Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Události

Světový den ledvin 2016: Prevence je na místě, každý čtvrtý měl nález

Ing. Lucie Kocourková

15. Březen 2016

Světový den ledvin

Všechna dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku se minulý týden ve čtvrtek otevřela veřejnosti a bezplatně a bez objednání vyšetřila zájemcům ledviny.

Celkem bylo v ambulancích ošetřeno 1 730 lidí, každému čtvrtému bylo doporučeno další vyšetření u praktického lékaře nebo přímo v nefrologické ambulanci.

Lidé měli nejčastěji problém s vysokým krevním tlakem, vyšší hladinou cukru v krvi či měli nález v moči. „Oproti minulým letům přišly na prohlídku ve větším měřítku ženy, které trápí časté infekce močových cest, u několika z nich byla dokonce zjištěna akutní infekce. Těm byla na místě nasazena antimikrobiální terapie a doporučená následná kontrola u praktického lékaře,“ říká ke screeningové akci MUDr. Petr Hartl, primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích.

Výsledky Světového dne ledvin potvrzují, že preventivní akce mají stále svůj význam. Každý čtvrtý návštěvník neměl výsledky základního testu v pořádku. "Prevence u ledvin je opravdu důležitá. Spousta ledvinových onemocnění probíhá bezbolestně, takže pacient dlouho nemusí vědět, že vůbec nemocný je. Stejně jako u většiny onemocnění jsou i ta u ledvin lépe léčitelná, když se zachytí v začátcích,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Myslivec z dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce.

Ledvinová kalkulačka má přes 100 tisíc unikátních návštěvníků

Na podporu prevence loni spustila společnost B. Braun Avitum on-line Ledvinovou kalkulačku (www.ledvinovakalkulacka.cz, www.oblickovakalkulacka.sk). Za uplynulý rok si rizikové faktory spočítalo přes 100 tisíc lidí. „Je to rychlý test, který mi může napovědět, zda jsem v rizikové skupině a měl bych si na vyšetření dojít. To bylo také hlavním sdělením letošního ročníku. Udělám si v klidu test na internetu, a pokud mi vyjde, že mám zvýšené riziko, jdu na prevenci,“ říká k osvětové kampani ředitel B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Krátké vyšetření ledvin podstoupil i moderátor Evropy 2 Nasty

Ledviny si nechal otestovat na pražském středisku v Pavilonu B. Braun Dialog na Bulovce také moderátor Evropy 2 Nasty. „Ledviny jsem si nikdy vyšetřovat nenechal. Žiju relativně zdravě, sportuju. Ale jsem v nemocničním prostředí, takže jsem nervózní,“ řekl Nasty před vyšetřením. To však až na zádrhel při měření tlaku, které se muselo opakovat, dopadlo na jedničku. „Dost se mi ulevilo, že vysoký tlak se při druhém měření nepotvrdil. Jinak na vyšetření opravdu nic není, trvalo to 10 minut a já jsem rád, že jsem po dlouhé době pro sebe něco udělal," dodal k výsledkům Nasty.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník