Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Ve Znojmě operovali před televizní kamerou

26. Září 2014

Ve Znojmě operovali před televizní kamerou

Na začátku září proběhla ve znojemské nemocnici za účasti médií operace kolenního kloubu, kterou řídil primář Ortopedicko-traumatologického oddělení, prof. MUDr. Radek Hart, Ph.D., FRCS. Reportáž z operace měli diváci možnost shlédnout také ve večerních zprávách na FTV Prima.

S navigačním systémem je nižší procento komplikací, pacienti mají menší krevní ztráty, operace je přesnější a klinické výsledky tím pádem o něco lepší. Nyní navíc máme na navigaci nainstalovaný nový modul dynamické analýzy, který umožňuje při operaci TEP kolena hodnocení stavu kloubu ve všech třech rovinách současně.

 

Celá reportáž byla zaměřena na představení unikátního navigačního systému OrthoPilot, s jehož pomocí operatéři ve znojemské nemocnici budou moci provádět každý rok na sto padesát operací. Počítačový navigační systém OrthoPilot je celosvětově nejrozšířenějším zařízením pro přesnou implantaci umělých kloubů. Prof. Radek Hart k tomu říká: "S navigačním systémem je nižší procento komplikací, pacienti mají menší krevní ztráty, operace je přesnější a klinické výsledky tím pádem o něco lepší. Nyní navíc máme na navigaci nainstalovaný nový modul dynamické analýzy, který umožňuje při operaci TEP kolena hodnocení stavu kloubu ve všech třech rovinách současně.“

Vylepšený navigační systém dokáže využít přesné informace o tom, jak funguje zdravý kloub a pomáhá operatérovi při správném polohování komponent implantátu a při nastavení stability kloubu, přičemž přihlíží k individualitě každého pacienta. Vyšší přesnost umístění s sebou přináší vyšší životnost a funkčnost umělého kloubu. Tento modul dynamické analýzy byl speciálně vyvinut IT laboratoří v Grenoblu a modifikován právě pro výzkum profesora Harta. V současné době tímto unikátním systémem v České republice disponuje pouze Nemocnice Znojmo.

 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Problematika infekcí v operační ráně (SSI-surgical site infection) je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Z odborných studií je prokázáno, že výskyt SSI tvoří 38%1 všech infekcí v nemocničním prostředí a rozvine se až u 5 % podstupujících chirurgický zákrok.2 Tvoří tak jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).3

23.11.2021
Chirurgické obory

Nahlížet na problematiku komplexně je podstatou úspěchu téměř ve všech medicínských odvětvích. Nejinak je tomu i v oblasti hojení ran. Tento chirurgický obor občas nebývá mezi zdravotníky populární, protože nepřináší rychlé a extrémně okázalé výsledky. Jedná se o zaměření, které vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti nejen ze strany pacienta, ale zejména ze strany zdravotnického personálu.

14.10.2021
Chirurgické obory

Vstřebatelné pletené chirurgické šicí vlákno potažené chlorhexidinem diacetátem (CHD) je novinka v naší řadě šicích materiálů Novosyn. Využívají ho už například zdravotníci na ortopedickém oddělení Nemocnice Šumperk v rámci nového konceptu péče. Podle tamního primáře MUDr. Jána Debreho vlákno potažené CHD svou účinností pokrývá spektrum nejčastějších laboratorně diagnostikovaných infekčních agens v ortopedii, a výrazně tak snižuje riziko infekcí.

18.06.2021
Chirurgické obory