Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Španělské zkušenosti s bezpečným podáváním cytostatik

18. Prosinec 2020

Španělské zkušenosti s bezpečným podáváním cytostatik

Své zkušenosti s používáním soupravy Cyto-Set® a softwaru Oncosafety Remote Control® (OSRC) popsaly farmaceutky Dr. Maria Antònia Manguesová, Head of Pharmacy Department, a Dr. Estela Morenová, Head Specialist in Onco-hematologic Pharmacy, z Hospital de la Santa Creu i Sant Pau v Barceloně. Právě toto zdravotnické zařízení přispělo do satelitního sympozia společnosti B. Braun svými daty. Sympozium zařadili organizátoři do programu kongresu Best of ASCO 2020 Virtual letos v červnu  ve Španělsku vzhledem k jeho přínosu pro zdraví zdravotnického personálu při podávání protinádorové léčby. 

Nemocnice Sant Pau začala k přípravě a podávání cytostatické léčby využívat nejdříve soupravy Cyto-Set®. Software Oncosafety® implementovala později, koncem roku 2018, nejprve na hematologickém oddělení a později i v denním stacionáři. Oba systémy se dostaly i do materiálu „Kvalitní příprava a zacházení s protinádorovými léky“, který se stal součástí realizace integrovaného softwarového řešení validace, přípravy a administrace péče o onkologicko-hematologické pacienty. Adaptace farmaceutů připravujících protinádorová léčiva i zdravotníků, kteří dohlížejí na jejich podávání, na nový systém práce byla snadná a rychlá. Nemocnice propojila software Oncosafety se svým onkologickým programem, což jí umožnilo zvýšit bezpečnost při zacházení s chemoterapeutiky.

Unikátní monitoring podávané onkologické léčby 
Systém umožňuje sledovat, jaká léčiva byla pro konkrétního pacienta připravena a jak mu byla podána. Celý cyklus onkologické léčby s podáváním cytostatik je od začátku do konce monitorován. Pro práci s touto technologií je každopádně zapotřebí řádné zaškolení personálu a následné sdílení zkušeností v rámci celého týmu. Další výhody softwarového řešení se plně projevily během coronavirové pandemie, která změnila dosavadní způsob práce. Aby bylo možné zabránit nákaze zdravotníků i onkologicky nemocných, bylo třeba stanovit odlišné pracovní postupy u covid pozitivních pacientů, především zabránit jejich kontaktům s ostatními nemocnými, hlavně v denním stacionáři. Podobně se změnil přístup k hospitalizovaným nemocným, u nichž se podařilo zkrátit dobu pobytu v nemocnici. Sami pacienti takový přístup vítají a oceňují minimalizaci nutných návštěv nemocnice. V léčbě mohou pokračovat doma a se zdravotnickým personálem komunikovat vzdáleně přes různé komunikační platformy. I tomuto způsobu komunikace se však musí zdravotníci naučit, potvrzují shodně obě ženy. Rovnováhu mezi osobními návštěvami a telemedicínou bude třeba teprve najít. Pro její stanovení bude klíčová zpětná vazba od pacientů. „Pokud bychom měly možnost výběru, určitě bychom tento způsob podávání cytostatik zvolily znovu. Zcela pokrývá naše požadavky a potřeby, které jsme měli před jeho implementací, a navíc nabízí plnou bezpečnost při naší práci. A co je nejdůležitější, přináší bezpečí i pacientům,“ uzavírají obě španělské odbornice. 
 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Cieľom projektu bolo zvýšenie bezpečnosti zdravotníckeho personálu pri príprave a podávaní cytostatickej liečby a zároveň zvýšenie bezpečnosti pacientov a zníženie výskytu nežiaducich účinkov. 

14.10.2021
Události

Společnost B. Braun dlouhodobě prosazuje bezpečné podávání chemoterapie. Prvním úkolem, na který se soustředila, byla ochrana zdravotnického personálu. Tak vznikl Cyto-Set®, uzavřený systém pro bezpečnou přípravu a aplikaci cytotoxických léků, který chrání především zdravotní sestry. V České republice jej využívá již více než dvacet fakultních i okresních nemocnic. Vývoj však pokračuje stále dál. Kromě inteligentních pump Infusomat® Space a uzavřeného systému Cyto-Set® B. Braun uvedl také software Oncosafety® Remote Control, který zamezuje chybnému podání chemoterapie, a ochraňuje tak především pacienty. Naprostou novinkou ve vývoji je pak aplikace umožňující efektivní telemedicínu.

30.10.2020

Národný onkologický ústav Bratislava sa zameral na zvýšenie bezpečnosti zdravotníckeho personálu pri príprave a podávaní cytostatickej liečby a zároveň na zvýšenie bezpečnosti pacientov a zníženie nežiaducich účinkov liečby prostredníctvom svojho pilotného projektu Oncosafety. Hlavné kroky, ktorými by sa malo dosiahnuť zvýšenie bezpečnosti, sú zmeny štandardných procesov pri manipulácii s cytostatikami formou rutinného zavádzania a bezpečnostných uzatvorených infúznych setov Cyto-Set® a aplikáciou liečby pomocou infúznej techniky.

14.07.2020