Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Vychází kniha Výživa dialyzovaných pacientů

20. Leden 2014

Vychází kniha Výživa dialyzovaných pacientů

Pacienti docházející na dialýzu mají nového pomocníka ve výživě. Právě vychází kniha Výživa dialyzovaných pacientů, jejíž autorkou je zdravotní sestra s patnáctiletou praxí na dialyzačním středisku.


Co nejméně vody, výrazně snížit příjem draslíku, který je obsažen ve většině druzích ovoce a zeleniny, vyvážit zvýšenou potřebu bílkovin s nutností omezit fosfor, který je zastoupen téměř ve všech potravinách. To jsou jen základní pravidla, která musí lidé s nefunkčními ledvinami dodržovat. Nově vydaná publikace od Petry Pokorové Výživa dialyzovaných pacientů přináší ucelený a optimistický pohled na potřeby pacientů s onemocněním ledvin.

Čtenáři zde najdou seznamy vhodných a nevhodných potravin, příklady konkrétních jídelníčků, ale
i zkušenosti pacientů, kteří otevřeně hovoří o tom, jak se s dialýzou naučili žít a užívat si. Autorka knihy je Petra Pokorová, zdravotní sestra a nutriční terapeutka působící v dialyzačním středisku B. Braun Avitum Černý Most. Knihu vydalo nakladatelství Forsapi za finanční podpory Skupiny B. Braun.

„Věřím, že má kniha pomůže mnoha pacientům a ukáže jim, že s nemocí život nekončí a i na dialýze mohou žít naplno a vychutnávat si dobré jídlo.  Ráda bych moc poděkovala našim pacientům, kteří byli ochotni se o své příběhy podělit, a pomohli mi tak dotvořit celkový koncept knihy. Zároveň děkuji Skupině B. Braun za její finanční i pracovní podporu, bez které by kniha nevyšla,“ říká Petra Pokorová, autorka knihy, která má v péči o dialyzované pacienty patnáctiletou praxi.

Vydavatelem a zároveň Odborným editorem knihy je šéf Oddělení Centra výživy v Thomayerově nemocnici. „Naše vydané portfolio doplňuje kniha, která je pojatá úplně jinak, než jsem si původně představoval. A jsem tomu rád, je čtivá, osobní a díky dlouholeté působnosti autorky v autentickém prostředí, je velmi upřímná. Myslím, že je to přesně to, co pacienti přivítají,“ hodnotí knihu Pavel Kohout, vedoucí Oddělení Centra výživy v Thomayerově nemocnici. 

„Jsem si jist, že tato kniha bude pro dialyzované pacienty nejen poučná, ale i velmi inspirativní. Na našich dialyzačních střediscích s pacienty pracujeme i po psychické stránce, snažíme se, aby si zachovali co nejvyšší kvalitu života a nevyčleňovali se ze společnosti. Příběhy pacientů v této knize dokládají, že to lze
a já doufám, že jejich optimistický pohled na život bude na všechny čtenáře působit doslova nakažlivě,“ říká Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Více o autorce

Petra Pokorová v současné době pracuje jako zdravotní sestra na dialyzačním středisku B. Braun Avitum Černý Most v Praze. Působí také v roli koordinátora týmu sester specializujících se na nutriční poradenství dialyzovaných pacientů v České a Slovenské republice. Knihu, která vyšla v dvoutisícovém nákladu, je možné zakoupit prostřednictvím běžné obchodní sítě nakladatelství Forsapi, či prostřednictvím e-shopu.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Hlavními důvody jsou možnost zvolit si den i čas, možnost realizace dialýzy doma, ale především celosvětová novinka v podobě malého přístroje speciálně vyvinutého pro domácí dialýzu.

22.09.2022
Nefrologie

Implantabilní podkožní porty Celsite® při správném používání významně zkvalitňují život onkologických pacientů. Umožňují bezpečné zajištění žilního přístupu pro opakované aplikace chemoterapie a dalších léčiv (například analgetik), které byly indikovány k aplikaci přímo do žilního systému.

28.01.2022
Nefrologie

Společnost B. Braun patří k předním světovým poskytovatelům dialyzační péče a výrobcům technologií a spotřebního materiálu pro dialýzu. Dlouhodobě usiluje o maximální bezpečnost a komfort pacientů i personálu a v dubnu uvedla na trh harmonizované portfolio kyselých koncentrátů pro bikarbonátovou hemodialýzu.

22.07.2021
Nefrologie