Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Stabimed® synonymum pro ideální péči o instrumentárium

Ing. Vladimír Čepelka, Ing. Iva Škodová

9. květen 2017

Sterilizace Operační vybavení

Stabimed® není pouze název jednoho přípravku, ale celého systému péče o nástroje, jak termostabilní, tak termolabilní. Uživatelé tak mají k dispozici přípravky na flexibilní a rigidní endoskopy, které však stejně dobře vyhovují i standardním chirurgickým nástrojům a příslušenství.

V současné době poskytují přípravky Stabimed® fresh a Stabimed® ultra nejširší škálu možností využití jak po stránce účinnosti, tak časových možností, tedy volby koncentrace a expozice. Především díky unikátnímu složení komplexu antikorozivních látek je povrch kovového instrumentária velmi dobře chráněn před jeho narušením a následným poškozením nástroje. Společnost B. Braun je jako jediná výrobcem dezinfekčních prostředků a zároveň instrumentária, což umožňuje důkladné průběžné testování vzájemného působení. Používání přípravků Stabimed podle návodu napomáhá zachování vysoké užitné hodnoty instrumentária.

Stabimed® fresh, tekutý dezinfekční a čisticí přípravek, vyniká čisticí schopností a nízkými koncentracemi zaručujícími běžně požadovanou účinnost při krátké expozici. Díky svému složení je nedráždivý a kompatibilní s většinou ve zdravotnictví běžně používaných materiálů. Má univerzální využití. Lze použít na standardní dezinfekci a čištění, ale i pro silně znečištěné instrumentárium, mikroinstrumentárium nebo členité nástroje, kde je kladen důraz na čisticí schopnost přípravku, i tam, kde je nezbytná velmi krátká expozice. Je účinný od 5 min.

Stabimed® ultra patří do skupiny práškových přípravků, nabízí však lepší uživatelské parametry než podobné přípravky dostupné na našem trhu. Působí na bázi kyseliny peroctové in situ, přičemž standardní účinnosti potřebné pro dezinfekci nástrojů a pro první stupně dezinfekce endoskopů dosahuje během 5 minut. Účinnosti pro druhý nebo vyšší stupeň dezinfekce dosahuje v závislosti na koncentraci za 10-15 min. Stejně tak se na druhou stranu liší od jiných podobných přípravků šíří spektra účinnosti za konkrétních časových podmínek.

Sporicidní účinnosti, které lze využít nejen při vyšším stupni dezinfekce, ale v případě nutnosti i k cílené dezinfekci povrchů, dosahuje např. od 0,5 %. Při manuální přípravě endoskopů je pro úspěšnost celého procesu důležité dodržet expozici jak v prvním stupni dezinfekce, tak v následujícím druhém nebo vyšším stupni. Doba přípravy se tak stává limitujícím faktorem pro množství provedených výkonů.

Při vhodné kombinaci přípravků Stabimed® lze dosáhnout velmi krátkých pracovních časů. V každém případě je třeba počítat s časem navíc pro řádné oplachy, vysoušení a manipulaci s nástroji, protože i v případě kombinace přípravků Stabimed® platí, že endoskop se musí po každém stupni přípravy dobře opláchnout a vysušit.

S maximálně efektivním využitím přípravků Stabimed® vám ochotně poradí obchodní zástupci B. Braun divize OPM a sestaví vám kombinaci přímo na míru. Více informací: Stabimed® ultra a Stabimed® fresh.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník