Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

V Bohumíně se otevírá nová dialýza a nefrologická ambulance

29. Červenec 2015

V Bohumíně se otevírá nová dialýza a nefrologická ambulance

dialyzační ošetření (ilustrační foto)

Nové prostory nabízí 12 dialyzačních lůžek vybavených v nejvyšším standardu, možnost vysokoobjemové hemodiafiltrace, peritoneální (domácí) dialýzu a také nefrologickou ambulanci. Do stavebních prací na kompletní rekonstrukci prostor investovala společnost B. Braun Avitum 25 milionů korun, zdravotnické technologie si vyžádaly dalších 10 milionů.

Společnost B. Braun Avitum dokončila v areálu Bohumínské městské nemocnice výstavbu nového moderního dialyzačního střediska a nefrologické ambulance. Nová dialýza zásadním způsobem přiblíží odbornou péči pacientům doposud dojíždějících do Opavy, Karviné, Vítkovic nebo i jiných částí Ostravy.

 

Stárnutí pacientů a spolupráce s Bohumínskou městskou nemocnicí

Přestavba tří pater administrativní budovy, která se v posledních letech nevyužívala, probíhala od letošního ledna. "Dialýza je připravena k otevření. Hlavní důvod této investice je rozšíření zdravotní péče v tomto regionu. Pacientům ušetříme mnoho času snížením dojezdové vzdálenosti a odborně chceme rozvíjet především vztah s Bohumínskou městskou nemocnicí v oblasti gerontologie, jejíž mimořádně kvalitní péče v této oblasti je v regionu vyhlášená," vysvětluje ředitel B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. Bohumínská nemocnice intenzivně rozvíjí své Centrum následné péče a společně s B. Braun Avitum chce jít naproti obecnému trendu stárnutí populace i pacientů. "Chceme maximálně využít oboustranných synergických medicínských efektů a dlouhodobě spolupracovat. Budeme se soustředit především na spolupráci mezi dialýzou a Centrem následné péče, Interním a Chirurgickým oddělením, laboratoří a RTG oddělením. Každopádně se na společné zvyšování komfortu pro naše pacienty těšíme," říká ředitel a předseda představenstva Bohumínské městské nemocnice MUDr. Vojtěch Balcárek. Podle odhadů Českého statistického úřadu se během budoucích 35 let zdvojnásobí počet seniorů ve věku nad 65 let. I díky tomuto trendu počet dialyzovaných pacientů v Moravskoslezském kraji dlouhodobě roste. Nejrychleji se bude podle ČSÚ zvyšovat počet osob nad 85 let, který do roku 2051 vzroste až 4x. "Přestože selhání ledvin je závažné onemocnění většinou spojené s řadou dalších komplikací, průměrný věk dialyzovaných pacientů stále narůstá a v současné době dosahuje v naší síti dialyzačních středisek 68 let. V tomto ohledu se kvalitou poskytované péče, která má jednoznačný vliv na délku a kvalitu života, řadíme k západoevropskému standardu," doplňuje statistiky ředitel B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.

 

Vyšší komfort pro dialyzované pacienty

Třípodlažní budova, ve které je nová dialýza s ambulancí umístěna, stojí v zadní části areálu nemocnice. V přízemí je zbrusu nová nefrologická ambulance, v prvním patře zázemí pro zdravotníky a administrativu, ve druhém patře pak nový dialyzační sál. "Sál má kapacitu 12 lůžek. Zatím máme 5 dialyzovaných pacientů, takže v první fázi budeme pracovat na jednosměnný provoz pondělí, středa, pátek. Jakmile nám počet pacientů překročí 12 osob, rozjedeme provoz dvousměnný," říká vedoucí lékař bohumínské dialýzy MUDr. Robert Rakowski. Nefrologická ambulance se stane v pořadí další specializovanou ambulancí v Bohumínské nemocnici a vhodně doplní stávající skladbu. "Pro mě to je obrovská výhoda. Jsem z Bohumína a doteď jsem jezdila na dialýzu do Vítkovic. Někdy jsem strávila v sanitce svozem a rozvozem ostatních pacientů i hodinu. Teď to mám 10 minut pěšky a doslova pár sekund autem. Takže ušetřím spousty času už jen tím, že nebudu muset čekat oblečená na sanitku, ale seberu se a věřím, že to zvládnu a dojdu na dialýzu sama pěšky," říká jedna z prvních pacientek nové dialýzy pětašedesátiletá Vratislava Padělková, která už dialýzu podstupuje 3x týdně rok a půl.

 

Další odkazy:

Dialyzační střediska B. Braun Avitum
Nefrologické ambulance B. Braun Avitum

 

 

 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Cílem aliance je aktivně podporovat rozvoj digitalizace zdravotnictví a sociálních služeb v České republice. „Naší hlavní ambicí z pohledu poskytovatele zdravotní péče je rozvoj konceptu Digitální pacient. Chceme se podílet na zlepšení dostupnosti zdravotní péče pro pacienty ze všech regionů i mikroregionů a zvýšit edukační možnosti pacientů tak, aby měli přístup k nejnovějším a pravdivým informacím o možnostech léčby,“ říká MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

09.12.2021
Skupina B. Braun

Skupina B. Braun CZ/SK navázala v Česku a na Slovensku strategickou spolupráci s jedním z celosvětových lídrů v oblasti mimotělního očišťování krve společností Jafron Biomedical Co., Ltd a stává se tak distributorem portfolia hemoperfuzních kapslí nové generace Jafron.

22.07.2021
Skupina B. Braun

Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

17.03.2021
Skupina B. Braun