Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Zbrusu nové dialyzační středisko B. Braun Avitum se otevírá na pražské Bulovce. Čistit krev bude dialyzovaným pacientům ultračistá voda.

Ing. Lucie Kocourková

2. Červen 2015

Dialyzační střediska Aktuality B. Braun Aesculap Akademie

Společnost B. Braun Avitum otevírá v pondělí 15.6.2015 zbrusu nové dialyzační středisko s několika specializovanými ambulancemi v budově B. Braun Dialog na pražské Bulovce. Dialyzační středisko je vybaveno nejmodernějšími technologiemi, nadstandardními jednolůžkovými pokoji a také v Česku naprosto unikátním systémem úpravy vody pro dialýzu. "Startujeme projekt komplexní ambulantní péče o pacienty s onemocněním ledvin. Nejenže budeme pacienty dialyzovat, ale na stejném místě jim poskytneme před i po transplantační péči. K dispozici budou internisté nebo například ambulance zaměřená na péči o rány," říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel společnosti B. Braun Avitum.

K dispozici jsou lůžka pro akutní pacienty, pacienty s infekcí i nadstandardní jednolůžkové pokoje

Nové dialyzační středisko v budově B. Braun Dialog nahrazuje původní dialýzu B. Braun Avitum, která sídlila v prostorách Nemocnice Na Bulovce. K dispozici je nyní celkem prostor pro více než 100 pacientů. Dvě lůžka jsou v samostatných izolačních boxech pro případ dialýzy infekčních pacientů. Další dvě lůžka jsou uzpůsobena pro léčbu akutních pacientů, ať už s akutním selháním ledvin nebo pro chronické pacienty s akutními zdravotními obtížemi. Akutní lůžka jsou navíc vybavena monitorem pro sledování životních funkcí a lineárními dávkovači léků, které umožňují podávání léčiv během celé dialýzy. Středisko nabízí i čtyři nadstandardní lůžka, která jsou umístěna ve čtyřech oddělených pokojích s vlastní předsíňkou, šatnou, umyvadlem nebo televizí.

Unikátní systém čištění vody pro dialýzu s parní sterilizací

Naprostým unikátem nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě, je nová úpravna vody.

"Každý dialyzovaný pacient se za rok dostane do kontaktu s více než 20 000 litrů vody. Ta čistí jejich krev a nahrazuje funkci ledvin. Vzhledem k tak vysokému objemu, je kvalita vody zásadní. Nový systém Aquaboss vytváří tzv. ultračistou vodu, pro kterou platí tisícinásobně přísnější limit než pro standardní vodu pro dialýzu. Má veškeré rozvody z nerezových trubek a automaticky provádí pravidelnou horkou desinfekci celého okruhu, včetně přívodů k dialyzačním monitorům. Hlavně ale umožňuje provedení parní sterilizace pomocí páry zahřáté na 140 stupňů Celsia. Je to nejvyšší možný postup pro odstraňování mikroorganizmů z prostředí. Podobným způsobem se sterilizují např. operační nástroje,“ popisuje unikátní technologii vedoucí lékař střediska MUDr. Vladimír Vojanec.

Komplexní péče o pacienta s onemocněním ledvin na jednom místě

Dialyzační středisko B. Braun Avitum bude fungovat ve dvousměnném provozu v úterý, čtvrtek a sobotu, ve třísměnném provozu pak v pondělí, středu a pátek. O zhruba osmdesát dialyzovaných pacientů se bude starat stejný personál, jako v původních prostorách, tedy šest lékařů - nefrologů, patnáct sester a tři sanitáři.

Do Pavilonu B. Braun Dialog se z Nemocnice Na Bulovce zároveň stěhují i nefrologická ambulance pro pacienty s onemocněním ledvin se zhruba 2 000 pacienty, ambulance pro peritoneální (neboli domácí) dialýzu s bezmála desítkou pacientů a ambulance pro transplantované pacienty, která se naplno rozběhla loni a nyní se stará o devět pacientů.

“V době před transplantací je potřeba pacienta pečlivě vyšetřit. A to nejen z důvodu vlastního operačního zákroku, ale hlavně kvůli následné léčbě. Pokud pacient nemá žádné kontraindikace, odesíláme žádost o zařazení pacienta na čekací listinu. V oblasti transplantací velmi úzce spolupracujeme s klinikou Nefrologie v pražském IKEMu,“ popisuje průběh předtransplantační péče MUDr. Vladimír Vojanec. Po transplantaci se lékaři na ambulanci starají o průběžná vyšetření pacientů monitorující funkce nového orgánu a sledují hladiny a dávky léků. Součástí péče je také interní ambulance, která bude doplňovat péči o pacienty s nefrologickým onemocněním, a to nejenom v oblasti předoperačních vyšetření, ale také v oblasti léčby kardiovaskulárního systému nebo řešení problematiky správné výživy pacientů.

„V průběhu roku pak přibude urologická ambulance a ambulance zaměřená na péči o rány. Všechny tyto ambulance spolu úzce souvisí a pacienti tak na jednom místě dostanou komplexní péči," doplňuje šéf B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník