Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin v Moravskoslezském kraji

11. Březen 2015

Světový den ledvin v Moravskoslezském kraji

Mottem letošního Světového dne ledvin je "Zdravé ledviny pro všechny" a jeho pomyslným nástrojem je sklenice vody. Vypijte ve čtvrtek 12.3.2015 sklenici vody na zdraví nejen Vašich ledvin a přijďte na preventivní vyšetření zdarma a bez objednání do některých z otevřených dialyzačních středisek i Vy. Adresy středisek B. Braun Avitum z celé republiky jsou na www.svetovydenledvin.cz.

Během loňského Světového dne ledvin zdravotníci v Dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Bílovci vyšetřili více jak osm desítek zájemců. "Loni jsme z celkového počtu 82 vyšetřených lidí indikovali k podrobnému nefrologickému vyšetření 25 z nich a u dalších 18 bylo doporučeno další vyšetření praktickým lékařem," říká  vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bílovci MUDr. Rostislav Čechovský.

Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. Nejdříve se zjistí základní tělesné parametry (věk, výška, hmotnost), změří se krevní tlak a rozeberou základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice nebo třeba cukrovka. "Následně lidem odebíráme kapičku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření to ve většině případů stačí. Velkou část onemocnění, i když bohužel ne všechna, lze tímto způsobem zachytit,“ vysvětluje postup vyšetření MUDr. Rostislav Čechovský.  

 

Dialýza v Bílovci : za 5 let téměř 150 chronicky dialyzovaných pacientů a 3 transplantace

Dialyzační středisko a nefrologická ambulance B. Braun Avitum Bílovec funguje od 1.3.2010. Hlavní náplní oboru nefrologie je prevence, diagnostika a léčba poruch a onemocnění ledvin. Za dobu činnosti středisko poskytlo pravidelnou dialyzační léčbu bezmála 150 chronicky dialyzovaným pacientům a v současné době má v  dialyzačním programu přes 30 pacientů ve dvousměnném provozu denně mimo neděli. "Náš tým připravuje pacienty k jednotlivým metodám náhrady funkce ledvin a zajišťuje komplexní integrovaný dialyzačně-transplantační program. V rámci něho zařazujeme pacienty na čekací listinu k transplantaci ledvin od zemřelých dárců a zároveň s nimi aktivně probíráme možnosti příbuzenských transplantací, které jsou pro příjemce ledviny nejvhodnějším řešením," pokračuje v popisu každodenní práce MUDr. Rostislav Čechovský.

 

Výsledky transplantací od žijících dárců jsou výrazně lepší

Jedná se totiž o předem plánovaný a pečlivě připravený operační výkon. Dárce i příjemce jsou velmi dobře vyšetřeni. Odběr i transplantace ledviny probíhají téměř současně, a tudíž doba, během níž se ledvina nachází mimo tělo, je velice krátká. Ledvina tak začíná bezprostředně po transplantaci ještě na operačním sále fungovat. Za dobu provozu dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bílovci se podařilo transplantovat ledvinu třem pacientům. Jednou z transplantovaných byla i třiačtyřicetiletá Marcela Matulová. „Na dialýzu v Bílovci jsem přišla v momentě, kdy mi po 12 letech selhala transplantovaná ledvina. S roční dialýzou v Bílovci jsem byla moc spokojená. Lékaři i sestřičky mi velmi pomohli a v neposlední řadě jim musím poděkovat za to, že mě připravili na mou druhou transplantaci," říká pacientka, která nakonec prodělala úspěšnou příbuzenskou transplantaci od svého bratra. 

 

 

Pro všechny zájemce, kteří si chtějí zjistit alespoň orientačně stav svých ledvin, je k dispozici online "Ledvinová kalkulačka", která dle rizikových faktorů spočítá riziko onemocnění ledvin. Více na www.ledvinova-kalkulacka.cz

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

11.03.2021
Události

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují Světový den ledvin (Word Kidney Day), který tradičně vychází na druhý čtvrtek v měsíci březnu – letos na 14. 3. 2019. Slogan letošního Světového dne ledvin 2019 „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Od letošního prvního ledna mají totiž dialyzační střediska možnost získat při splnění všech podmínek finanční odměnu. 

13.03.2019