Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Společnost B. Braun Avitum oslavila Světový den ledvin

26. Březen 2010

Společnost B. Braun Avitum oslavila Světový den ledvin

Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost vyhlásily letos již popáté druhý březnový čtvrtek Světovým dnem ledvin s cílem zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich včasného záchytu, prevence a léčby.

V letošním roce byla hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi cukrovkou a chronickým onemocněním ledvin. Jen v České republice žije s významně sníženou funkcí ledvin asi pět procent lidí. A právě lidé trpící cukrovkou jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin obyvatel. 

Především jim, ale samozřejmě i všem ostatním zájemcům z řad široké veřejnosti, se ve čtvrtek 
11. března u příležitosti Světového dne ledvin otevřely nefrologické ambulance na všech střediscích B. Braun Avitum a již tradičně nabídly základní preventivní vyšetření zaměřené na rizikové faktory vedoucí k onemocnění ledvin.

Celkově tento den ambulance v České republice a na Slovensku vyšetřily 977 pacientů. Na základě výsledků vyšetření byla 203 z nich doporučena další návštěva v nefrologické ambulanci.

Řada příbuzných dialyzovaných pacientů využila také možnosti prohlédnout si dialyzační střediska, která se stala nedílnou součástí života jejich nejbližších.

Celosvětově trpí onemocněním ledvin různého druhu, v různém stadiu a rozdílné závažnosti deset procent lidí a Světový den ledvin na tuto skutečnost systematicky upozorňuje. 

Dvě nová dialyzační střediska v České republice

Společnost B. Braun letos  symbolicky podpořila myšlenku Světového dne ledvin slavnostním otevřením dvou nových dialyzačních středisek, v pořadí již dvanáctého a třináctého v České republice:
v Praze na Poliklinice Černý Most a v Bílovci v areálu nemocnice. Světový den ledvin v roce 2010 se tak  stal významným pro pacienty ze spádových oblastí nových dialyzačních středisek, kteří museli za dialyzační léčbou, ale i ambulantní nefrologickou péčí, dojíždět do vzdálenějších zařízení. 

Zahájení provozu  nových dialyzačních center představuje významný závazek společnosti  B. Braun Avitum podílet se na regionální zdravotní péči, což během slavnostního otevření  v Bílovci ocenila také starostka města Ing. Sylva Kováčiková. Stejnými slovy hodnotil význam otevření  nového dialyzačního střediska na Černém Mostě také místostarosta Prahy 14 Bohumil Sobotka.

Dodejme, že přestože  je letošní Světový den ledvin již minulostí, jeho základní myšlenka zdůrazňující význam prevence onemocnění ledvin zůstává lidem v podvědomí.

0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Před pár dny jsme připomněli význam prevence onemocnění ledvin i na televizních obrazovkách. Na Světový den ledvin promluvili naši primáři ve Snídani s Novou a v Událostech České televize o současné situaci kolem očkování dialyzovaných pacientů i vlivu koronaviru na nefrologické pacienty.

17.03.2021
Skupina B. Braun

Zahraničné štúdie ukazujú, že okolo 18% pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnych zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze. COVID-19 je pre obličky hrozbou, nielen v prípade ťažkého priebehu ochorenia. Po prekonaní infekcie je kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie alebo navštíviť nefrologickú ambulanciu.

11.03.2021
Události

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019