Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

V rámci Světového dne ledvin se v Teplicích představilo nové a modernější dialyzační středisko

13. Březen 2019

V rámci Světového dne ledvin se v Teplicích představilo nové a modernější dialyzační středisko

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

V září rychle do nového, modernějšího a většího

Od listopadu roku 2018 se začalo postupně stavět nové klimatizované dialyzační středisko s vyšší kapacitou lůžek, s nejmodernějšími přístroji, poskytující maximální pohodlí a kvalitní odbornou péčí. „Kapacita střediska se zvýší na třicet lůžek a tím se opět zvýší komfort pro pacienty. Z hlediska dostupnosti je jistě pozitivní i to, že areál bude mít své vlastní parkoviště. Navíc se nachází přímo vedle zastávky MHD. To všechno jsou bezesporu pro pacienty i personál bonusy,“ komentuje výhody nové budovy vedoucí lékař teplické dialýzy MUDr. Petr Hartl. Středisko bude osazeno jak nejmodernějšími dialyzačními přístroji, tak špičkovými doplňkovými technologiemi. Podle předběžných odhadů by se mělo od září 2019 začít průběžně uvádět do provozu.

 

 

Plně komfortní pro pacienty i personál

Nejdůležitější je úpravna tzv. ultračisté vody poslední generace s horkou dezinfekcí a inteligentní systém přípravy dialyzačních roztoků. „Pacienti i personál pravděpodobně nejvíc uvítají plně klimatizované prostory, které všem především v teplých jarních a letních měsících zpříjemní pobyt v budově,“ doplňuje MUDr. Hartl. Budova byla navržena s ohledem na maximální úspory energií. V těsné blízkosti objektu bude na travnatých plochách umístěno venkovní fitness vhodné i pro seniory. Ve středisku se budou léčit ti pacienti, kteří nyní podstupují dialýzu v Duchcově a v Litoměřicích. 

 

Deset procent pacientů z Teplic je na čekací listině

Délka života u lidí s transplantovanou ledvinou je dvojnásobně delší a u osob ve věkové kategorii 35‒49 let až trojnásobně delší, a proto by měla být transplantace u pacientů, kteří ji jsou schopni podstoupit, první volbou. „V Teplicích máme na čekací listině dlouhodobě zařazeno kolem deseti procent pacientů. Pohybujeme se kolem celorepublikového průměru, což je vzhledem k vysoké transplantační aktivitě v našem regionu velmi dobrý výsledek,“ vysvětluje MUDr. Petr Hartl. V loňském roce byla transplantace provedena u šesti pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích. 

Pro transplantaci je vhodných 10‒12 % dialyzovaných pacientů a každoročně toto číslo narůstá. „Přístup k transplantacím se liší podle regionů a my chceme tyto rozdíly vyrovnat. Zároveň velkou výzvou je zabezpečení péče pro úspěšně odtransplantované pacienty po celé republice. Využíváme nástroje telemedicíny, máme propojené databáze transplantovaných pacientů a zavedli jsme koordinátorky posttransplantační péče,“ řekl na toto téma prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).   

 

Celé znění tiskové zprávy naleznete zde.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Průměrně: 5 (1 hlas)

Čtěte také

Po prekonaní COVID-u je až 3x väčšie riziko, že ľuďom trvalo zlyhajú obličky a skončia na dialýze. 

17.03.2022

Po prodělání COVIDu je až 3x větší riziko, že lidem trvale selžou ledviny a skončí na dialýze. Vyplývá to ze studie prezentované v Journal of the American Society of Nephrology.

10.03.2022

Podle odhadů České nefrologické společnosti může dialyzační ošetření v Česku potřebovat 300–400 uprchlíků z Ukrajiny.

19.03.2022