Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Světový den ledvin v Roudnici nad Labem

Ing. Lucie Kocourková

9. Březen 2015

Světový den ledvin Aktuality B. Braun Dialyzační střediska

Mottem letošního Světového dne ledvin je "Zdravé ledviny pro všechny" a jeho pomyslným nástrojem je sklenice vody. Vypijte ve čtvrtek 12.3.2015 sklenici vody na zdraví nejen Vašich ledvin a přijďte na preventivní vyšetření zdarma a bez objednání do některých z otevřených dialyzačních středisek i vy. Adresy středisek z celé republiky jsou na www.svetovydenledvin.cz.

 

Světový den ledvin poprvé také v Roudnici na Labem, vyšetřit se nechá i Michal Horáček

Nové dialyzační středisko s nefrologickou ambulancí B. Braun Avitum v Roudnici nad Labem se otevře v rámci Světového dne ledvin široké veřejnosti úplně poprvé a navíc s podporou "roudničáka" skladatele a textaře Michala Horáčka. „Chodím na pravidelné screeningy, jejichž součástí je i prohlídka ledvin. Ale nechám se vyšetřit i pod Řípem, expertní péče není nikdy dost a jak vím, včasná signalizace případných problémů už zachránila mnoho lidí před skutečnými obtížemi“, řekl ještě před vyšetřením Michal Horáček.

 

Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. Nejdříve se zjistí základní tělesné parametry (věk, výška, hmotnost), změří se krevní tlak a rozeberou základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice nebo třeba cukrovka. "Následně lidem odebíráme kapičku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření to ve většině případů stačí. Velkou část onemocnění, i když bohužel ne všechna, lze tímto způsobem zachytit,“ uvádí k vyšetření MUDr. Hana Novotná, vedoucí lékařka dialyzačního střediska v Roudnici nad Labem.

 

Všechna dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum budou otevřena na Světový den ledvin ve čtvrtek 12. března od 8 do 15 hodin. V Ústeckém kraji se jedná o střediska v Roudnici nad Labem, Litoměřicích, Teplicích a Duchcově.

 

Dialýza v Roudnici nad Labem funguje devět měsíců

Dialyzační středisko a nefrologická ambulance v Roudnici nad Labem fungují od 16. června 2014. V tuto chvíli má bezmála 30 pacientů. "Hlavním důvodem pro otevření nového střediska byla dojezdová vzdálenost. Lidé z Roudnice, Štětí a přilehlých obcí museli do té doby jezdit na dialýzu až do Litoměřic. Současný stav je pro ně mnohem komfortnější," vysvětluje MUDr. Martin Kuncek, ředitel společnosti B. Braun Avitum.

Necelá polovina současných pacientů přešla z litoměřické dialýzy, další pacienti jsou z Roudnice nad Labem a okolí. "Jsme malá moderní dialýza s přátelskou atmosférou v rodinné Podřipské nemocnici," popisuje s úsměvem "svou" dialýzu hlavní lékařka MUDr. Hana Novotná. Roudnická dialýza je vybavená tím nejmodernějším přístrojovým parkem a poskytuje nejmodernější péči, včetně vysokoobjemové hemodiafiltrace. Nyní dialýza funguje ve dvou směnách v režimu pondělí, středa, pátek. „Od poloviny března se chystáme přejít na plný provoz v režimu pondělí - sobota. Úplnou novinkou je navázání spolupráce s nedalekými lázněmi Mšené v podobě lázeňského programu pro dialyzované pacienty. Umožňujeme tak podstoupit lázeňskou péči i lidem, kteří by se do lázní kvůli potřebě dialýzy v místě bydliště nedostali," doplňuje nejčerstvější zprávy ze střediska Hana Novotná.

 

Ledvinová kalkulačka

Pro všechny zájemce, kteří mají zájem zjistit alespoň orientačně stav svých ledvin, je k dispozici online "Ledvinová kalkulačka", která dle rizikových faktorů spočítá riziko onemocnění ledvin.
Více na www.ledvinova-kalkulacka.cz

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník