Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Článek

Třetina lidí se po Světovém dni ledvin k lékaři vrátí

Ing. Lucie Kocourková

21. březen 2023

Světový den ledvin

Na Světový den ledvin ve čtvrtek 9. března 2023 přišlo do nefrologických pracovišť B. Braun Avitum na preventivní vyšetření ledvin přes 1500 lidí. „Třetina z nich měla nález v moči, ve vzorku krve nebo jim zdravotníci naměřili rizikové hodnoty krevního tlaku. Tyto pacienty jsme odeslali k dalšímu podrobnějšímu vyšetření. Je to historicky největší záchyt rizikových pacientů, co jsme kdy na Světový den ledvin měli,“ říká hlavní nefrolog sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Vladimír Vojanec.

Každoročně je druhý čtvrtek v březnu věnován Světovému dni ledvin. Dialyzační střediska a nefrologicé ambulance B. Braun Avitum v tento den otevírají dveře široké veřejnosti. Bezplatně a bez objednání komukoli provedou preventivní vyšetření ledvin. „Světový den ledvin má za hlavní cíl připomínat důležitost preventivních vyšetření, která mohou zabránit vzniku závažných zdravotních komplikací. Jsme rádi, že lidé přišli,“ říká primář dialyzačního střediska na pražské Bulovce Vladimír Vojanec. Největší zájem o prevenci byl v Praze, Plzni a také v Uherském Brodě. Na Slovensku pak vévodila Myjava „Naši lékaři nejčastěji doporučovali podrobnější nefrologické vyšetření, návštěvu diabetologa, kardiologa a občas také urologa,“ vyjmenovává MUDr. Martin Kuncek, ředitel dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. Na historicky největším záchytu rizikových pacientů se do značné míry mohou podle odborníků podílet dva covidové roky 2020 a 2021, kdy lidé poměrně masivně na prevenci nechodili.

Ledvinová kalkulačka 

Lidé mohou v průběhu celého roku využívat také online nástroj Ledvinová kalkulačka. Ta ukáže, zda člověk patří do rizikové skupiny lidí, kteří by měli jít na preventivní vyšetření okamžitě. „Nejdůležitější je pravidelná prevence. Jednou za dva roky u svého praktického lékaře, který nejlépe zná anamnézu daného člověka. Od určitého věku je nezbytné docházet na specializovaná preventivní vyšetření, na která opět posílá praktický lékař,“ zdůrazňuje Vladimír Vojanec. Jen za poslední měsíc ledvinovou kalkulačku vyplnilo přes šest tisíc lidí.

Letošní ročník podpořil nejsilnější muž světa 

Jiří Tkadlčík (33) je vrcholový sportovec, český strongman, čtyřnásobný vítěz závodu Arnold Classic, mistr Evropy a mistr světa ve střední váze z roku 2018 a je to také diabetik, který musí pravidelně kontrolovat také svoje ledviny. „O ledvinách a cukrovce toho vím víc, než bych si přál. Vzhledem k našim rodinným diagnózám jsem v otázkách zdraví a prevence velmi důsledný a nekompromisní. Onemocnění ledvin ve spojení s cukrovkou není legrace. Ani jedno nebolí. Dost často jde ale ruku v ruce a jediné, co je můžete udělat, je prevence,“ vyzývá letošní ambasador Světového dne ledvin Jiří Tkadlčík, který sám preventivní vyšetření ledvin podstoupil na dialyzačním středisku B. Braun Avitum na Bulovce.

Letošní ročník Světového dne ledvin poukazoval právě na rizikový faktor cukrovky a možného onemocnění ledvin v budoucnu. „Moc děkuji všem kolegům a spolupracujícím lékařům napříč odbornostmi i regiony, že se do Světového dne ledvin zapojili. Věřím, že jsme společně přispěli k větší osvětě a vyzvali tak více lidí k tomu, aby vzali odpovědnost za své zdraví do svých rukou,“ uzavírá Martin Kuncek. Další ročník Světového dne ledvin vychází na 13. března 2024.
 

Den prevence onemocnění ledvin 2023 v obrazech

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník