Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

První ohlasy na OMNI: "Je to opravdová revoluce"

redakce Braunovin

26. březen 2016

Akutní dialýza

Lékařské kapacity z oboru nefrologie, ale i zdravotní sestry se na výročním kongresu Evropské společnosti pro intenzivní medicínu v Berlíně (ESICM) poprvé seznámily s přístrojem určeným pro akutní dialýzu OMNI. Jaké jsou jejich reakce?

Jean-Paul Menneguerre - viceprezident marketingu a prodeje pro akutní terapie společnosti B. Braun

Je to opravdová revoluce ať už z hlediska použitelnosti, absolutní flexibility anebo z pohledu managementu bilance tekutin. Jsme si absolutně jistí, že přesně to je správný krok pro budoucnost akutní dialýzy. Filozofie byla jasná: jeden přístroj na všechny terapie, bezpečnost a lehká obsluha. Nejdůležitější část práce na OMNI systému byla provedena společně s hlavním vývojářem softwaru B. Braun v Budapešti. Vývoj systému zaměstnal dvacet odborníků, kteří spolupracovali na různých částech přístroje necelé tři roky. Přesněji řečeno dva roky, jedenáct měsíců a dvacet dní, což je vskutku úžasné a neuvěřitelné! Mezi největší přednosti OMNI systému bezesporu patří automatická hladina všech expanzních komůrek, podpora léčby jiných závažných onemocnění, management bilance tekutin a automatické odstraňování vzduchu krevní strany i na straně dialyzačního roztoku.

Dr. Antoine Schneider - univerzita v Lausanne, vedoucí prvního testování přístroje v reálném nemocničním prostředí

Vybrali jsme deset sester a každé z nich jsme věnovali šest hodin tréninku na OMNI systému. To bylo veškeré poskytnuté školení, žádná ze sester však ani tak neměla problémy s ovládáním, s výměnou vaků, prostě s čímkoliv. Sestřičky byly z jednoduchosti a použitelnosti přístroje nadšeny. Jeho funkce jsme testovali na šesti pacientech v kritickém stavu. Byli jsme prvními reálnými uživateli a byli jsme skutečně zvědaví, co bude OMNI dělat a umět. Výsledky jsou z mého pohledu velice dobré. Přístroj funguje bezchybně, nemá falešné alarmy, pracuje tak, jak má, a nabízí spousty velmi užitečný funkcí.

Dr. Zaccaria Ricci - přednosta Kliniky dětské kardiochirurgie v Římě

Technologie jde opravdu hodně rychle dopředu, a proto je extrémně těžké vyvinout nový přístroj. B. Braun odvedl skvělou práci. Podařilo se totiž zrealizovat spoustu nových funkcí, které zajišťují a doplňují stávající třetí generaci přístrojů. Věřím, že OMNI systém je krokem kupředu. Je to první přístroj, který můžeme nazývat přístrojem čtvrté generace. Inovací je především důraz na management bilance tekutin, který byl doposud přehlížen. Jeho velkou důležitost si nikdo neuvědomoval. Pokud si momentálně lékaři nastaví cíle léčby, dosažení jejich výsledků je nejisté. Zdá se ovšem, že OMNI je vyvinutý tak, aby právě nepředvídatelné problémy v léčbě dokázal automaticky sám vyhodnit a kompenzovat.

Prof. Dr. Claudia Barthová - hlavní lékařka společnosti B. Braun Avitum

Je to vynikající a fantastický přístroj. Vysvětlím vám, v čem je revoluční. Na přístroji lze kdykoliv během probíhající terapie měnit základní metody ošetření, tedy CVVH, CVVHD, CVVHDF, a to je inovativní. Nemusíte měnit set a dialyzátor ani přístroj nově nastavovat, což je vědecky a klinicky skutečně revoluční! Pokud mám vyjmenovat nejdůležitější přednosti OMNI systému, musím zmínit jednoduché ovládání, management bilance tekutin a změnu základních módů léčby.

MUDr. Martin Kuncek - člen vedení B. Braun CZ/SK

Lidé OMNI vnímají dobře po designové stránce, což se dá očekávat, protože tento přístroj je opravdu nádherný. Boduje však i uživatelským komfortem a bezpečností. Jeho největším přínosem je komplexita a jakási vyváženost ve všech aspektech, kdy se spíše jedná o evoluci než o revoluci. Dalšími klady jsou velká bezpečnost a přesnost v managementu bilance tekutin, velká šíře spektra kontinuálních metod léčby a také výrazná flexibilita pohybu mezi těmito jednotlivými typy léčby. Poprvé jsme se s přístrojem setkali v únoru 2015 v Lausanne. A jelikož jsem OMNI bez jakéhokoliv zacvičení zvládl ovládat já, bez potíží to bude umět i každá sestřička v Česku.

Dr. Franz Schwameis - primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Landesklinikum Baden-Mödling v Rakousku

Je to velmi chytrý systém. Dají se na něm velmi jednoduše měnit módy terapie. Nejsem si jist, jestli už nyní můžeme říci, že jde přímo o revoluci. Na takové hodnocení si musíme ještě chvíli počkat, až budeme mít více výsledků. Rozhodně si však myslím, že to je dobrý krok do budoucnosti.

Karima Alouazenová - zdravotní sestra v Univerzitní nemocnice v Lausanne

Já jsem zdravotní sestra, takže pro mě je nejzajímavější, že lze použít jeden set pro všechny druhy léčby. To považuji za zásadní. Můžeme zvolit jiný druh léčby a pak se zase bez potíží vrátit k tomu původnímu. Navíc je to malý přístroj, takže ho budeme moci jednoduše převážet. A samozřejmě velkou výhodou je pro nás opravdu velmi jednoduché ovládání.

Dr. Irina Ždanovová - lékařka, nemocnice Petrohrad, Rusko

Jsme nadšení nejen ze všech výhod, které přístroj nabízí, ale oceňujeme také jeho design. Moc se nám líbí, že je funkčně přátelský vůči pacientům a uživatelsky přátelský vůči sestrám. Je lehký a dobře ovladatelný. Určitě bychom ho u nás v nemocnici uvítali.

Olivier Joannes-Boyau - lékař v Nemocničním univerzitním centru v Bordeaux ve Francii

OMNI jsem si trochu zkoušel před prezentací a musím říct, že to je přístroj s velmi zajímavými vlastnostmi. Je ergonomický, velmi jednoduše se ovládá, má velmi dobrou dotykovou obrazovku a je na něm možné používat všechny druhy terapií. Za největší bonus považuji automatické odstranění vzduchu v setu a dobrou čitelnost informací na monitoru. Je to skvělý krok do budoucnosti i díky tomu, že se výrazně zkracuje doba potřebná pro jeho přípravu, od zapnutí až po napojení. Ušetřený čas můžeme věnovat pacientovi a tak to má být. Přístroj budeme testovat v naší nemocnici po dobu několika týdnu a těšíme se na to.

MUDr. Cyril Kučera - primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení, Městská nemocnice Ostrava

Je to správné směřování. OMNI systém má všechny modality, které by měl mít, a do budoucna se ještě určitě rozšíří. Zvládá citrátovou, tak samozřejmě heparinovou antikoagulaci a je snadno ovladatelný. Považuji za skvělé, že umí rušit mnohé vlastní alarmy, takže nedělá tolik hluku u postele pacienta. Jeho výhody proti stávajícím přístrojům jsou jasné.

Prof. Massimo Antonelli - ředitel Anesteziologicko-resuscitační kliniky Univerzitní nemocnice Agostino Gemelli v Římě

OMNI systém je velmi kompaktní a zároveň se velice jednoduše používá. Také všechno vybavení a preparáty jsou snadno použitelné, takže ho považuji za určitě dobrý krok do budoucnosti. Podle mého názoru je extrémně důležité, jak se s ním bude pracovat sestrám. Zejména ve Spojených státech s přístroji pracují právě sestry, a je tedy nutné, aby lehce ovládaly všechny protokoly. Už se těším, až tento přístroj budu moci zakoupit do naší nemocnice. A nemyslím to z legrace, ale zcela vážně…

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník