Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Onkologie: Článek

Španělské zkušenosti s bezpečným podáváním cytostatik

redakce Braunovin

18. prosinec 2020

Cytostatika

Své zkušenosti s používáním soupravy Cyto-Set® a softwaru Oncosafety Remote Control® (OSRC) popsaly farmaceutky Dr. Maria Antònia Manguesová, Head of Pharmacy Department, a Dr. Estela Morenová, Head Specialist in Onco-hematologic Pharmacy, z Hospital de la Santa Creu i Sant Pau v Barceloně. Právě toto zdravotnické zařízení přispělo do satelitního sympozia společnosti B. Braun svými daty. Sympozium zařadili organizátoři do programu kongresu Best of ASCO 2020 Virtual letos v červnu ve Španělsku vzhledem k jeho přínosu pro zdraví zdravotnického personálu při podávání protinádorové léčby.

Nemocnice Sant Pau začala k přípravě a podávání cytostatické léčby využívat nejdříve soupravy Cyto-Set®. Software Oncosafety® implementovala později, koncem roku 2018, nejprve na hematologickém oddělení a později i v denním stacionáři. Oba systémy se dostaly i do materiálu „Kvalitní příprava a zacházení s protinádorovými léky“, který se stal součástí realizace integrovaného softwarového řešení validace, přípravy a administrace péče o onkologicko-hematologické pacienty. Adaptace farmaceutů připravujících protinádorová léčiva i zdravotníků, kteří dohlížejí na jejich podávání, na nový systém práce byla snadná a rychlá. Nemocnice propojila software Oncosafety se svým onkologickým programem, což jí umožnilo zvýšit bezpečnost při zacházení s chemoterapeutiky.

Unikátní monitoring podávané onkologické léčby
Systém umožňuje sledovat, jaká léčiva byla pro konkrétního pacienta připravena a jak mu byla podána. Celý cyklus onkologické léčby s podáváním cytostatik je od začátku do konce monitorován. Pro práci s touto technologií je každopádně zapotřebí řádné zaškolení personálu a následné sdílení zkušeností v rámci celého týmu. Další výhody softwarového řešení se plně projevily během coronavirové pandemie, která změnila dosavadní způsob práce. Aby bylo možné zabránit nákaze zdravotníků i onkologicky nemocných, bylo třeba stanovit odlišné pracovní postupy u covid pozitivních pacientů, především zabránit jejich kontaktům s ostatními nemocnými, hlavně v denním stacionáři. Podobně se změnil přístup k hospitalizovaným nemocným, u nichž se podařilo zkrátit dobu pobytu v nemocnici. Sami pacienti takový přístup vítají a oceňují minimalizaci nutných návštěv nemocnice. V léčbě mohou pokračovat doma a se zdravotnickým personálem komunikovat vzdáleně přes různé komunikační platformy. I tomuto způsobu komunikace se však musí zdravotníci naučit, potvrzují shodně obě ženy. Rovnováhu mezi osobními návštěvami a telemedicínou bude třeba teprve najít. Pro její stanovení bude klíčová zpětná vazba od pacientů. „Pokud bychom měly možnost výběru, určitě bychom tento způsob podávání cytostatik zvolily znovu. Zcela pokrývá naše požadavky a potřeby, které jsme měli před jeho implementací, a navíc nabízí plnou bezpečnost při naší práci. A co je nejdůležitější, přináší bezpečí i pacientům,“ uzavírají obě španělské odbornice.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník