Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Špičková péče pro dialyzované pacienty z Bruntálska v novém

5. Únor 2009

Špičková péče pro dialyzované pacienty z Bruntálska v novém

Pacienti z Bruntálska, kteří trpí onemocněním ledvin a potřebují pravidelnou dialýzu (napojení na umělou ledvinu), budou mít nejmodernější péči. Po letech, kdy v okrese Bruntál, ale i v sousedním opavském a krnovském regionu, podobné zařízení buď zcela chybělo, nebo fungovalo v ne zcela optimálních prostorách, vyrostlo na volném pozemku přímo v areálu bruntálské nemocnice zcela nové dialyzační středisko.

Moderní centrum, jehož vybudování si vyžádalo investici ve výši 42 milionů korun, vystavěla během šesti měsíců na pozemcích odkoupených od města Bruntálu společnost B. Braun Avitum

Zařízení, které zcela nahradilo starší prostory původně pronajímané v bruntálské nemocnici, přinese především komfort a intimitu dialyzovaným klientům. „V nově nabízeném, příjemném prostředí špičkového dialyzačního střediska je 15 dialyzačních křesel. To znamená, že budeme schopni pravidelně pomáhat všem pacientům z Bruntálska a okolí, kteří musí využívat napojení na umělou ledvinu. V roce 2008 potřebovalo v ČR pravidelné dialyzační ošetření téměř pět a půl tisíce lidí. Celosvětově trpí onemocněním ledvin různého druhu, v různém stádiu a rozdílné závažnosti, deset procent lidí,“ uvedl doktor Martin Kuncek, jednatel společnosti B. Braun Avitum. Připomněl, že kvalita dialyzační péče je pravidelně certifikována a splňuje přísné podmínky norem ISO, což mimo jiné znamená, že lidé ošetřovaní v Bruntále mají zaručenu tutéž péči jako v Praze, Brně, Ostravě nebo na kterémkoli jiném dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Evropě.

Z medicínského pohledu bude bruntálské pracoviště poskytovat standardní dialyzační výkony, stejně jako to dělají ostatní dialyzační pracoviště sítě B. Braun Avitum, kterých je v ČR jedenáct. V novém centru budou pracovat dva stálí lékaři a podle potřeby je doplní další čtyři. O pacienty se bude starat také celkem 12 zdravotních sester.

„Vzhledem ke komplexnosti změn zdravotního stavu nemocných s chronickým onemocněním ledvin se snažíme zajistit našim pacientům také veškerou návaznou medicínskou a sociální péči. Kromě standardních léčebných postupů tedy zajišťujeme nemocným další služby, jako je například sociální poradenství. Z tohoto pohledu je pro ně velkou výhodou, že jsme umístěni v areálu bruntálské nemocnice, která slibuje návaznost na veškerou další zdravotnickou péči,“ dodala vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bruntále Zuzana Nemcová.

Nová bruntálská dialýza se také automaticky stává součástí mezinárodní sítě B. Braun Avitum, která nabízí pacientům program takzvaných rekreačních dialýz. Ten umožňuje lidem s nemocnými ledvinami cestovat a bez obav docházet na dialýzu v cizině. Služby jsou navíc doplněny například o rehabilitační péči, poskytovanou odborníky přímo v místě ubytování. „Rekreační a prázdninové dialýzy umožňují pacientům s onemocněním ledvin absolvovat dialýzu mimo své domovské dialyzační středisko. To jim umožní cestovat a vidět jinak nedostupné destinace. Jejich pobyt doma i v zahraničí spojíme s vysoce odbornou a kvalitní dialyzační péčí. To se samozřejmě týká i našich pacientů z Bruntálska,“ uvedla doktorka Nemcová.

Zázemí dialyzačního centra B. Braun Avitum v Bruntále se rozkládá na ploše 820 m2 a splňuje parametry tzv. pasivního domu, což znamená nízkou spotřebu energie na jeho provoz a tedy i šetrný přístup k vlivu na životní prostředí.  

redakce Braunovin


Doplňující informace:

Střediska B. Braun Avitum v ČR:

Bruntál, Ostrava - Vítkovice, Plzeň, Praha - Bulovka, Praha - Homolka, Praha - Nusle, Slavkov u Brna, Teplice, Třinec, Uherský Brod, Ústí nad Orlicí

Střediska B. Braun Avitum v SR:

Bratislava, Dolný Kubín, Galanta, Námestovo, Partizánske, Šala, Topolčany, Trstená, Zvolen.

Možnosti prázdninových dialýz:

Česko, Slovensko, Polsko, Chorvatsko, Rakousko, Maďarsko, Itálie, Francie

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Uplynulý „pandemický“ rok plný omezení byl výzvou pro všechny, ale obzvlášť pro rizikové skupiny lidí, jako jsou například právě pacienti s chronickým onemocněním ledvin. Přistupovat k životu aktivně a s optimismem se ne vždy daří, ale nesmíme se o to přestat snažit, i když se nám to pomyslné „světélko ve tmě“ zdá třeba chvíli neviditelné. Kde ale vzít ten pozitivní přístup, jak neupadnout do stereotypu? A kdy si přiznat, že potřebuji odbornou pomoc? I na takové otázky nám odpovídala klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová, která se dialyzovaným pacientům věnuje.
 

11.08.2021

Na hemodialyzačním středisku ve frýdecko-místecké nemocnici nově pomáhá plně automatizovaný systém míchání a distribuce kyselých koncentrátů. Nemocnice ho pořídila v rámci celkové rekonstrukce dialýzy, která byla po devíti měsících práce slavnostně otevřená v červnu. Personál i vedení nemocnice věří, že jim zařízení od společnosti B. Braun pomůže ušetřit nejenom čas. Nabízí totiž i úsporu z hlediska hospodaření.

29.07.2021

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život