Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Transplantace ledvin - naděje pro mnoho lidí. Dárců je však málo.

2. Březen 2012

Transplantace ledvin - naděje pro mnoho lidí. Dárců je však málo.

Ústí nad Orlicí, 1. března 2012: Jedna ledvina bez problémů zvládne pročistit lidský organismus a navíc darováním druhé ledviny můžete zachránit lidský život.

„Nezanedbatelná část našich pacientů se k nám dostává tzv. „z ulice“. Jsou to lidé, kteří ještě donedávna netušili, že by mohli mít onemocnění ledvin a nyní jsou pro nezvratné selhání jejich funkce zařazeni v pravidelném dialyzačním léčení. Jejich jedinou možností „uzdravení“ je pak transplantace ledvin. V dnešní době jde již o standardní chirurgický výkon, avšak problém je v nedostatku vhodných dárců,“ upozorňuje MUDr. Petr Gorun z dialyzačního střediska v Ústí nad Orlicí.


Nedostatek dárců? Řešení existuje!

Z dat České nefrologické společnosti vyplývá, že v roce 2010 se u nás léčilo na hemodialýze a peritoneální dialýze 6318 pacientů. V témže roce 1257 dialyzovaných pacientů zemřelo a na dialyzačních lůžkách je nahradilo 1923 nových pacientů. Celkem 364 pacientů podstoupilo úspěšnou transplantaci ledvin a začalo žít nový život. A právě transplantace je to jediné skutečné řešení zdravotního stavu dialyzovaných pacientů. V České republice je na transplantační čekací listině (WL) evidováno přes 600 pacientů, tedy přibližně 10% všech dialyzovaných pacientů, ale pouze každá desátá transplantovaná ledvina pochází od žijícího dárce. Poměr mezi žijícími a mrtvými dárci by ale měl být ideálně dvakrát až třikrát vyšší, než je nyní. Například ve Spojených státech pochází až 40% transplantovaných ledvin od žijících dárců a v Holandsku je to dokonce 50%.


„Dárcovství orgánů u nás není zdaleka tak rozvinuté, jako je tomu např. v USA nebo v západoevropských zemích. Přitom transplantace orgánů, v tomto případě ledvin, od žijících dárců má zásadní vliv na délku
a kvalitu života transplantovaného pacienta a je pro něho samozřejmě vhodnější alternativou,“ prozrazuje výhody transplantací od žijících dárců MUDr. Petr Gorun.  Najít vhodného dárce není snadné. „Nejvhodnějšími dárci jsou členové rodiny - pokrevně příbuzní, ale mohou to být i emočně spřízněné osoby - životní partneři, přátelé a kamarádi. Ten, kdo se ledvinu rozhodne darovat, se nemusí bát, že by mu jedna nestačila. Jedna ledvina bez problémů zvládne pročistit lidský organismus a navíc darováním druhé ledviny můžete zachránit lidský život.“ doplňuje Gorun.  


Díky kamarádovi žije dál

Jedním z těch, kdo měl to štěstí a měl ve svém okolí vhodného dárce ochotného pomoci, byl Václav Felgr. Tomu se v roce 2002 rozhodl darovat svou ledvinu jeho kamarád Zdeněk Polák. „Věděl jsem, že dialýza není řešení, i když jsem ji velmi dobře snášel,“ říká pan Felgr a dodává: „Příbuzenské dárcovství nebylo možné a o to více jsem byl překvapen, když přišel pan doktor Gorun a povídá mi - máme pro vás vhodného dárce! Aniž bych cokoliv tušil, kamarád Zdeněk podstoupil všechna náročná vyšetření, která ukázala, že by to šlo. Po transplantaci jsem se vrátil do normálního plnohodnotného života a se Zdeňkem opět běžně sportujeme na kolech, jezdíme na lodi a často si nenecháme ujít kulinářské speciality v našem okolí. S ubíhajícím časem si čím dál tím více uvědomuji, jaké jsem měl štěstí“.


Dialyzační středisko v Ústí nad Orlicí nabízí kvalitní péči

Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Ústí nad Orlicí loni oslavilo 15 let svojí existence a k dnešnímu dni má přes 115 000 ošetření pacientů se selháním ledvin. Je součástí sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum napříč celou Českou republikou a v roce 2004 prošlo středisko rozsáhlou rekonstrukcí za více než 12 milionů korun. Vzniklo tak odborné a moderní pracoviště poskytující komplexní dialyzační péči. Je spádovým DS pro pacienty z oblasti Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Letohrad, Žamberk, Choceň, Vysoké Mýto, Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Králíky a Červená Voda. Všichni pacienti zde mohou využívat léčebné metody hemodialýzy, hemodiafiltrace či peritoneální dialýzy a pokud to jejich zdravotní stav dovoluje a chtějí, jsou připravováni ve spolupráci s transplantačním centrem k transplantaci ledvin. 

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Společnost B. Braun patří k předním světovým poskytovatelům dialyzační péče a výrobcům technologií a spotřebního materiálu pro dialýzu. Dlouhodobě usiluje o maximální bezpečnost a komfort pacientů i personálu a v dubnu uvedla na trh harmonizované portfolio kyselých koncentrátů pro bikarbonátovou hemodialýzu.

22.07.2021
Nefrologie

Začátkem prosince roku 2020 se uskutečnil z jara odložený 38. kongres České nefrologické společnosti, jehož účastníci mohli ve virtuálním prostoru získat nejnovější poznatky z vědeckých výzkumů a vyměnit si zkušenosti z klinické praxe.

10.03.2021
Nefrologie

Ačkoliv počet transplantovaných ledvin v roce 2020 klesl v ČR kvůli pandemii koronaviru zhruba o 10 %, Dialyzační středisko B. Braun Avitum v Teplicích hlásí mimořádná čísla. Loni se podařilo v Teplicích připravit a v IKEM následně transplantovat 8 pacientů. „Musím poděkovat jak odvážným pacientům, tak důslednému personálu, že se nenechali Covidem zastavit. Je to nadprůměrný výsledek, který v první řadě zvedá kvalitu života našich pacientů,“ komentuje počet transplantací MUDr. František Švára, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích.

09.03.2021
Nefrologie