Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Události

Světový den ledvin přichází do Moravskoslezského kraje

Ing. Lucie Kocourková

8. Březen 2016

Světový den ledvin

"Po zahájení dialýzy jsem zhubla 7 kilo a téměř okamžitě se mi ulevilo, protože ta kila byla zadržená voda," říká pacientka z Bohumína, která se se dialyzuje teprve od prosince loňského roku.
 

Světový den ledvin již tradičně přináší možnost preventivní kontroly v kterémkoliv dialyzačním středisku nebo nefrologické ambulanci B. Braun Avitum.

V roce 2015 byl o preventivní vyšetření velký zájem. V Moravskoslezském kraji přišlo na vyšetření 386 lidí, přičemž 77 lidem byly doporučeny podrobnější testy. 

"Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsme v nefrologických ambulancích a dialyzačních střediscích v Moravskoslezském kraji na Světový den ledvin vyšetřili přes dva tisíce lidí, z nichž bezmála pět stovek lidí nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření," vypočítává člen lékařské rady MUDr. Roman Kantor. "Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 % populace. Začátek onemocnění ovšem může odhalit pouze prevence," dodává Roman Kantor. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.

V Moravskoslezském kraji budou preventivní vyšetření provádět zdravotníci Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bohumíně, Bruntále, Ostravě, Českým Těšíně, Bílovci a Třinci. Preventivní vyšetření na středisku je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. "Nejdříve zjistíme základní tělesné parametry, změříme krevní tlak a rozeberene základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice či cukrovku. Následně odebereme kapku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření, to bohatě stačí. Není se čeho bát," popisuje vyšetření MUDr. Robert Rakowski, primář dialyzačního střediska v Bohumíně.

Na dnešní tiskovou konferenci přišla pacientka Oldřiška Waňková, která se dialyzuje od prosince loňského roku. "Když mi pan doktor řekl, že musíme začít s dialýzou, strašně jsem se bála a chtěla jsem začít až po Novém roce. Pan doktor však řekl, že už by mohlo být pozdě a začali jsme hned. Teď jsem moc ráda, protože do té doby jsem byla hodně unavená, neměla jsem chuť k jídlu a nic mne nebavilo. Po zahájení dialýzy jsem zhubla 7 kilo a téměř okamžitě se mi ulevilo, protože ta kila byla zadržená voda.Teď se cítím o sto procent lépe, zase žiju," říká s úsměvem sedmapadesátiletá pacientka Oldřiška Waňková.Dalším krokem bude v ideálním případě transplantace. "Paní Waňkové nyní děláme podrobná vyšetření a hned jak bude připravená, zařadíme ji na čekací listinu. Průměrná doba od zařazení do transplantace je jeden rok, tak budeme doufat, aby se to podařilo co nejdříve, říká primář Rakowski.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník