Hned první blok přednášek se tohoto tématu dotkl sděleními Bc. Niny Müllerové a MUDr. Marie Košuličové. Bc. Nina Müllerová, která je vedoucím oddělení nelékařských povolání a uznání kvalifikací na Ministerstvu zdravotnictví České republiky, ve své přednášce vyzdvihla význam vzdělávání sester a zejména vysvětlila, jak vzdělávání funguje nyní a kam by se mělo ubírat do budoucna. Její účast na kongresu byla velkým přínosem, protože mohla zodpovědět řadu dotazů, a zúčastněné sestry tak měly přímý kontakt s Ministerstvem zdravotnictví.
Ředitelka NCO NZO Brno (Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů) MUDr. Marie Košuličová připomněla historii vzdělávání sester a nastínila, jaké edukační programy probíhají v současnosti.
Odpolední blok přednášek byl organizován společností B. Braun Avitum a koncipován jako diskuzní fórum na téma ,,Co přinesl systém celoživotního vzdělávání v praxi?“. Byla zde zastoupena pracoviště státních nemocnic, privátních dialyzačních středisek a opět zde svá sdělení měli i zástupci Ministerstva zdravotnictví a NCO NZO Brno.
Toto složení způsobilo, že diskuze byla velmi zajímavá a hlavně přínosná pro všechny zúčastněné.
Poslední páteční blok byl zaměřen na přednášky, které se dotýkaly psychosociálních aspektů dialyzační léčby a náročnosti komunikace mezi sestrou a pacientem.
V sobotu nás úvodní sdělení seznámila s činností nefrologické sekce ČAS (Česká asociace sester) a s aktualitami z prezidia ČAS.
Zajímavá pak byla přednáška, která ukázala na náhradu funkce ledvin z pohledu sestry v intenzivní péči. Velmi důležitá sdělení se týkala sledování bolesti a stavu nutrice u dialyzovaných pacientů.
Kongres byl zakončen sděleními, která byla zaměřena na peritoneální dialýzu.
Letošní Multidisciplinární kongres přinesl kromě odborných sdělení i řadu informací ohledně systému vzdělávání sester a už teď můžeme být zvědaví, jakému tématu se bude věnovat příští rok.