Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Špičková péče pro dialyzované pacienty z Bruntálska v novém

5. Únor 2009

Špičková péče pro dialyzované pacienty z Bruntálska v novém

Pacienti z Bruntálska, kteří trpí onemocněním ledvin a potřebují pravidelnou dialýzu (napojení na umělou ledvinu), budou mít nejmodernější péči. Po letech, kdy v okrese Bruntál, ale i v sousedním opavském a krnovském regionu, podobné zařízení buď zcela chybělo, nebo fungovalo v ne zcela optimálních prostorách, vyrostlo na volném pozemku přímo v areálu bruntálské nemocnice zcela nové dialyzační středisko.

Moderní centrum, jehož vybudování si vyžádalo investici ve výši 42 milionů korun, vystavěla během šesti měsíců na pozemcích odkoupených od města Bruntálu společnost B. Braun Avitum

Zařízení, které zcela nahradilo starší prostory původně pronajímané v bruntálské nemocnici, přinese především komfort a intimitu dialyzovaným klientům. „V nově nabízeném, příjemném prostředí špičkového dialyzačního střediska je 15 dialyzačních křesel. To znamená, že budeme schopni pravidelně pomáhat všem pacientům z Bruntálska a okolí, kteří musí využívat napojení na umělou ledvinu. V roce 2008 potřebovalo v ČR pravidelné dialyzační ošetření téměř pět a půl tisíce lidí. Celosvětově trpí onemocněním ledvin různého druhu, v různém stádiu a rozdílné závažnosti, deset procent lidí,“ uvedl doktor Martin Kuncek, jednatel společnosti B. Braun Avitum. Připomněl, že kvalita dialyzační péče je pravidelně certifikována a splňuje přísné podmínky norem ISO, což mimo jiné znamená, že lidé ošetřovaní v Bruntále mají zaručenu tutéž péči jako v Praze, Brně, Ostravě nebo na kterémkoli jiném dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Evropě.

Z medicínského pohledu bude bruntálské pracoviště poskytovat standardní dialyzační výkony, stejně jako to dělají ostatní dialyzační pracoviště sítě B. Braun Avitum, kterých je v ČR jedenáct. V novém centru budou pracovat dva stálí lékaři a podle potřeby je doplní další čtyři. O pacienty se bude starat také celkem 12 zdravotních sester.

„Vzhledem ke komplexnosti změn zdravotního stavu nemocných s chronickým onemocněním ledvin se snažíme zajistit našim pacientům také veškerou návaznou medicínskou a sociální péči. Kromě standardních léčebných postupů tedy zajišťujeme nemocným další služby, jako je například sociální poradenství. Z tohoto pohledu je pro ně velkou výhodou, že jsme umístěni v areálu bruntálské nemocnice, která slibuje návaznost na veškerou další zdravotnickou péči,“ dodala vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bruntále Zuzana Nemcová.

Nová bruntálská dialýza se také automaticky stává součástí mezinárodní sítě B. Braun Avitum, která nabízí pacientům program takzvaných rekreačních dialýz. Ten umožňuje lidem s nemocnými ledvinami cestovat a bez obav docházet na dialýzu v cizině. Služby jsou navíc doplněny například o rehabilitační péči, poskytovanou odborníky přímo v místě ubytování. „Rekreační a prázdninové dialýzy umožňují pacientům s onemocněním ledvin absolvovat dialýzu mimo své domovské dialyzační středisko. To jim umožní cestovat a vidět jinak nedostupné destinace. Jejich pobyt doma i v zahraničí spojíme s vysoce odbornou a kvalitní dialyzační péčí. To se samozřejmě týká i našich pacientů z Bruntálska,“ uvedla doktorka Nemcová.

Zázemí dialyzačního centra B. Braun Avitum v Bruntále se rozkládá na ploše 820 m2 a splňuje parametry tzv. pasivního domu, což znamená nízkou spotřebu energie na jeho provoz a tedy i šetrný přístup k vlivu na životní prostředí.  

redakce Braunovin


Doplňující informace:

Střediska B. Braun Avitum v ČR:

Bruntál, Ostrava - Vítkovice, Plzeň, Praha - Bulovka, Praha - Homolka, Praha - Nusle, Slavkov u Brna, Teplice, Třinec, Uherský Brod, Ústí nad Orlicí

Střediska B. Braun Avitum v SR:

Bratislava, Dolný Kubín, Galanta, Námestovo, Partizánske, Šala, Topolčany, Trstená, Zvolen.

Možnosti prázdninových dialýz:

Česko, Slovensko, Polsko, Chorvatsko, Rakousko, Maďarsko, Itálie, Francie

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Kvalitu života na dialýze zkoumala na třech dialyzačních střediscích pomocí dotazníku MUDr. Hana Novotná, primářka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Nusle. U pacientů sledovala věk a celkovou dobu strávenou na dialýze. Dotazovala se jich, co je na dialýze a při dodržování speciálního režimu nejvíce obtěžuje. A také zda se chtějí podílet na rozhodování o tom, jak bude jejich život s dialýzou nadále probíhat, jestli by si přáli při výrazném zhoršení zdravotního stavu dialýzu ukončit a chtějí-li na toto téma s lékařem komunikovat. Pacienti docházejí na dialyzační středisko třikrát týdně na 4–5 hodin. Jedna z otázek tedy byla, zda by pacient preferoval omezení počtu dialýz za cenu eventuálního zkrácení života, například o půl roku.  

 

12.11.2018
Dialyzační technika

Dialyzační středisko Bulovka vzniklo v roce 1993 jako první nestátní hemodialyzační zařízení v Praze na Jižním Městě a od roku 1997 odborně rozšířilo na 12 let Nemocnici Na Bulovce.

09.11.2018
Dialyzační technika

Výsledky multicentrických studií poukázaly na fakt, že kvalita vody pro dialýzu představuje zásadní riziko vzhledem k prokázanému vztahu mezi kontaminací vody a morbiditou. Společnost Lauer, která je součástí skupiny B. Braun, vyvinula nový systém úpravy vody označovaný jako Aquabase.

10.10.2016
Dialyzační technika