Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin opět v Teplicích

13. Březen 2013

Světový den ledvin opět v Teplicích

Druhý březnový čtvrtek bude již po osmé patřit Světovému dni ledvin
a v České republice se pro veřejnost otevřou dveře všech dialyzačních středisek
i nefrologických ambulancí skupiny B. Braun Avitum. Výjimkou nebudou Teplice.

  

Také si myslíte, že se vás problémy s ledvinami netýkají a odborná vyšetření jsou pro vás zbytečná? A co když se stejně jako 20 % lidí, kteří se v loňském roce zapojili do preventivního vyšetření, mýlíte? Přidejte se k této akci i vy a nechte se zdarma vyšetřit! Všechna pracoviště naleznete na www.svetovydenledvin.cz.

Čtvrtek 14. březen letos patří onemocnění ledvin. Ročně totiž na selhání ledvin zemřou na celém světě téměř 3 miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá. Chcete mít jistotu, že nepatříte mezi ně? Navštivte 14. března mezi 8.00 a 17.00 hodinou dialyzační středisko v Teplicích a nechte se zdarma vyšetřit. Preventivní vyšetření je rychlé, bezbolestné a zcela zdarma. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči a díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě. Čas strávený v čekárně si navíc můžete krátit četbou, sledováním televize či se připojit k wi-fi.

Své zkušenosti s vyšetřením shrnuje i účastník Světového dne ledvin, Karel Jonáš: „Na vyšetření jsem byl loni i s manželkou. Zatímco žena měla všechny výsledky v pořádku, mně byla zjištěna bílkovina v moči a byl jsem odeslán k podrobnějšímu nefrologickému vyšetření, které odhalilo nedostatečnou funkci ledvin. Okamžitě jsem zahájil léčbu a dnes jsou moje výsledky opět v pořádku. Na mé zdravotní problémy se přišlo jen díky tomu, že jsem se podrobil preventivnímu vyšetření. Kdyby mě manželka nepřinutila, abych šel s ní, mohl bych už dnes mít vážné obtíže.“


Koho se preventivní vyšetření nejvíce týká?

Prevenci by neměly podceňovat především rizikové skupiny, jako jsou lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, obezitou, srdečním selháním či závažným onemocněním jater. Více ohroženi jsou ale i kuřáci a lidé s výskytem různých chronických onemocnění v rodině. Kontrole by se ale neměli vyhýbat ani lidé, kteří žádné příznaky nepociťují. Onemocnění ledvin se totiž navenek vůbec nemusí projevit a často udeří zcela nečekaně.

Z celkových 1 684 vyšetřených lidí, kteří se Světového dne ledvin v roce 2012 zúčastnili, muselo 340 z nich podstoupit podrobné nefrologické vyšetření. Pokud by prevenci zanedbali, dodnes by o svých začínajících, nebo již pokročilých problémech s funkcí ledvin nevěděli. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby.

„Teplice v průběhu loňského Světového dne ledvin vyšetřily nejvíce zájemců ze všech českých středisek B. Braun Avitum a já jsem za takový zájem a následný kladný ohlas velmi ráda. Pro prevenci se rozhodlo 211 lidí a 41 z nich bylo zachyceno pro další vyšetření v ambulanci. Je velmi dobře, že se podobné osvětové akce konají a díky finanční nenáročnosti si své zdraví může otestovat opravdu každý. Věřím, že povědomí o důležitosti prevence bude i nadále stoupat a lidé o své zdraví budou i v dnešní uspěchané době více pečovat,“ říká MUDr. Marie Studenovská, vedoucí lékařka Dialyzačního střediska Teplice. 
 

Prevence je základ

Akutní selhání ledvin se projevuje jako náhlá nebo rychlá ztráta funkce ledvin. Neléčené selhávání pak vede až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí. Poškozené ledviny totiž nejsou schopny plnit svou funkci v organizmu a v těle se hromadí odpadní a toxické produkty látkové přeměny.

„Onemocnění ledvin je o to nebezpečnější, že nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Základním kamenem péče o zdraví proto musí být především prevence. Jen díky ní jsou lékaři schopni odhalit poškození ledvin včas a poskytnout pacientovi vhodnou péči. Věříme, že dialyzační střediska B. Braun Avitum díky bezplatnému vyšetření přispějí k větší popularitě prevence a pomohou zvýšit povědomí o problematice ledvin,“ dodává MUDr. Vladimír Vojanec,  člen lékařské rady B. Braun Avitum.


Nezapomeňte, stačí hodina vašeho času a víte, na čem jste.

 

Více informací také na www.svetovydenledvin.cz

 

 

 

 

 

 

 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Po prekonaní COVID-u je až 3x väčšie riziko, že ľuďom trvalo zlyhajú obličky a skončia na dialýze. 

17.03.2022

Po prodělání COVIDu je až 3x větší riziko, že lidem trvale selžou ledviny a skončí na dialýze. Vyplývá to ze studie prezentované v Journal of the American Society of Nephrology.

10.03.2022

Podle odhadů České nefrologické společnosti může dialyzační ošetření v Česku potřebovat 300–400 uprchlíků z Ukrajiny.

19.03.2022