Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Onkologie: Článek

Vytváříme globální koncept bezpečného podávání cytostatik

redakce Braunovin

30. říjen 2020

Cytostatika Bezpečnost personálu

Společnost B. Braun dlouhodobě prosazuje bezpečné podávání chemoterapie. Prvním úkolem, na který se soustředila, byla ochrana zdravotnického personálu. Tak vznikl Cyto-Set®, uzavřený systém pro bezpečnou přípravu a aplikaci cytotoxických léků, který chrání především zdravotní sestry. V České republice jej využívá již více než dvacet fakultních i okresních nemocnic. Vývoj však pokračuje stále dál. Kromě inteligentních pump Infusomat® Space a uzavřeného systému Cyto-Set® B. Braun uvedl také software Oncosafety® Remote Control, který zamezuje chybnému podání chemoterapie, a ochraňuje tak především pacienty. Naprostou novinkou ve vývoji je pak aplikace umožňující efektivní telemedicínu.

Stop medikačním pochybením

Je mnoho kritických oblastí, jež je nutné sledovat, aby byla terapie pro nemocného bezpečná. Především je to správné léčivo ve správné dávce a způsobu podání pro správného pacienta ve správný čas. U onkologických pacientů můžeme přidat i správné pořadí podávané medikace a náležitou rychlost infuze. Člověk je omylný a dělá chyby. Proto bylo podávání infuze svěřeno chytré infuzní pumpě Infusomat® Space. Na pumpu napojený software Oncosafety® Remote Control, jehož uvedení se v České republice právě chystá, pak dokáže navíc rozpoznat riziko medikačního pochybení, upozornit na ně, a zabránit tak chybnému podání. Vše je navíc pečlivě evidováno, takže zdravotník získá nejen jistotu, že vše probíhá dle plánu, ale také šikovného pomocníka, díky kterému mu odpadne práce s administrativou.

Telemedicína: Budoucnost je teď

Současná doba nám ukazuje, že změna zavedených postupů při léčbě bude nevyhnutelná. Ke zlepšení péče o pacienty a zvýšení bezpečnosti personálu budou zapotřebí nejen data pro důkladnou analýzu, která umíme získat díky inovativním technologiím, ale také nové formy komunikace. Propojení lékařů a pacientů pomocí aplikace, která dokáže pracovat s daty získanými během podávání léčby, se tak jeví jako správný krok směrem vpřed. „Její vývoj právě probíhá a je to další díl do skládačky jednotného a funkčního systému pro podávání cytostatik od B. Braun, jehož cílem je ochrana zdravotníků, zjednodušení jejich práce a posunutí hranic v péči o pacienty zase o kus dál,“ uzavírá MUDr. František Vojík, manažer divize Hospital Care B. Braun.

Sdílíme zkušenosti on-line

Konference a menší události poskytují neutrální prostor pro výměnu zkušeností mezi zdravotníky navzájem. Letošní rok však řadu věcí změnil. Aesculap Akademie proto uspořádala vůbec první webinář „Fórum bezpečného podávání cytostatik“, na kterém se mohli potkat lékaři a zdravotní sestry z celé České republiky, kteří denně pracují s uzavřeným systémem Cyto-Set®.

Prvního pilotního webináře se zúčastnili přednášející z řad stávajících uživatelů sytému Cyto-Set®, i přednášející z příbuzných oborů farmacie Příprava a podávání cytostatik pohledem legislativy, její současný stav a připravované změny byly tématem přednášky PharmDr. Šárky Kozákové, MBA, z Fakultní nemocnice Brno, která se této otázce dlouhodobě věnuje. Mgr. Petr Kabátník z B. Braun Medical, s. r. o., prezentoval prostřednictvím videopřenosu z Pavilonu B. Braun Dialog bezpečnostní systém Oncosafety® Remote Control, který zajišťuje bezpečné a správné podávání terapie správnému pacientovi. Proběhlo také sdílení praktických zkušeností, kterým se věnovala Karolína Straková z hematoonkologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na závěr proběhla moderovaná diskuse a k praktickým otázkám bylo použito Sli Do, jehož prostřednictvím mohli účastníci hlasovat a odpovídat elektronickou cestou, a dát nám tím podněty pro další setkání.

www.bezpecnostpersonalu.cz

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník