiny.
Závěrečná proximálně-laterální preparace femuru se provádí pomocí zavedené hlavní rašple, jež slouží jako vodič pro trochanterické dláto (obr. 1. a 2) a pro modulární trochanterickou rašpli (obr. 3).
V dnešní době kvapného vývoje a silné konkurence v ortopedickém světě je velice důležité udržet rychlý a pevný krok. A já doufám, že k tomu přispěje také nový dřík Aesculap TRJ®. Rád bych novému přírůstku popřál sílu trojského koně.