Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin v Roudnici nad Labem

9. Březen 2015

Světový den ledvin v Roudnici nad Labem

Mottem letošního Světového dne ledvin je "Zdravé ledviny pro všechny" a jeho pomyslným nástrojem je sklenice vody. Vypijte ve čtvrtek 12.3.2015 sklenici vody na zdraví nejen Vašich ledvin a přijďte na preventivní vyšetření zdarma a bez objednání do některých z otevřených dialyzačních středisek i vy. Adresy středisek z celé republiky jsou na www.svetovydenledvin.cz.

 

Světový den ledvin poprvé také v Roudnici na Labem, vyšetřit se nechá i Michal Horáček

Nové dialyzační středisko s nefrologickou ambulancí B. Braun Avitum v Roudnici nad Labem se otevře v rámci Světového dne ledvin široké veřejnosti úplně poprvé a navíc s podporou "roudničáka" skladatele a textaře Michala Horáčka. „Chodím na pravidelné screeningy, jejichž součástí je i prohlídka ledvin. Ale nechám se vyšetřit i pod Řípem, expertní péče není nikdy dost a jak vím, včasná signalizace případných problémů už zachránila mnoho lidí před skutečnými obtížemi“, řekl ještě před vyšetřením Michal Horáček.

 

Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. Nejdříve se zjistí základní tělesné parametry (věk, výška, hmotnost), změří se krevní tlak a rozeberou základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice nebo třeba cukrovka. "Následně lidem odebíráme kapičku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření to ve většině případů stačí. Velkou část onemocnění, i když bohužel ne všechna, lze tímto způsobem zachytit,“ uvádí k vyšetření MUDr. Hana Novotná, vedoucí lékařka dialyzačního střediska v Roudnici nad Labem.

 

Všechna dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum budou otevřena na Světový den ledvin ve čtvrtek 12. března od 8 do 15 hodin. V Ústeckém kraji se jedná o střediska v Roudnici nad Labem, Litoměřicích, Teplicích a Duchcově.

 

Dialýza v Roudnici nad Labem funguje devět měsíců

Dialyzační středisko a nefrologická ambulance v Roudnici nad Labem fungují od 16. června 2014. V tuto chvíli má bezmála 30 pacientů. "Hlavním důvodem pro otevření nového střediska byla dojezdová vzdálenost. Lidé z Roudnice, Štětí a přilehlých obcí museli do té doby jezdit na dialýzu až do Litoměřic. Současný stav je pro ně mnohem komfortnější," vysvětluje MUDr. Martin Kuncek, ředitel společnosti B. Braun Avitum.

Necelá polovina současných pacientů přešla z litoměřické dialýzy, další pacienti jsou z Roudnice nad Labem a okolí. "Jsme malá moderní dialýza s přátelskou atmosférou v rodinné Podřipské nemocnici," popisuje s úsměvem "svou" dialýzu hlavní lékařka MUDr. Hana Novotná. Roudnická dialýza je vybavená tím nejmodernějším přístrojovým parkem a poskytuje nejmodernější péči, včetně vysokoobjemové hemodiafiltrace. Nyní dialýza funguje ve dvou směnách v režimu pondělí, středa, pátek. „Od poloviny března se chystáme přejít na plný provoz v režimu pondělí - sobota. Úplnou novinkou je navázání spolupráce s nedalekými lázněmi Mšené v podobě lázeňského programu pro dialyzované pacienty. Umožňujeme tak podstoupit lázeňskou péči i lidem, kteří by se do lázní kvůli potřebě dialýzy v místě bydliště nedostali," doplňuje nejčerstvější zprávy ze střediska Hana Novotná.

 

Ledvinová kalkulačka

Pro všechny zájemce, kteří mají zájem zjistit alespoň orientačně stav svých ledvin, je k dispozici online "Ledvinová kalkulačka", která dle rizikových faktorů spočítá riziko onemocnění ledvin.
Více na www.ledvinova-kalkulacka.cz

Ohodnoťte článek, pokud se vám líbil.
Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Průměrně: 5 (1 hlas)

Čtěte také

Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

11.03.2021
Události

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují Světový den ledvin (Word Kidney Day), který tradičně vychází na druhý čtvrtek v měsíci březnu – letos na 14. 3. 2019. Slogan letošního Světového dne ledvin 2019 „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Od letošního prvního ledna mají totiž dialyzační střediska možnost získat při splnění všech podmínek finanční odměnu. 

13.03.2019