Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin 2016: Prevence je na místě, každý čtvrtý měl nález

15. Březen 2016

Světový den ledvin 2016: Prevence je na místě, každý čtvrtý měl nález

Světový den ledvin 2016, preventivní vyšetření

Všechna dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku se minulý týden ve čtvrtek otevřela veřejnosti a bezplatně a bez objednání vyšetřila zájemcům ledviny.

Celkem bylo v ambulancích ošetřeno 1 730 lidí, každému čtvrtému bylo doporučeno další vyšetření u praktického lékaře nebo přímo v nefrologické ambulanci.

 

Lidé měli nejčastěji problém s vysokým krevním tlakem, vyšší hladinou cukru v krvi či měli nález v moči. „Oproti minulým letům přišly na prohlídku ve větším měřítku ženy, které trápí časté infekce močových cest, u několika z nich byla dokonce zjištěna akutní infekce. Těm byla na místě nasazena antimikrobiální terapie a doporučená následná kontrola u praktického lékaře,“ říká ke screeningové akci MUDr. Petr Hartl, primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích.  

Výsledky Světového dne ledvin potvrzují, že preventivní akce mají stále svůj význam. Každý čtvrtý návštěvník neměl výsledky základního testu v pořádku. "Prevence u ledvin je opravdu důležitá. Spousta ledvinových onemocnění probíhá bezbolestně, takže pacient dlouho nemusí vědět, že vůbec nemocný je. Stejně jako u většiny onemocnění jsou i ta u ledvin lépe léčitelná, když se zachytí v začátcích,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Myslivec z dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce.

 

Ledvinová kalkulačka má přes 100 tisíc unikátních návštěvníků

Na podporu prevence loni spustila společnost B. Braun Avitum on-line Ledvinovou kalkulačku (www.ledvinovakalkulacka.cz, www.oblickovakalkulacka.sk). Za uplynulý rok si rizikové faktory spočítalo přes 100 tisíc lidí. „Je to rychlý test, který mi může napovědět, zda jsem v rizikové skupině a měl bych si na vyšetření dojít. To bylo také hlavním sdělením letošního ročníku. Udělám si v klidu test na internetu, a pokud mi vyjde, že mám zvýšené riziko, jdu na prevenci,“ říká k osvětové kampani ředitel B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

 

Krátké vyšetření ledvin podstoupil i moderátor Evropy 2 Nasty

Ledviny si nechal otestovat na pražském středisku v Pavilonu B. Braun Dialog na Bulovce také moderátor Evropy 2 Nasty. „Ledviny jsem si nikdy vyšetřovat nenechal. Žiju relativně zdravě, sportuju. Ale jsem v nemocničním prostředí, takže jsem nervózní,“ řekl Nasty před vyšetřením. To však až na zádrhel při měření tlaku, které se muselo opakovat, dopadlo na jedničku. „Dost se mi ulevilo, že vysoký tlak se při druhém měření nepotvrdil. Jinak na vyšetření opravdu nic není, trvalo to 10 minut a já jsem rád, že jsem po dlouhé době pro sebe něco udělal," dodal k výsledkům Nasty.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

17.03.2021
Skupina B. Braun

Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

11.03.2021
Události

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019