Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Společnost B. Braun Avitum oslavila Světový den ledvin

Petr Jamrož

26. Březen 2010

Světový den ledvin

Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost vyhlásily letos již popáté druhý březnový čtvrtek Světovým dnem ledvin s cílem zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich včasného záchytu, prevence a léčby.

V letošním roce byla hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi cukrovkou a chronickým onemocněním ledvin. Jen v České republice žije s významně sníženou funkcí ledvin asi pět procent lidí. A právě lidé trpící cukrovkou jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin obyvatel.

Především jim, ale samozřejmě i všem ostatním zájemcům z řad široké veřejnosti, se ve čtvrtek
11. března u příležitosti Světového dne ledvin otevřely nefrologické ambulance na všech střediscích B. Braun Avitum a již tradičně nabídly základní preventivní vyšetření zaměřené na rizikové faktory vedoucí k onemocnění ledvin.

Celkově tento den ambulance v České republice a na Slovensku vyšetřily 977 pacientů. Na základě výsledků vyšetření byla 203 z nich doporučena další návštěva v nefrologické ambulanci.

Řada příbuzných dialyzovaných pacientů využila také možnosti prohlédnout si dialyzační střediska, která se stala nedílnou součástí života jejich nejbližších.

Celosvětově trpí onemocněním ledvin různého druhu, v různém stadiu a rozdílné závažnosti deset procent lidí a Světový den ledvin na tuto skutečnost systematicky upozorňuje.

Dvě nová dialyzační střediska v České republice

Společnost B. Braun letos symbolicky podpořila myšlenku Světového dne ledvin slavnostním otevřením dvou nových dialyzačních středisek, v pořadí již dvanáctého a třináctého v České republice:
v Praze na Poliklinice Černý Most a v Bílovci v areálu nemocnice. Světový den ledvin v roce 2010 se tak stal významným pro pacienty ze spádových oblastí nových dialyzačních středisek, kteří museli za dialyzační léčbou, ale i ambulantní nefrologickou péčí, dojíždět do vzdálenějších zařízení.

Zahájení provozu nových dialyzačních center představuje významný závazek společnosti B. Braun Avitum podílet se na regionální zdravotní péči, což během slavnostního otevření v Bílovci ocenila také starostka města Ing. Sylva Kováčiková. Stejnými slovy hodnotil význam otevření nového dialyzačního střediska na Černém Mostě také místostarosta Prahy 14 Bohumil Sobotka.

Dodejme, že přestože je letošní Světový den ledvin již minulostí, jeho základní myšlenka zdůrazňující význam prevence onemocnění ledvin zůstává lidem v podvědomí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník