Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin - preventivní vyšetření ledvin podstoupilo rekordní množství lidí

22. Březen 2011

Světový den ledvin - preventivní vyšetření ledvin podstoupilo rekordní množství lidí

U příležitosti Světového dne ledvin přišlo na preventivní vyšetření více než dva tisíce lidí, téměř čtvrtina se do zdravotnického zařízení vrátí.

Šestý ročník Světového dne ledvin přilákal na preventivní vyšetření ledvin rekordní množství pacientů. Všech 22 dialyzačních středisek a ambulancí B. Braun Avitum v České a Slovenské republice zaznamenalo výrazné navýšení počtu návštěvníků oproti předchozím ročníkům a velký zájem vzbudila také mobilní ambulance, jejíž posádka prováděla vyšetření v blízkosti zastávek metra a autobusu Chodov. Celkově přišlo na preventivní vyšetření do dialyzačních středisek a ambulancí B. Braun Avitum více než 2000 lidí. 

Každý, kdo během Světového dne ledvin navštívil některé ze středisek B. Braun Avitum, měl možnost podstoupit základní nefrologické vyšetření. V rámci preventivní prohlídky byl pacientům změřen krevní tlak, proveden rozbor moči, zjištěna hladina cukru v krvi a stanoven tzv. BMI index.

Čtvrtina vyšetřených se do zdravotnického zařízení vrátí

Téměř u čtvrtiny z celkových 2010 návštěvníků, kteří se rozhodli prohlídku podstoupit, byly naměřeny abnormální hodnoty. Takovým pacientům zdravotnický personál doporučil podrobné nefrologické vyšetření, na kterém zjistí případný rozsah poškození ledvin a stanoví další postup léčby, v lepším případě podezření vážnějšího onemocnění vyvrátí.

„Naše střediska se aktivně zapojila do Světového dne ledvin již počtvrté. Smyslem a cílem tohoto dne je upozornit širokou veřejnost na nutnost preventivních prohlídek, které jsou při onemocnění ledvin prakticky jedinou možností, jak zachytit onemocnění tohoto životně důležitého orgánu včas,“ říká Martin Kuncek, ředitel dialyzačních středisek B. Braun Avitum a dodává „až 40 % našich pacientů k nám přichází relativně pozdě a ve většině případů jsou jejich ledviny již nenávratně poškozeny. Preventivními prohlídkami tak chceme tyto pacienty objevit včas a zajistit jejich kvalitní
a účinnou léčbu před tím, než skončí na dialyzační jednotce.“ 

K velkému zájmu veřejnosti přispěla i intenzivní medializace

Nebývale vysoký zájem o letošní Světový den ledvin je především dílem médií, která s dostatečným předstihem informovala veřejnost po celé republice o možnostech preventivních prohlídek
v nefrologických centrech. Uskutečnila se řada tiskových konferencí, online chatů s odborníky
a rozhlasových i televizních rozhovorů s lékaři. To všechno výrazně napomohlo k vyššímu zájmu lidí, kteří nebyli lhostejní ke svému zdraví a věnovali hodinu svého času odbornému vyšetření.

V České i Slovenské republice je odhadem asi pět procent obyvatel s významně sníženou filtrační funkcí ledvin, nejčastěji v důsledku diabetu, hypertenze a aterosklerózy (poruchy prokrvení ledvin).
U nemocných se sníženou funkcí ledvin existuje také zvýšené riziko onemocnění srdce a cév (infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin). Při neléčení jim hrozí dokonce selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací. 

Mediální výstupy našich odborníku můžete zhlédnout zde:

MUDr. Roman Kantor, Dobré ráno
MUDr. Vladimír Vojanec, Host Radiožurnálu
MUDr. Martin Kuncek, ČT - polední a večerní zprávy
MUDr. Lada Malánová, Český rozhlas

MUDr. Monika Alaxinová, Slovenská televize

Online diskuse:

MUDr. Vladimír Vojanec, iDNES.cz
MUDr. Vladimír Vojanec, Centrum
MUDr. Roman Kantor, iHNED.cz

Dialyzační střediska B. Braun Avitum v ČR a SR a počty vyšetřených pacientů

Česká republika

Dialyzační střediska B. Braun Počet vyšetřených ambulantních pacientů Záchyt pro další vyšetření v ambulanci
Bílovec 24 15
Bruntál  63 2
Praha - Bulovka  30 27
Praha - Černý Most 28 9
Praha - Homolka 48 10
Praha - Nusle 53 12
Chodov (mobilní ambulance) 170 17
Ostrava 96 9
Plzeň 193 53
Slavkov 262 40
Teplice  145 36
Třinec 46 23
Uherský Brod 80 24
Ústí nad Orlicí 71 25
Celkem 1309 302
v % 100 23,07

Slovenská republika

Dialyzační střediska B. Braun Počet vyšetřených ambulantních pacientů Záchyt pro další vyšetření v ambulanci
Bratislava 98 16
Dolný Kubín 45 8
Galanta 33 11
Námestovo 25 6
Partizánske 105 10
Šaľa 56 6
Topoľčany 167 15
Trstená  22 4
Zvolen  150 20
celkem 701 96
v % 100 13,69
Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Po prekonaní COVID-u je až 3x väčšie riziko, že ľuďom trvalo zlyhajú obličky a skončia na dialýze. 

17.03.2022

Po prodělání COVIDu je až 3x větší riziko, že lidem trvale selžou ledviny a skončí na dialýze. Vyplývá to ze studie prezentované v Journal of the American Society of Nephrology.

10.03.2022

Podle odhadů České nefrologické společnosti může dialyzační ošetření v Česku potřebovat 300–400 uprchlíků z Ukrajiny.

19.03.2022