Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin přichází do Moravskoslezského kraje

8. Březen 2016

Světový den ledvin přichází do Moravskoslezského kraje

Primář Robert Rakowski s pacientkou Oldřiškou Waňkovou na dialyzačním křesle v Bohumíně

"Po zahájení dialýzy jsem zhubla 7 kilo a téměř okamžitě se mi ulevilo, protože ta kila byla zadržená voda," říká pacientka z Bohumína, která se se dialyzuje teprve od prosince loňského roku.
 

Světový den ledvin již tradičně přináší možnost preventivní kontroly v kterémkoliv dialyzačním středisku nebo nefrologické ambulanci B. Braun Avitum.

V roce 2015 byl o preventivní vyšetření velký zájem. V Moravskoslezském kraji přišlo na vyšetření 386 lidí, přičemž 77 lidem byly doporučeny podrobnější testy. 

"Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsme v nefrologických ambulancích a dialyzačních střediscích v Moravskoslezském kraji na Světový den ledvin vyšetřili přes dva tisíce lidí, z nichž bezmála pět stovek lidí nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření," vypočítává člen lékařské rady MUDr. Roman Kantor. "Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 % populace. Začátek onemocnění ovšem může odhalit pouze prevence," dodává Roman Kantor. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.

V Moravskoslezském kraji budou preventivní vyšetření provádět zdravotníci Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bohumíně, Bruntále, Ostravě, Českým Těšíně, Bílovci a Třinci. Preventivní vyšetření na středisku je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. "Nejdříve zjistíme základní tělesné parametry, změříme krevní tlak a rozeberene základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice či cukrovku. Následně odebereme kapku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření, to bohatě stačí. Není se čeho bát," popisuje vyšetření MUDr. Robert Rakowski, primář dialyzačního střediska v Bohumíně.

Na dnešní tiskovou konferenci přišla pacientka Oldřiška Waňková, která se dialyzuje od prosince loňského roku. "Když mi pan doktor řekl, že musíme začít s dialýzou, strašně jsem se bála a chtěla jsem začít až po Novém roce. Pan doktor však řekl, že už by mohlo být pozdě a začali jsme hned. Teď jsem moc ráda, protože do té doby jsem byla hodně unavená, neměla jsem chuť k jídlu a nic mne nebavilo. Po zahájení dialýzy jsem zhubla 7 kilo a téměř okamžitě se mi ulevilo, protože ta kila byla zadržená voda.Teď se cítím o sto procent lépe, zase žiju," říká s úsměvem sedmapadesátiletá pacientka Oldřiška Waňková.Dalším krokem bude v ideálním případě transplantace. "Paní Waňkové nyní děláme podrobná vyšetření a hned jak bude připravená, zařadíme ji na čekací listinu. Průměrná doba od zařazení do transplantace je jeden rok, tak budeme doufat, aby se to podařilo co nejdříve, říká primář Rakowski.

Soubory ke stažení: 
 • mg9398.jpg , velikost: 779 KB
 • Ing. Lucie Kocourková
  tisková mluvčí Skupiny B. Braun
  Dosud nehlasováno

  Čtěte také

  Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

  17.03.2021
  Skupina B. Braun

  Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

  11.03.2021
  Události

  Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

  13.03.2019