Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

V Bohumíně se otevírá nová dialýza a nefrologická ambulance

redakce Braunovin

29. Červenec 2015

Aktuality B. Braun

Nové prostory nabízí 12 dialyzačních lůžek vybavených v nejvyšším standardu, možnost vysokoobjemové hemodiafiltrace, peritoneální (domácí) dialýzu a také nefrologickou ambulanci. Do stavebních prací na kompletní rekonstrukci prostor investovala společnost B. Braun Avitum 25 milionů korun, zdravotnické technologie si vyžádaly dalších 10 milionů.

Společnost B. Braun Avitum dokončila v areálu Bohumínské městské nemocnice výstavbu nového moderního dialyzačního střediska a nefrologické ambulance. Nová dialýza zásadním způsobem přiblíží odbornou péči pacientům doposud dojíždějících do Opavy, Karviné, Vítkovic nebo i jiných částí Ostravy.

Stárnutí pacientů a spolupráce s Bohumínskou městskou nemocnicí

Přestavba tří pater administrativní budovy, která se v posledních letech nevyužívala, probíhala od letošního ledna. "Dialýza je připravena k otevření. Hlavní důvod této investice je rozšíření zdravotní péče v tomto regionu. Pacientům ušetříme mnoho času snížením dojezdové vzdálenosti a odborně chceme rozvíjet především vztah s Bohumínskou městskou nemocnicí v oblasti gerontologie, jejíž mimořádně kvalitní péče v této oblasti je v regionu vyhlášená," vysvětluje ředitel B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. Bohumínská nemocnice intenzivně rozvíjí své Centrum následné péče a společně s B. Braun Avitum chce jít naproti obecnému trendu stárnutí populace i pacientů. "Chceme maximálně využít oboustranných synergických medicínských efektů a dlouhodobě spolupracovat. Budeme se soustředit především na spolupráci mezi dialýzou a Centrem následné péče, Interním a Chirurgickým oddělením, laboratoří a RTG oddělením. Každopádně se na společné zvyšování komfortu pro naše pacienty těšíme," říká ředitel a předseda představenstva Bohumínské městské nemocnice MUDr. Vojtěch Balcárek. Podle odhadů Českého statistického úřadu se během budoucích 35 let zdvojnásobí počet seniorů ve věku nad 65 let. I díky tomuto trendu počet dialyzovaných pacientů v Moravskoslezském kraji dlouhodobě roste. Nejrychleji se bude podle ČSÚ zvyšovat počet osob nad 85 let, který do roku 2051 vzroste až 4x. "Přestože selhání ledvin je závažné onemocnění většinou spojené s řadou dalších komplikací, průměrný věk dialyzovaných pacientů stále narůstá a v současné době dosahuje v naší síti dialyzačních středisek 68 let. V tomto ohledu se kvalitou poskytované péče, která má jednoznačný vliv na délku a kvalitu života, řadíme k západoevropskému standardu," doplňuje statistiky ředitel B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.

Vyšší komfort pro dialyzované pacienty

Třípodlažní budova, ve které je nová dialýza s ambulancí umístěna, stojí v zadní části areálu nemocnice. V přízemí je zbrusu nová nefrologická ambulance, v prvním patře zázemí pro zdravotníky a administrativu, ve druhém patře pak nový dialyzační sál. "Sál má kapacitu 12 lůžek. Zatím máme 5 dialyzovaných pacientů, takže v první fázi budeme pracovat na jednosměnný provoz pondělí, středa, pátek. Jakmile nám počet pacientů překročí 12 osob, rozjedeme provoz dvousměnný," říká vedoucí lékař bohumínské dialýzy MUDr. Robert Rakowski. Nefrologická ambulance se stane v pořadí další specializovanou ambulancí v Bohumínské nemocnici a vhodně doplní stávající skladbu. "Pro mě to je obrovská výhoda. Jsem z Bohumína a doteď jsem jezdila na dialýzu do Vítkovic. Někdy jsem strávila v sanitce svozem a rozvozem ostatních pacientů i hodinu. Teď to mám 10 minut pěšky a doslova pár sekund autem. Takže ušetřím spousty času už jen tím, že nebudu muset čekat oblečená na sanitku, ale seberu se a věřím, že to zvládnu a dojdu na dialýzu sama pěšky," říká jedna z prvních pacientek nové dialýzy pětašedesátiletá Vratislava Padělková, která už dialýzu podstupuje 3x týdně rok a půl.

Další odkazy:

Dialyzační střediska B. Braun Avitum
Nefrologické ambulance B. Braun Avitum

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník